Kaparinin FaydalarıGebre otu veya Kaparinin faydaları :

1. Kapari antioksidanlar ile yüklenir.
Kapariler, güçlü antioksidanlar olan rutin ve kuersetin gibi flavonoid bileşikleri içerir. Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksidasyonunu engelleyen moleküllerdir. Oksidasyon, DNA, proteinler ve diğer hücresel yapıların yapılarını değiştirerek hücrelere zarar verebilecek yüksek oranda reaktif serbest radikaller üreten kimyasal bir reaksiyondur. Antioksidanlar bu serbest radikallerle etkileşirler ve hücresel hasarı önlerler.

2. Kapari, anemi riskine karşı savaşabilir.
Anemi, bireyin vücudun dokularına taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi olmayan bir durumdur. Yaygın bir anemi formuna, diyetinde yeterli miktarda demir tüketmeyen bir kişinin neden olduğu demir eksikliği anemisi denir. Demir, vücut için vazgeçilmez bir mineraldir çünkü kırmızı kan hücresindeki bileşik, hemoglobin için ayrılmazdır. Hemoglobin içindeki demir oksijene bağlanır, bu da oksijenin nasıl taşındığıdır. Demir olmadan, oksijen eklenemez ve taşınamaz.

Kapari

3. Kapari güçlü kemikler tutmanıza yardımcı olabilir.
K vitamini, kalsiyum ve magnezyum, kemik yapısının sağlıklı bütünlüğünü korumak ve böylece osteoporoz riskini azaltmak için önemli minerallerdir.

4. Kapari antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir.
Enflamasyon vücutta zararlı uyaranları ortadan kaldırmaya ve iyileşme sürecini başlatmaya çalışan bir savunma mekanizmasıdır. Kısa süreler için, iltihap vücudunuz için iyi bir şey olabilir. Bununla birlikte, kronik veya uzun süreli inflamasyon, kanserler, romatoid artrit ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olur. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, kapari özlerinin, kafeik asit, kateşin, rutin, siringik asit ve ferulik asit gibi bileşikler nedeniyle güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ileri sürülmüştür.

5. Kapari, sizi alerjiden koruyabilir.
Hafif cilt tahrişleri ve bronş spazmlarının alerjik semptomları, kapari ekstraktı ve kapari tüketimi ile azaltılabilir.

6. Kapari, sağlıklı bir sindirim sisteminin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Kapari, kabızlığı ve fekal sıkışma riskini azaltmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır.

7. Kapari, sağlıklı kan damarlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Kan damarlarındaki rutin, kanın dolaşımını kolaylaştırır ve gergin kan damarlarını tedavi edebilir.

Kapari bitkisi

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın