Ahlat ( Yabani Armut )
Tıbbi Aromatik Bitki : Ahlat
Alem
Plantae
Bölüm
Kapalı Tohumlu
Sınıf
Çift Çenekli
Takım
Rosales
Familya
Rosaceae
Cins
Pyrus
Türü
Pyrus elaeagnifolia Pallas
Diğer İsimler
Pyrus elaeagnifolia Pallas subsp. elaeagnifolia Pyrus elaeagnifolia Pallas subsp. kotschyana

AHLAT (Pyrus elaeagnifolia )

Türkçe Adı : Ahlat, Yabani Armut
Yöresel Adları : Boz armut, Aklap, Alfat, Argun, Banda, Çördük, Çötür, Çövür, Kerte, Panta, Ahlat, Zingit.
İngilizce Adı : Oleaster-Leaf Pear

Çiçek : Erdişi olan çiçekler şemsiyemsi salkım ve 5 adet taç yapraklıdır.
Çiçeklenme Zamanı : Bahar (Nisan), Bahar Sonu (Mayıs)
Çiçek Rengi : Beyaz
Meyve : Meyve yalancı sulu meyve olup, 3-4 cm çapında küremsi-armut biçiminde ve önceleri yeşil ve tüylü, olgunlaştığında ise sarı-kahverengi ve tüysüzdür.Kısa bir sapı vardır. Tadı buruk, meyve dokusu kumlu da olsa yenebilir.
Üretim Teknikleri : Aşılama (Grafting), Tohum (Seeds)
İklim : Ilıman, Soğuğa dayanıklı
Yetiştiği Şehirler : Amasya, Ankara, Antalya, Bolu, Eskişehir, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Mersin, Muş, Niğde, Sinop, Sivas,Van
BİLEŞİMİ
Yaprağın terkibinde %0.01 alkaloitler, %0.13 glikozitler, %3 flavonoidler, %45.5 C vitamini, %0.26 muhtelif asitler tespit edilmiştir. Meyvelerinde %12 şeker, %4.2 pektin maddeleri, %2.5 muhtelif asitler, %65 mg C vitamini, %5.6 karotin ile B1 vitaminleri tespit edilmiştir.
Ahlat meyvesi kurutulup havanda ezilip toz haline getirildikten sonra elenerek, kahveye benzer, komposto yapımında kullanılan “kavut” adı verilen bir madde üretilmektedir.

 

sitemiz

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın