Vücudu temizleyen doğal mucize: Glutatyon
Glutatyon, sözde sağlık yararları için çok dikkat çeken güçlü bir antioksidandır. Ancak glutatyon nedir ve aslında vücudu etkiler mi?

Bazı insanlar yaşlanma karşıtı özellikleri ile yemin ederken, diğerleri otizmi tedavi edebileceğini , yağ metabolizmasını artırabileceğini ve hatta kanseri önleyebileceğinisöylüyor .

Bu antioksidan ve araştırmanın etkinliği hakkında ne söylediği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin .

Glutatyon nedir?

Glutatyon, vücuttaki her hücrede bulunan güçlü bir antioksidandır. Amino asitler olarak bilinen üç tip molekülden yapılır.

Amino asitler, vücuttaki tüm proteinleri yapmak için farklı desenlerde birleşir.

Glutatyon hakkında benzersiz bir şey, vücudun çoğu antioksidan için doğru olmayan karaciğerde yapabilmesidir.

Glutatyonun aşağıdakiler dahil birçok önemli işlevi vardır:

 • DNA, protein ve hücrelerin yapı taşları yapma
 • bağışıklık fonksiyonunu destekleme
 • sperm hücreleri oluşturma
 • bazı serbest radikalleri yıkmak
 • belirli enzimlerin işlevine yardımcı olmak
 • C ve E vitaminlerini yenileyici
 • cıvayı beynin dışına taşımak
 • karaciğer ve safra kesesinin yağlarla baş etmesine yardımcı olmak
 • düzenli hücre ölümüne yardımcı olmak (apoptoz olarak bilinen bir süreç)

Araştırmacılar, düşük glutatyon seviyeleri ve bazı hastalıklar arasında bağlantılar bulmuşlardır. Oral veya intravenöz (IV) takviye ile glutatyon seviyelerini arttırmak mümkündür.

Başka bir seçenek, vücuttaki doğal glutatyon üretimini aktive eden takviyeleri almaktır. Bu takviyeler şunları içerir:

 • Devedikeni
 • N-asetil sistein
 • süperoksit dismutaz

Toksin maruziyetini azaltmak ve sağlıklı gıdaların alımını arttırmak da doğal olarak glutatyon düzeylerini arttırmanın mükemmel yoludur. 

Glutatyonun faydaları nelerdir?

Glutatyonun faydaları şunları içerebilir:

1. Antioksidan aktivite

Serbest radikaller yaşlanmaya ve bazı hastalıklara katkıda bulunabilir. Antioksidanlar serbest radikallere karşı koymaya ve vücudu zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.

Glutatyon çok güçlü bir antioksidandır, çünkü kısmen vücuttaki her hücrede yüksek konsantrasyonlar bulunabilir.

2. Kanser ilerlemesini önleme

Bazı araştırmalar glutatyonun kanserin ilerlemesini önlemede bir rolü olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, aynı araştırma, glutatyonun, tümörleri yaygın bir kanser tedavisi olan kemoterapiye daha az duyarlı hale getirebileceğini göstermektedir .

Glutatyonun kanser üzerindeki etkilerini belirlemek daha fazla araştırma gerektirecektir.

3. Karaciğer hastalığında hücre hasarının azaltılması

Hepatit , alkol kötüye kullanımı ve yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer hücrelerine zarar verir.

Bir küçük 2017 klinik araştırma glutatyon nedeniyle antioksidan özelliklere tedavi alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı yardımcı ve detoks potansiyel olabilir sonucuna varır.

Araştırmacılar, bu etkiyi doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

4. İnsülin duyarlılığını artırmak

İnsülin direnci tip 2 diyabet gelişimine neden olabilir . İnsülin üretimi vücudun glikozu (şeker) kandan ve onu enerji için kullanan hücrelere taşımasına neden olur.

Bir küçük 2018 çalışma insülin direnci ile insanlar gibi deneyimli komplikasyonları var, özellikle düşük glutatyon düzeylerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösterir nöropati veya retinopati. Bir 2013 çalışmada benzer sonuçlara ulaşmaktadır.

5. Parkinson hastalığının semptomlarının azaltılması

Bazı araştırmalara göre , glutatyon düzeylerini korumanın Parkinson hastalığınınsemptomlarına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır .

Bulgular, potansiyel bir tedavi olarak enjekte edilen glutatyonu destekliyor gibi görünmektedir, ancak oral takviye hakkında çok az kanıt vardır. Kullanımını desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

6. Ülseratif kolit hasarının azaltılması

Diğer inflamatuar hastalıklar gibi ülseratif kolit de oksidatif hasar ve stres ile ilişkilendirilmiştir .

Bir 2003 hayvan çalışması glutatyon takviyesi sıçanlarda kolona hasar bazı artırabilir düşündürmektedir.

Glutatyonun ülseratif kolit üzerindeki etkilerini belirlemek, insanlarda daha fazla araştırma gerektirecektir.

7. Otizm spektrum bozukluklarının tedavisi

Otizmli çocukların nörotipik çocuklardan veya otizmsiz çocuklardan daha düşük glutatyon seviyelerine sahip olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

2011 yılında araştırmacılar oral glutatyon takviyelerinin veya enjeksiyonlarının otizmin bazı etkilerini azaltabileceğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, ekip herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için çocukların semptomlarına özel olarak bakmadı, bu nedenle bu etkiyi belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın