Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Karpuz besleyici tohumlarla ferahlatıcı ve lezzetli bir meyvedir . Ancak, çoğu insan tükürür ya da karpuz tohumlarını çöpe atar ve bu büyük bir hata olur. Tohumların yutulmasının midenizde karpuzun büyümesine neden olacağı yönündeki sahte iddialara rağmen, çoğu insan bu tohumların sahip olduğu etkileyici besin değeri ve sağlığınız için sahip olabileceği potansiyel yararların farkında değil.

Karpuz tohumları, asma üzerinde yetişen ve bilimsel adı Citrullus lanatus taşıyan karpuz bitkisinden gelir . Tohumlar sırasıyla beyaz ve siyah olmak üzere iki ana renkte gelir; bunlar sırasıyla olgunlaşmamış ve tamamen gelişmiş tohumlardır.  Çörek otu, atıştırmayı seçmeniz gereken tohumlardır ve yüzlerce tek karpuzda olabilir. Bu tohumlar belirli besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir ve sulu, pembe meyvelerle birlikte tadını çıkarmak için çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Karpuz Çekirdeğini Yiyebilir misiniz?
Uzmanlar karpuz tohumu yemenin tamamen güvenli olduğunu ve genel sağlığınız için gerçekten çok iyi olabileceğini kabul ettiler. Bu tohumların istediğiniz kadar yutulmasının tehlikesi yoktur, ancak ebeveynler çocuklarının tohumlarda boğulmalarından endişe duyabilir, bu da bazı karpuzların neden tohumsuzlukta genetik olarak değiştirildiklerini açıklayabilir .

Ayrıca karpuz tohumlarını filizlenmelerine , kızartmalarına veya konsantre yağları çıkarmaya izin vermenin bir çok yolu vardır .

Tohumlarını Çimlenme
Karpuz tohumlarınızdan en fazlasını elde etmenin en iyi yollarından biri, filizlenmelerine izin vermektir .

Karpuz tohumlarının tam protein konsantrasyonundan yararlanmak için, onları gece boyunca bekletmeli ve sonra 2-3 gün beklemelerine izin vermelisiniz. Tohumlar sonunda filizlenir, bu noktada onları lezzetli ve besleyici bir yoğunluğa sahip bir atıştırmalık için yemeden önce güneşte veya kurutucuda kurutabilirsiniz.

Kavrulmuş Tohumlar
Bazı insanlar tohumları onları içmeden önce filiz için beklemek istemiyorsanız, ve besin yoğunluğu hafifçe tehlikeye olacak iken, bu kızartma ve mümkündür tuz karpuz tohumu.

Tohumlar çıtır çıtır kadar 30-45 dakika 350 derece bir pişirme tavası üzerinde pişirin. Tavaya zeytinyağı püskürtüldüğünde, tohumlar kavrulduktan sonra zengin, lezzetli bir lezzet verir.

Ahşap bir masa üzerinde karpuz tohumu ile yarıya taze karpuz

Karpuz Çekirdeği Yağı
Karpuz tohumlarının besin yoğunluğundan yararlanmak için bir diğer popüler seçenek ise karpuz tohumu yağını çıkarmaktır. Bu, genellikle evde yapılan bir işlem değildir, fakat karpuz tohumu yağı, doğal sağlık gıda mağazalarında yaygın olarak bulunur .

Özellikle ootanga yağı olarak bilinen Afrika ve Asya’da popülerdir ve lezzetli yemeklerde, salatalarda ve diğer pek çok yemeklerde üst kısım olarak kullanılabilir.

Karpuz Tohumları Besin Değerleri

Karpuz tohumları şaşırtıcı olan dolu proteinin yüksek seviyeleri ve amino asitler de dahil olmak üzere, besin (yakl. [5] kurutulmuş tohum 1 fincan günlük gereksinimleri% 60). Bu tohumlar ayrıca magnezyum , çinko , bakır , potasyum , bakır, manganez ve demir gibi önemli miktarda B vitamini , özellikle de niasin sunar . Ayrıca, daha az miktarda doymuş yağ ile birlikte omega-3 ve omega-6 yağ asitleri dahil olmak üzere çok çeşitli yağlar vardır. Besin yoğunluğu aynı zamanda yüksek kalorili bir sayıyla birlikte gelir – bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği kabaca 600 kalori içerir.

Karpuz Tohumlarının Sağlık Faydaları

Karpuz tohumlarının en şaşırtıcı ve etkileyici yararları arasında saç sağlığını artırma, güzel cildi destekleme , enerjiyi arttırma, kan basıncını düşürme , sindirimi uyarma , kan şekerini düzenleme , güçlü kemikler oluşturma ve kolesterol seviyelerini düşürme yetenekleri bulunur .

Cilt bakımı
Karpuz tohumları, cildinize yararlı olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynakları ve diğer yağ türleridir.  Düzenli olarak tüketilen karpuz tohumları cildinizi nemlendirmenize ve cildin donuk veya renksiz görünmesini engelleyebilir. Karpuz tohumlarındaki antioksidanlar ayrıca çizgi ve kırışıklıkların yanı sıra yaşlılık lekeleri ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır . Ayrıca, cildinizin elastikiyeti bu tohumların düzenli olarak tüketilmesiyle arttırılabilir. En önemlisi, ciltteki karpuz tohumu yağının düzenli uygulanması gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir ve bu da sivilce gelişme riskinizi azaltacaktır.

Saç Bakımı
Protein, demir, magnezyum ve bakırın yüksek seviyelerinden dolayı karpuz tohumları saç sağlığı ve görünümü üzerindeki etkilerinden dolayı düzenli olarak övülür. Protein saç büyümesinin önemli bir bileşenidir , bu atıştırmayı saç dökülmesi veya zayıf saçı olan insanlar için vazgeçilmez kılar . [7] Magnezyum, saçı güçlü tutmak, kırılmayı ve kırılmayı önlemek için kritik bir bileşendir. Bakır, saçınıza renk sağlayan, canlı ve ipeksi bir pürüzsüzlük sağlayan melanin üretiminde bir bütündür.

Büyüme gelişimi
Protein, vücudumuzdaki tüm hücrelerin ve dokuların üretimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden oluştuğu için, diyetimizin en önemli bileşenlerinden biridir. [8] Özellikle karpuz tohumları, düşük tansiyon ve düşük koroner kalp hastalığı riski ile doğrudan bağlantılı olan yüksek seviyelerde arginin içerir . Bu tohumlarda başka amino asitler de bulunur ve çeşitli organ sistemlerinde normal büyüme ve onarım işlemlerinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Verimliliği artırmak
Yeni hücrelerin ve dokuların gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra, amino asitler cinsel aktivitede ve libidoda kilit unsurlardır. Önemli seviyeler lizin, glutamik asit ve arginin artırabilir seks muzdarip olan bu erkeklerde sürücüyü infertilite bu tohumlarda bulunan bazı karotenoidler hamile kalmaya çalışıyor çiftler için gebe kalma şansını artırma, sperm üretimini artıracak ederken veya iktidarsızlık.

Enerji Seviyelerini Artırın
Hızlı bir enerji artışına ihtiyacınız varsa, bu tohumların tek bir kabındaki kaloriler metabolizmayı başlatmak ve vücuda ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamak için yeterlidir . [10] Bu kalorilerin birçoğu yararlı yağ asitleri formundadır, bu yüzden bu tohumlardan aşırı miktarda yemek kilo almaya neden olurken, orta düzeyde tüketim önerilir.

Kan Şekeri Kontrolü
Araştırmalar, karpuz tohumlarının tüketimini kan şekeri kontrolünü daha iyi hale getirmek ve vücuttaki insülin duyarlılığını düşürmekle ilişkilendirdi. Bu pankreastaki gerilimi azaltabilir ve ayrıca şeker hastaları için tehlikeli olabilecek glikozdaki ani ve düşmelerin azalmasına yardımcı olabilir . [11] Karpuz tohumlarında bulunan magnezyum, karbonhidratların metabolizmasını düzenleyebileceği ve kan dolaşımına glikoz salınımını yavaşlatabildiği için de faydalı olabilir .

Düşük LDL Kolesterol Seviyeleri
Diyet lifi seviyeleri , mükemmel yağ asitleri dengesine ek olarak, tehlikeli LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir . Bu kötü kolesterol, plak birikiminden ve ateroskleroz , kalp krizi ve felç riskinin artmasından sorumludur , bu nedenle bu seviyeleri yönetmek ve HDL iyi kolesterol seviyelerini artırmak, karpuz tohumlarının en iyi etkisi olabilir.

Bağışıklık Sistemini Geliştir
Bir ile sayı karotenoidler, antioksidanlar ve B-aile vitaminlerin, bu tohumlar bağışıklık tepkisini geliştirmek ve bağışıklık sistemi üzerindeki yükü azaltmak edebiliyoruz. [13] Antioksidanlar serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koyar, böylece oksidatif stresi azaltır ve çeşitli kronik hastalık riskini azaltır .

Osteoporozu Önleyin
Karpuz tohumları inanılmaz bir mineral kaynağıdır ve magnezyum gereksinimlerinizin kabaca% 140’ını tek bir kurutulmuş tohum kabında içerir. [14] Bu, hepsi kemikleri güçlendirmeye ve kemik mineral yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olabilecek bakır, demir, potasyum ve manganezin yanı sıra. Bu erken başlangıçlı osteoporoz riskinizi azaltır ve yaşlandıkça kendinizi güçlü ve dayanıklı hissetmenizi sağlar.

Düşük kan basıncı
Karpuz tohumlarındaki magnezyum, potasyum ve bazı amino asitler gibi besinler kalp sağlığını iyileştirebilir. [15] Arginin, bu tohumlarda bulunan omega-6 yağ asitleri gibi, kan basıncının düşürülmesi ile bağlantılıdır. Potasyum ayrıca kan basıncının düzenlenmesine ve kardiyovasküler sistemdeki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olan iyi bilinen bir vazodilatördür .

Sinir Sistemi İşlevini Geliştir
B vitaminleri genellikle insan sağlığının büyük resminde göz ardı edilir, ancak hepsi karpuz tohumlarında bulunan niasin, tiamin, folat, riboflavin ve pantotenik asit gibi bileşikler , metabolizmanın düzenlenmesine ve sinir sistemi aktivitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu vitaminler, optimum işlev için beyninizle organlarınız ve kaslarınız arasındaki iletişimi geliştirir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın