Kırmızı Mercimek ‘ in Faydaları
Cildiniz için iyi
Kırmızı mercimeklerin cildiniz üzerinde çok sayıda olumlu etkisi vardır. Başlamak için hızlı yaşlanmayı önler. Bunun nedeni kırmızı mercimeklerin içinde bir ton antioksidan bulunması ve bunların hızla yaşlanmaya neden olan hücre ve doku hasarını önlemesi ve en aza indirmesidir. Kırmızı mercimek, zerdeçal ve kireç kullanan ev yapımı bir paket, herhangi bir yan etkisi olmadan cildinizi hızlı bir şekilde hafifletmenize yardımcı olabilir. İle karıştırılmış masoor dal bir macun domates , bir sahil tarzı tatilden sonra ten rengi kaldırmak yardımcı olabilir. Ayrıca sütün içine batırılmış kırmızı mercimeklerden oluşan bir macun , cildinize günlük olarak kuru lekeleri çıkarmak ve cildinizi tamamen içten dışa doğru beslemek için uygulanabilir. Aynı zamanda hoş bir doğal parıltı geri yüklemenize yardımcı olur .

Kilo kaybını arttırır
Kilo vermek diyetler, egzersizler ve bir ton sabır ve öz kontrolle dolu her şeyi tüketen bir görev olabilir. Bununla birlikte, diyetinize sadece kırmızı mercimek çorbası ekleyerek, zararlı yan etkileri olmadan kilo kaybınızı doğal olarak hızlandırabilirsiniz . Kırmızı mercimek, lif bakımından oldukça zengindir ve bu da vücudunuzun atık maddeleri daha hızlı atmasına yardımcı olur . Ayrıca, düşük yağ içeriğine sahip olduğundan, kilo almanıza neden olmaz.

Şeker hastaları için iyi
Eğer sorunum varsa diyabet , kırmızı mercimek büyük ölçüde yararlanabilir şey vardır. Son derece düşük bir glisemik indekse sahiptir ve tüketim için tamamen güvenlidir. Aynı zamanda sindirimi hızlandırmaya yardımcı olan lifle doludur. Sonuç olarak, kan şekeri seviyelerinizde rasgele yükselmelerin ve damlaların oluşmasını önleyebilir, böylece diyabetinizi oldukça başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kanser riskini azaltır
Kanser oldukça korkutucu bir hastalıktır ve kırmızı mercimek kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunun başlıca nedeni kırmızı mercimeklerin içinde yüksek miktarda lif ve folat bulunmasıdır, bu da bu yiyeceğe anti-kanser özelliği verir. Günlük kırmızı mercimek tüketerek, akciğer kanseri , kolon kanseri , meme kanseri ve hatta bağırsak kanseri gibi birçok farklı kanser türünün riskini azaltabilirsiniz . Sindirimi hızlandırması ve sindirim ikilisine duyulan ihtiyacı azaltması da kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olan bir şeydir.

Protein ve mineral bakımından zengindir.
Proteinler vücudunuzun yapı taşlarıdır. Hücrelerinizin büyümesine ve yenilenmesine yardımcı olur ve tüketebileceğiniz en önemli besinlerden biridir. Diğer taraftan mineraller, vücudunuzdaki çeşitli sistemlerin çalışma şekli ile ilgilidir . Ne kadar enerjiniz olduğunu, organlarınızın çalışma şeklini ve vücudunuzun sağlıklı olup olmadığını belirleyebilirler. Söylemeye gerek yok, ikisi diyetinize dahil etmek için çok önemli unsurlardır. Kırmızı mercimek, protein ve mineral bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketildiğinde büyük hastalıkların ve hastalıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Sindirim için iyidir
Kırmızı mercimek zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Diyet lifi sindiriminiz için son derece iyidir, çünkü dışkıyı şişirir ve gıdayı kanal boyunca hareket ettirmek ve atık malzemeleri dışarı çıkarmak için kasların kasılması ve açılması olan peristalsisi uyarır. Diyetiniz lif bakımından zengin olduğunda , midenizin işini yapmak için daha az yardıma ihtiyacı vardır. Bu, sindirime yardımcı olmak ve gıdayı parçalamak için daha az miktarda mide asidi ve safranın gerekli olduğu anlamına gelir. Bu, mide ülseri, kolon kanseri , sindirim iltihabı vb. Gibi bir dizi problemi önleyebilir .

Kemikler ve dişler için iyidir
Yaşlandıkça, kemikleriniz ve dişleriniz zayıflar ve zayıflar, iskelet sisteminizi yaralanmalara, kırılmaya ve osteoporoz gibi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir . Bu nedenle, bunun gerçekleşmesini önlemek için sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürmek önemlidir. Kırmızı mercimek, diyetiniz için aynı şekilde mükemmel bir katkı olabilir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi bir ton mineral bakımından zengindirler. Bu minerallerin, kemiklerin ve dişlerin büyümesine ve güçlendirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kalbin için iyi
Kırmızı mercimek içlerinde yüksek miktarda lif bulunduğundan, bu, kalbiniz için son derece yararlı olduğunu kanıtlayabilir. Zengin lifli gıdalar sisteminizdeki kolesterolü düşürmeye yardımcı olma eğilimindedir. Bu, tıkalı arterler, kalp hastalıkları, felç ve pıhtılar gibi bir dizi kardiyovasküler problemin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir .

Diğer avantajlar
Kırmızı mercimeklerin gözleriniz için çok iyi olduğu bilinmektedir. A, C, E, bakır ve çinko vitaminleri bakımından çok zengin oldukları için gözlerinizi korumanıza ve beslenmenize yardımcı olur ve görüşünüzü sağlam tutar. Kırmızı mercimek ayrıca antioksidan içerdiklerinden bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bu antioksidanlar, sisteminizde bazı hastalıkların ve enfeksiyonların ortaya çıkmasını önleyen serbest radikallerle savaşmanıza yardımcı olur.

Kırmızı Mercimek Kullanımı 
Kırmızı mercimek, Hindistan’da mutfak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Kızartmalar, çorbalar, köriler, yahniler ve garnitürleri pişirmek için kullanılır. Kırmızı mercimek sivilce, bronzlaşma, koyu ten ve benzeri cilt sorunlarını tedavi etmek için ev yapımı yüz paketleri yapmak için de kullanılabilir . Ayurveda ilaçlarında sunduğu çeşitli sağlık yararları nedeniyle kullanılmaktadır. Kırmızı mercimek, yüksek lif içeriği için de kullanılır.

Kırmızı Mercimeklerin Yan Etkileri ve Alerjileri
Çok fazla şey sizin için iyi olamaz ve aynı kırmızı mercimek için de geçerli. Çok fazla kırmızı mercimek tüketirseniz, en iyi şekilde utanç verici olan artan şişkinlik riskiyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca amino asitlerle ilgili bazı yan etkiler de geliştirebilir ve hatta böbrek rahatsızlığı yaşayabilirsiniz . Bazı durumlarda, kırmızı mercimeklerin yüksek potasyum içeriği nedeniyle, insanlar ayrıca potasyum toksisitesi geliştirir. Olumsuz etkilerle uğraşmanıza gerek olmadığından emin olmak için diyetinize veya yaşam tarzınıza yeni bir şeyler eklemeden önce doktorunuzla her zaman konuşmalısınız.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.