Melisa Otunun Faydaları
Zihinleri sakinleştirir :

Limon melezi yüzyıllardır yaraların bakımı ve uykusuzluğun giderilmesi için kullanılmıştır. Bazıları, yağın saf ve tatlı aromasının bir rahatlama hissini desteklediğini göstermektedir. En tatlı yağların aynı yararı sağladığı söylenir.

Huzurlu Uykuyu Teşvik Ediyor :

Limon balsamı özellikle uykuya dalmakta zorluk çekenler için huzurlu bir uykuya teşvik eder . Bir çalışmada, ebeveynler çocuklarını, limon balsamı takviyesiyle gece boyunca daha huzurlu bir şekilde uyuduğunu bildirdi. Sadece huzursuz çocukların ve onların uykusuz ebeveynlerinin yararına değildir. Plasebo kontrollü bir çalışmada, uykuya dalmış olan menopozdaki kadınların, bir merhem ve kediotu özütü alındıktan sonra çok daha iyi dinlendikleri bulundu.

Cilt Görünümünü Artırır :

Limon balsamının ilk kozmetik kullanımı 14. yüzyılda, Kraliçe’nin kırışıklıkları yumuşatmak suretiyle yüz yıllardan silinmesi için kullanıldığını bildirdi. Bugün hala cildin görünümünü arttırmak ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için tavsiye edilir. Limon balsamı ayrıca, vücudun dudak lekelerinin neden olduğu zararlı organizmalara karşı doğal tepkisini desteklemek için birlikte çalışan kafeik asit, p-kumarik asit ve rosmarinik asit gibi uçucu bileşenler içerir.

Uyarırlığı artırır :

Limon balsamı zihni sakinleştirse de, kesinlikle aklınızı karıştırmaz. Doğru sunumda, tam tersi yapar. Bir Avustralya çalışması, otu alan katılımcılarda daha fazla uyanıklık bildirmiştir. Bildirilen yan etkiler, eğer onları arayabilirseniz, sakin hisler ve olumlu bir ruh hali dahil.

Bellek ve Problem Çözmeyi Kolaylaştırır :

Yukarıdakiler gibi çalışmalar, deneklere bakılmaksızın, yaşlandıkça, limon melodisi aldıktan sonra, geliştirilmiş bellek ve problem çözme gözlemledi. Genç ya da yaşlı, limon melisa takviyeleri alan kişiler problem çözme becerilerinde ve hatırlamada iyileşme gösterdi.

Ön çalışma olmasına rağmen, bazı çalışmalar, limon melisa ve onun beyin sağlığı ile ilişkisini incelemiştir. Akupunktur ile kombine edildiğinde, melisada güçlü bir antioksidan olan öjenol, test deneklerinin hafıza ile ilgili fonksiyonları kurtarmasına yardımcı oldu.  Başka bir çalışmada, katılımcıların, melez bir melez yağı bileşeni olan 500 mcg sitral içeren bir melez balsam özü uygulamasından 16 hafta sonra beyin fonksiyonlarında anlamlı iyileşmeler olduğunu gösterdi.

Bir başka çalışmada, limon balsamının hafızayı teşvik etmeye ve ruh halini geliştirmeye yardımcı olduğu bildirilmiştir. Limon balsamında bulunan bir fitokimyasal, hafıza ve düşünceden sorumlu olan nörotransmiteri parçalayan enzimleri bastırır.

Güçlü Antioksidan :

Limon balsamı, hücreleri serbest radikallerden koruyan antioksidanlarla yüklüdür . Öjenol ve rosmarinik asit ile ilgili çalışmalar, sağlıklı beyin yaşlanmasını desteklediklerini göstermektedir. Güçlü antioksidanların listesi ferulik asit, kafeik asit ve kuersetin içerir.

Karaciğer destekler :

Karaciğer tehlikeli bileşikleri detoksifiye zaman içinde, sağlıksız bir diyet takip, özellikle yorgun ve halsiz olabilir, vücuttan ve. Hayvan çalışmaları, limon balsamının sağlıksız beslenmenin bazı olumsuz etkilerinden karaciğeri korumada etkili olduğunu bulmuştur.  Limon balsamı ayrıca karaciğerin iki önemli antioksidan – glutatyon ve süperoksit dismutaz üretimini destekler.

Normal Kan Şekerini Destekler :

Antioksidanlar sağlayan birçok bitki de dengeli kan şekerini teşvik eder. Her ne kadar ön araştırmalar olsa da, araştırmalar balsamın normal kan şekeri seviyelerini destekleyebileceğini düşündürmektedir.

Beyin Hücrelerini Korur :

Bellek, düşünme ve ruh hali üzerindeki olumlu etkilerin ötesinde, araştırmalar, balsamın balsam sağlığını destekleyen limon balsamını öneriyor. Öjenol gibi antioksidanlar, beyin hücrelerine saldırmadan önce serbest radikalleri göz ardı ederler.  Limon melteminde önemli bir bileşim olan Rosmarinic asit, bu konuda yararlıdır. Beyin yeterince kan almazsa, hızlı bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkileyen bir acil duruma dönüşebilir. Hayvan modelleri, böyle bir bölümden kısa bir süre sonra verildiğinde, beyni koruyan bir melisa meltemi olduğunu göstermektedir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın