Arap Sümbülü
Tıbbi Aromatik Bitki : Arap Sümbülü
Alem          : Plantae (Bitkiler)
Bölüm     :  Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Sınıf         : Monocots (Bir çenekliler)
Takım  : Asparagales
Familya : Hyacinthaceae (Sümbülgiller)
Cins : Muscari
Türü : Muscari Aucheri
Diğer İsimler : Dağ sümbülü, misk sümbülü, üzüm sümbülü

Sümbülgillerden 35 cm. ye kadar boy yapabilen soğanlı çok yıllıklı bir bitkidir. Akdeniz havzası, Avrupa ve Rusya da yayılmakla birlikte yurdumuzda 0-3000 m’ler arası çayırlıklar, tarlalar, orman altı ve açıklıkları, yol kenarı ve kayalıklarda yayılış gösterir.
Yaprakları : dipte 1-6 adet şeritsi, yassı ve ya oluklu
Çiçekleri : salkım olup, çok sayıda tepaller tüp şeklinde (perigon ) birleşmiştir. Perigon uçta büzülmüş ve 6 loplu, mavi, leylak, yeşilimsi, siyahımsı veya krem rengindedir. Stamenler perigon içinde , tüpten kısadır. Çiçek durumunun tepesinde  verimli çiçeklere benzer veya onlardan farklı verimsiz (kısır ) çiçekler bulunur. Çiçeklenme zamanı Mart- Temmuz aylarıdır.

Meyveleri : kapsüldür ve tohumları siyahtır.

Kullanımı : Bu bitkilerin en fazla İtalya’ya ihraç edilmektedir. M. Aucheri ülkemizde
endemik olan bir türdür.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın