Cilt neden kaşınır?
Kaşıntılı cildin nedenleri:

  • Cilt koşulları. Kuru cilt (kseroz), egzama (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, yanıklar, yara izleri, böcek ısırıkları ve kurdeşen gibi birçok cilt rahatsızlığı kaşıntı.
  • İç hastalıkları. Kaşıntılı cilt altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunlar arasında karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve multipl miyelom ve lenfoma gibi bazı kanserler bulunur.
  • Sinir bozuklukları. Sinir sistemini etkileyen durumlar – multipl skleroz, diyabet, sıkışmış sinirler ve zona (herpes zoster) – kaşıntıya neden olabilir.
  • Psikiyatrik hastalıklar. Kaşıntılı cilde neden olabilecek psikiyatrik hastalıklara örnek olarak anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gösterilebilir.
  • Tahriş ve alerjik reaksiyonlar. Yün, kimyasallar, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Bazen zehirli sarmaşık, parazitler veya kozmetikler gibi madde alerjik reaksiyona neden olur. Ayrıca, narkotik ağrı kesici ilaçlar (opioidler) gibi bazı ilaçlara reaksiyonlar kaşıntılı cilde neden olabilir.
  • Gebelik. Hamilelik sırasında, bazı kadınlar kaşıntılı bir cilt yaşar.

Bazen kaşıntı nedeni belirlenemez.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın