Ebegümeci Sağlık Faydaları1. Sindirim Sorunları

Bağırsaklarını hisseden veya bağırsaklarını düzgün bir şekilde hareket ettiremeyen insanlar için bu rahatsız edici bir duygu olabilir. Güçlü müshillerin vücut üzerinde farklı etkileri olabilir, ancak bazı tohumları veya kurutulmuş yaprakları bir çayın içine dikerek, sindirim sisteminizi düzenleyebilecek ve o organ sistemi üzerindeki herhangi bir zorlamayı giderecek yumuşak bir müshil içeceği oluşturabilirsiniz.

2. Bağışıklık Sistemi Koruması

Common Mallow ayrıca, bakteri enfeksiyonlarını ve diğer yabancı maddeleri yaralı bölgeleri etkilemesini önleyerek bağışıklık sistemini de artırabilir. Bu, Malva sylvestris yapraklarının, tohumlarının ve takviyelerinin tüketilmesi ile de sağlanabilir.

3. Anti-inflamatuar Eylem

Cildinizde herhangi bir böcek ısırığı, büyük çürükler, güneş yanığı veya kızarıklıklar yaşadıysanız, Ortak Mallow’dan yapılmış bir jel veya kümes hayvanı iltihabı ve şişmeyi azaltmak için çok etkili olabilir, aynı zamanda daha hızlı iyileşmeyi teşvik eder. Esansiyel yağı veya yutulmuş Ortak Ebegümeci çeşitlerini kullanırken, eklem ve ağrılara da uygulayabilirsiniz.

4. Uyku Sorunları

Ebegümeci bitkisi özü, çeşitli uyuşturma, uykusuzluk, kaygı ve stres ilaçlarında ve hatta diş hekimlerinin kullandığı anesteziklerde bulunabilir. Bitkinin çeşitli bileşenleri sinir sistemini sakinleştirir ve bir huzur ve rahatlama duygusu sağlar. Araştırmalar ayrıca ebegümeci benzer bir ilacın kullanımına kıyasla uyku bozukluklarının tedavisinde ebegümeci ekstraktının etkinliğini göstermiştir. Uyku bozuklukları varsa ve geceleri uykuya dalmakta zorlanırsanız, açık havada çıkıp sorunu çözmek için biraz ebegümeci seçmek zamanı gelmiştir. Yatmadan önce ebegümeci çayı içebilir veya bitkiden çıkarılan yağı kullanabilirsiniz.

5. Solunum Hastalıkları

Herhangi bir göğüs tıkanıklığı veya solunum rahatsızlığından muzdarip iseniz, Ortak Ebegümeci kullanmak harika bir fikirdir. Bu sadece solunum yollarını temizlemek değil, aynı zamanda şifa ve daha hızlı iyileşme teşvik ederken aynı zamanda, onun anti-inflamatuar yönlerine bağlı boğaz ve bezlerini sakinleştirir hangi, balgam çıkarmanın artırabilir.

6. Ağrı kesici

Common Mallow, özellikle topikal uygulamalarda popüler bir ağrı kesicidir. Cildinizde bir şekilde yaralandıysanız veya yaralandıysanız, Ortak Mallow’un yapraklarını etkilenen bölgeye bir kümes hayvanı şeklinde uygulayabilirsiniz. Yapraklardaki kimyasal maddeler, zengin vitamin içeriğinden dolayı iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgeye bazı analjezik özellikler getirerek ağrı ve rahatsızlığı azaltacaktır. Ortak ebegümeci bu analjezik yeteneği hem içten hem dıştan vücutta birçok şekilde kullanılabilir. Bu aynı zamanda yüz maskelerinde veya topikal baş ağrısı ilaçlarında popüler bir uygulama olmasını sağlar.

7. Öksürük, astım ve bronşit tedavisi

Ebegümeci, solunum bozuklukları ve kronik kuru öksürüğün tedavisine yardımcı olan antiviral ve antiseptik özelliklere sahip polisakkaritlerden oluşur. Bitkinin aktif bileşenleri, mukusun boğazdan alınmasına yardımcı olur ve astım, bronşit, amfizem ve diğer solunum yolu hastalıklarını tedavi etme yeteneklerine ek olarak sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Alman Gıda ve İlaç İdaresi, bitkinin iyileştirici özelliklerini resmen doğruladı ve boğaz ağrısı ve kuru öksürük tedavisi için ebegümeci içeren ilaçların kullanımını onayladı.

8. Enfeksiyonları, cilt yaralarını ve yanıkları tedavi eder.

Ebegümenin anti-enflamatuar bileşenleri, çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde etkilidir. Bitki döküntüleri, yaraları, yanıkları, böcek ısırıklarını ve egzamayı yatıştırmak için kullanılır, çünkü cildi besleyen ve yatıştıran polisakkaritler de hafif anesteziktir. Hava koşullarından etkilenen kuru, tahriş olmuş cildiniz varsa, cildinize sürülen ebegümeci özü infüzyonu cildi yumuşatır ve nemlendirir. Kızarıklığı, şişmeyi ve karıncalanmayı yatıştırmak için ebegümeci özü çayını doğrudan tahriş olmuş bölgeye uygular veya bitkinin özüne batırılmış bir bez kullanır.

9. Yaşlanma karşıtı özellikler ve doğal kozmetiklerde kullanımı

Ev maskeleri ve ebegümeci bitki özü içeren yüz kremleri kullanılması cildin erken yaşlanmasında etkilidir. Kozmetik şirketleri sabun, makyaj ve cilt bakım ürünleri gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde bitki özleri kullanır. Bunun nedeni ebegümeciğin cilt hücrelerimize zarar veren ve kırışıklıklara neden olan serbest radikallerle savaşan bileşenleri bakımından zengin olmasıdır. Ek olarak, A vitamini cilde parlak ve genç bir görünüm verir. Saç bakımı için de etkilidir ve kırılgan saçlı insanlarda kullanılması önerilmektedir. Cilde nemlendirici esanslar veya infüzyon uygulamak, sağlığına büyük katkı sağlayabilir ve elastikiyetini ve gücünü yeniden kazandırabilir.

10. Diş etlerini enfeksiyonlardan korur

Ebegümeci yaprakları diş etlerini ve ağız boşluğunu hastalıklardan ve enfeksiyonlardan koruyan antibakteriyel ve antienflamatuar bileşenlerden oluşur. Bitkide bulunan polifenoller, serbest radikallerle savaşma yetenekleriyle bakteri plağının gelişmesini önler. İltihaplı diş etlerinden muzdarip olanlar, bunun yaşam kalitemizi etkileyen rahatsız edici ve yinelenen bir fenomen olduğunu biliyorlar ve birçok insan kalıcı bir çözüm bulmayı zor buluyor. Ebegümeci çayı gargara olarak kullanmak, ağız boşluğunuzun sağlığını düzenli olarak tedavi etmenin doğal ve etkili bir yolu olabilir.

11. Prostat kanserini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir

Diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ebegümeci, iç organlarımızı temizleyen yeşil, kanserojen bir pigment olan klorofil bakımından zengindir. Çeşitli kanser tiplerini önleme kabiliyetinin ötesinde, özellikle prostat kanserini önleme ve iyileştirmede etkilidir. Ebegümeci bitkisini inceleyen araştırmacılar, prostat bezindeki tümörleri önleme kabiliyetiyle bilinen beta-sitosterol adlı bir madde keşfettiler. Bitki, bu kanseri geliştirme riski olan insanlar için önleyici bir önlem olarak kullanılabilir.

12. kabızlığı ve irritabl mideyi rahatlatır

Mallow’un polisakarit müsilajları, bağırsak duvarlarının gevşemesine ve yağlanmasına ve yiyeceklerin daha iyi emilmesine neden olur. Bu madde ayrıca mide rahatsızlığına neden olan mide asitliğini azaltmaya yardımcı olur. Ebegümeci yemek veya bitkinin bir çay infüzyonu olarak tüketilmesi kabızlık, huzursuz mide ve bağırsak krampları çeken ve yatıştırıcı bir takviye ihtiyacı olan insanlara yardımcı olur. Ek olarak, ebegümeci müshil bir bitki olarak kabul edilir ve mideyi rahatlatmak ve sakinleştirmek için çeşitli besin takviyelerinde kullanılır.

13. Böbrek taşlarının ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi

Pek çok insan kızılcık suyunu , alt karın bölgesinde yanma hissini, sıklığı ve idrara çıkma ve aciliyeti azaltma aracı olarak kullanır , ancak bu sorun için tek doğal çözüm olmaktan uzaktır. Ebegümeci bitkisi bu tür problemlerin tedavisinde mükemmel bir alternatiftir, çünkü bu tür enfeksiyonların iyileşmesinde yardımcı olan anti-enflamatuar bir bileşene sahiptir. Ebegümeci bu bağlamda bir başka önemli özelliğe sahiptir – böbreklerden kaynaklanan atıkların temizlenmesine yardımcı olan ve içlerinde taş oluşumunu önleyen bir idrar söktürücüdür.

Ebegümeci’nin geleneksel kullanımları ve faydaları

 • Bitkinin tüm kısımları anti-flogistic, büzücü, cüruflu, idrar söktürücü, yumuşatıcı, balgam söktürücü, müshil, merhemdir.
 • Yapraklar ve çiçekler diyetin bir parçası olarak yenebilir veya yapraklardan, çiçeklerden veya köklerden bir çay yapılabilir.
 • Yapraklar ve çiçekler, kullanılan ana kısımdır, kasvetli özellikleri, çürükler, iltihaplar, böcek ısırmaları vb. İçin kümes hayvanları olarak değerli olmalarını sağlar.
 • Solunum sistemi hastalıklarının ve sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde dahili olarak alınabilirler.
 • Okaliptüs ile birlikte kullanıldığında öksürükler ve diğer göğüs rahatsızlıkları için iyi bir ilaçtır.
 • Bitki küçük çocuklar için mükemmel bir müshildir.
 • Yapraklar ne zaman uygunsa taze kullanılabilir veya ilkbaharda toplanabilir ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulabilir.
 • Çiçekler yaz aylarında toplanır ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulabilir.
 • Hamile kadınlar veya yeni anneler, ebegümeci yapraklarının, çinko ve vitaminlerin çoğunda oldukça yüksek olmasının yanı sıra, faydalı miktarlarda demir sağlayabileceğini bilmek isteyebilir.
 • Saç dökülmesini önlemek için ebegümeci suyunun yağ ile kullanıldığı söylenir.
 • Doğu Anadolu’da, Malva geleneksel olarak bir mide ağrısı, ishal ve astım için bir potherb olarak kullanılır.
 • Bitkinin yutulması Pakistan’da hemoroitlere yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Pulverize ebegümeci tohumları mesane ülseri ve öksürüğü tedavi etmek için kullanılır.
 • İtalyanlar bitkinin iltihaplanmalarına yardımcı olmak için ve muhtemelen boğaz ağrısına yardımcı olmak için “gargara” olarak kullanıyorlar.
 • Bitkinin ılık suyu melankoli tedavisinde kullanılır.
 • Ortak öksürük tedavisi için sütten bir kabarcıklı kaynar bırakır .
 • Bitkiden yapılan çay, emziren annelere daha fazla süt üretmeleri için yardımcı olduğu söylenir.
 • Yaprak veya çiçeklerden yapılan çay, öksürük, nezle ve ses kısıklığı için çare olarak kullanılabilir.
 • Yapraklar, çiçekler ve hatta kökler, hem iç hem de dış kullanımda, sindirim problemleri (kabızlık, ishal, karın ağrısı), solunum (öksürük, boğaz ağrısı), dolaşım (anemi) gibi çok çeşitli hastalıklar için kullanılmıştır. ), cilt (sivilce, kaynar) ve boşaltım sistemi rahatsızlıkları.

Mutfak Kullanımları

 • Yapraklar çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.
 • Hafif ve hoş bir tada sahip müsilajinli, koyulaştırıcı görevi gördükleri çorbalarda güzeldirler.
 • Genç yapraklar aynı zamanda bir salatada marul ile birlikte kullanılabilir.
 • Olgunlaşmamış tohumlar çiğ olarak tüketilebilir.
 • Tohumların hoş bir ceviz tadı vardır ancak çoğu insan bunun için bir miktar toplamak istemezler.
 • Çiçekler salatalara eklenebilir veya garnitür olarak kullanılabilir.
 • Hoş hafif lezzet, yapraklara benzer bir dokuya sahip olup, salata kasesine hoş ve hoş bir katkı sağlar.
 • Yapraklar bir çay yerine geçer.
 • Haşlanan  genç yapraklar, 19. yüzyılda Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yenen bir sebzedir.
 • Çin’de ebegümeci kökleri doyurucu, ancak tıbbi açıdan güçlü çorbalar ve et suları yapmak için popüler ve yaygın bir bileşendir.
 • Ebegümeci piştiği zaman, yapraklar çok benzeyen bir mukusu oluşturmak bamya ve çorba ve sulu yemeklere bir kıvam verici olarak kullanılabilir.
 • Ebegümeci kökleri, suda kaynatıldığında kalın sümük bırakırlar. Oluşturulan kalın sıvı, yumurta beyazlarının yerine beze benzer bir ikame yapmak için dövülebilir.
 • Genel olarak kaynatılarak yenilir, daha sonra yağ ile terletilir, pirinç ve et güveçleriyle, çorbalarda, baklagillerle pişirilir, zeytinyağında kızartılır veya sote edilir ve diğer malzemelerle birlikte servis edilir ve börek için doldurma olarak kullanılır.
 • Olgunlaşmamış meyveler yaz başlarında toplanır ve özellikle çocuklar tarafından ülke yürüyüşlerinde tatlı olarak çiğ yenir.
 • Çiçekler, Katalonya’da geleneksel olarak hazırlanmış pek çok yabani türü içeren bir likör olan bitkisel çaylar ve ratafia gibi alkollü içeceklerin hazırlanmasında kullanılır.

Adı: Ebegümeci, Bilimsel ad: Malva sylvestris , Menşei Avrupa, Kuzey Afrika ve güneybatı Asya

Sağlık yararları Sindirim Sorunları, Bağışıklık Sisteminin Korunması, Anti-enflamatuar Etki, Uyku Sorunları, Solunum Hastalıkları, Ağrı kesici, Öksürük, astım ve bronşit tedavisi, Enfeksiyonları, cilt yaralarını ve yanıkları tedavi eder, Yaşlanma karşıtı özellikleri, Diş etlerini enfeksiyonlardan korur, Önler prostat kanseri, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi

Bilimsel olarak Malva sylvestris olarak bilinen Common Mallow, Malvaceae familyasında yer alan Malva cinsi Malva cinsi bir türdür; Mallow, Mavi ebegümeci, Peynir, Orman ebegümeci, Yüksek ebegümeci, Uzun ebegümeci, Bahçe ebegümeci Yüksek cheeseweed, Mor ebegümeci, malva, panecillos, Fransız Hollyhock, ağaç ebegümeci, billy düğmeleri, buttonweed, cheeseplant, cüce ebegümeci, düşük ebegümeci, mallish, yuvarlak yaprak ebegümeci, peynir ebegümeci, cüce ebegümeci, malice, yuvarlak dok, yuvarlak yapraklı ebegümeci ve ebegümeci çalışıyor . Bitki Avrupa, Kuzey Afrika ve güneybatı Asya’ya özgüdür. Bitkiler Kuzey Amerika’da doğallaştırılmış ve Batı Avrupa’dan Rusya’ya kadar ekilmiştir. Cins ismi eski bir Latin ismidir. Latince gelen özel epithet, ormanda yetişen anlamına gelir.

Bitki açıklaması

Common Mallow, yaklaşık 3–4 fit (0,91–1,22 m) boyunda büyüyen bir yıllık, kışlık yıllık veya iki yıllık bir bitkidir. Tesis; bahçeler, fidanlık kapları, manzaralar, çim kenarları, ahırlar, yol kenarları, demiryolu rayları, boş alanlar, atık alanlar, tarla kenarları, yol kenarları, asitli topraklardan kaçınma, asfalt park alanları, çimler gibi rahatsız ve ihmal edilen alanlarda yetişen bulunur. ekili bahçeler, ekim alanları, terk edilmiş tarlalar, çiftlik alanları, boş alanlar, demiryolları ve bahçelerin kenarları. Bitki, sekonder dallanma sekonder kökleriyle taproot’u sağlamıştır. Sapları zeminde çok dallı, dik veya uçta, ucu kırılmış, tüylü, 10-60 cm (4-24 inç) uzunluğundadır.

Yapraklar

Mallow’un böbrek şeklindeki veya palmatif loblu yaprakları, tipik olarak dentat kenar boşluklarıyla belirgin şekilde kırışır. Her bir yaprak 2-4 santimetre (0.79–1.57 inç) uzun, 2-5 santimetre (0.79–1.97 inç) genişliğinde ve 5-10 santimetre (2.0–3.9 inç) çapındadır. Yapraklar genellikle yaprağın tabanının ortasındaki mor bir noktayı gösterir ve bu da bazı örneklerde yaprak sapının aşağı aktığı görülebilir. Diğer örneklerde, mor lekelenme ve renklenme tamamen yoktur. Ebegümeci yapraklarının uzun sapları vardır. Derin yeşil yaprakları ünlü bir kuraklık toleransına işaret ediyor. Çiçeklenme sırasında, yapraklar saplarda dönüşümlü olarak görünür. Bir yaprak tutulması yüzey pürüzlülüğünü iletir. Ama birini yırtın ve ezin ve bir aile modeli keşfedersiniz – müsilaj. Yakında parmaklarınız arasında sümüksü ve yapışkan bir his hissedeceksiniz. Bitkinin tüm kısımları müsilajdan oluşur.

Çiçek

Çiçekler aksiller, fincan şeklinde, beş yapraklı ve kaliks çiçek yaprakları uzunluğunun yaklaşık yarısı kadar olma eğilimindedir. Çiçek renkleri beyazdan pembeye lavanta ve mavi tonlarında değişebilir. Bazen çiçeğin merkezinden dışarıya doğru yayılan hassas renk şeritleri görülebilir. Haziran ayında ilk genişledikleri zaman, bitki yakışıklı, ancak yaz ilerledikçe, yapraklar koyu yeşil renklerini kaybeder ve sapları düzensiz bir görünüm alır. Sığırlar, her bir kısmı yumuşak bir müsilajla dolu olan bu bitkiye düşkün görünmüyor. Çiçeklenme normalde haziran-eylül ayları arasında gerçekleşir. Bereketli çiçekleri sert bir şekilde retiküle eden somunlar (5-10 mm çapında, genellikle saçsız, dorsal ve lateral yüzeyler arasında keskin bir açıyla, 5-6 mm çapa sahip somunlar takip edilir. Ayrıca, “peynir” olarak da adlandırılırlar, tohumlar olgunlaştığında kahverengimsi yeşilimsi olur,

Tarihçe

Bu tür, daha önce tüketilmeden önce pişirilmesi gereken yabani sebzeler arasında M.Ö. 3. yüzyılda Theophrastus tarafından belirtilmiştir. Dioscorides, vahşi olandan daha iyi tüketilebilecek yerel bir ebegümeden bahsetti, özellikle sindirim sistemi için ve farklı cilt problemlerinde dış kullanım için çeşitli tıbbi özelliklere atıfta bulundu. Pliny’nin görüşüne göre, Yaşlılar her iki tür ebegümeci çok genel bir saygıyla tutulur. Ekili ebegümeci, bu bitkinin diğer tüm sebzelerden daha besleyici ve daha kan üretken olduğunu belirten, on ikinci yüzyılın İspanyol bir tarımsalcısı olan İbn El Aamam’ınki gibi Arapça referanslarda da belirtilmiştir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın