Kiraz ‘ ın Faydaları
Kiraz nedir?
Bilimsel adı Prunus avium olan kirazlar en romantik meyvelerden biridir . Dünyanın her yerinde yeniyorlar ve sıklıkla favori lezzetleri oluyorlar veya yemek pişirmede bir bileşen olarak kullanılıyorlar. Çoğunlukla soğuk ülkelerin meyvesi olan vişne harika görünüyorsun ve tadına bakın. California Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, kirazların kalorisi düşük ve hem tatlı hem de turşu lezzetlerinde elde edilen besleyici-yoğun bir meyve olduğunu göstermektedir.

kiraz zengin içeren zengin bir besin geniş sağlamak potasyum , kalsiyum , elyaf , karotenoidler ve C vitamini .  Meyvede ayrıca magnezyum , demir , çinko , tiamin, riboflavin , niasin ve E ve B6 vitaminleri bulunur.

Kirazın Sağlık Faydaları
Kirazlar kanserin önlenmesine, iltihabın azaltılmasına, kalbinizin korunmasına ve hafızanın geliştirilmesine ve hatta uyku kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur . Bu sevimli meyvelerin sağlık yararları aşağıdakileri içerir:

Yaşlanma Karşıtı Özellikler
Tarafından yapılan bir araştırma  antioksidanların depoları olan vitamini C, karotenoidler ve flavonoidler ( antosiyaninler ). Serbest radikalleri etkisiz hale getirirler ve bizi yaşlanma ile ilgili hastalıklardan korurlar. Ayrıca, kalp ve sinir sisteminin zayıflaması, görme kaybı, maküler dejenerasyon, saç dökülmesi , cildin kırışması , libido kaybı, kolon ve prostat kanseri gibi oksidanların olumsuz etkilerini önler .

Bağışıklık artırmak
Serbest radikallerin zararlarına karşı korunmanın yanı sıra, antioksidanlar (C vitamini, karotenoidler ve flavonoidler) ayrıca bağışıklığı arttırır ve bizi özellikle kolon, idrar yolları, bağırsaklar ve boşaltıcı bakterilerden, virüslerden ve mantar enfeksiyonlarından korur. 2012’de yayınlanan bir araştırmaya göre , kirazlar ayrıca artrit ve iltihaplanmanın önlenmesinde de etkilidir .  Grip, ateş ve gut hastalığına karşı da çok etkilidirler .

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir
Göre , Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AlcR) için, besin ve lif açısından zengindir kiraz kansere yakalanma riskinin daha yüksek bağlıdır aşırı vücut yağ kurtulmak yardımcı olabilir.

Kirazların antikanser etkilerini ölçmek için birçok in vitro çalışma devam etmektedir ve sonuçlar umut vericidir.

Yapılan araştırmada Michigan State Üniversitesi Kanser Mektupları dergisinde ve yayınlanan tart kiraz riskini düşürmeye yardımcı olabilecek antosiyaninler ve siyanidin, özelliklerini içerdiğini göstermektedir Kolon kanseri .

Ekşi vişne üzerinde yapılan bir başka çalışma , insan meme kanseri hücrelerinde apoptozun potansiyel bir aktivitesini göstermektedir .  Ancak, sonuçlar iki fazlı bir patern göstermekte ve daha fazla çalışma beklenmektedir.

Göz bakımı
Kirazdaki antioksidanlar, sağlıklı gözlerin korunmasında güçlü bir rol oynayabilir . Gözleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlara ve görme kaybı, maküler dejenerasyon ve kuruluk gibi yaşlanmaya karşı koruyabilirler. Ayrıca gözlerin gevşemesine, iltihabın azaltılmasına ve uygun oküler basıncın korunmasına yardımcı olurlar.

Beyin İşlevini Geliştir
Flavonoidler ve karotenoidler, serbest radikallerin yaşlanmanın neredeyse kaçınılmaz bir parçası olarak serbest radikallerin etkisiyle azaltılan beyin, hafıza ve bilişsel işlevlerin verimliliğini artıran etkili bitki besleyicilerdir .  Bu vişnelerin antioksidan özellikleri, sinir sistemini yaşa bağlı hastalıklardan da koruyabilir. Bu nedenle, sinir bozuklukları, depresyon , anksiyete ve kronik stresden kurtulma konusunda yardımcı olabilirler .

Sindirimde Yardım
Kirazdaki lif kabızlığın giderilmesine yardımcı olurken, içlerindeki asit sindirime yardımcı olur. Yine, kirazdaki antioksidanlar sindirim sistemini düzenli tutar. Flavonoidler, mide sularını yiyecek parçacıklarının ve safranın parçalanması için uyarır , bu da daha iyi emilim ve kullanım için yağların ve yağda çözünen vitaminlerin parçalanmasına yardımcı olur.

Kalp Hastalıklarını Azaltın
Vitaminler, antioksidanlar (flavonoidler ve karotenoidler) gibi kirazlar ve fosfor gibi mineraller mükemmel kardiyo-koruyuculardır. Kalbi oksidanların verdiği zararlardan korurlar. Uygun kalp atış hızını korumaya , kan damarlarının sertleşmesini veya sertleşmesini ( ateroskleroz ) önlemeye yardımcı olur ve kolesterol ve kan basıncını azaltır, böylece kalp krizi riskini azaltır.  Ayrıca kalp kaslarını da güçlendirebilirler.

Uyku Kalitesini Artırın
Kirazlar ayrıca yüksek miktarda melatonin veya uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan bir hormon içerir ve beyindeki epifiz bezinden salınır.  vişne suyu muhtemelen uykusuzluk yaşayan yaşlı erişkinlerde uykuyu artırabilir .  Çalışmanın kısıtlı olmasına rağmen, kirazın uyku artırıcı faydaları konusunda daha ileri çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

Bu siyah beyaz metni okumaktan sıkıldınız mı? Gözlerinizi sakinleştirin ve birkaç kirazla kendinizi yenileyin . Veya biraz vişneli ayakkabıcı yapabilir ve tatlıyı tadabilirsiniz. Bu güçlü meyveleri yemenin yolları neredeyse sınırsız, öyleyse tadını çıkarın!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın