İçecekler

Salatalık Suyu İçmenin Faydaları
Salatalık suyu içmek , görece yeni bir fenomendir, ancak diğer meyve ve sebze suları gibi, çok sayıda sağlık yararı sağlayabilen oldukça konsantre bir besin kaynağıdır. Salatalık suyu, uzun ve koyu yeşil sebzeler olan salatalıklardan ( Cucumis sativus ) hazırlanır . Bu sürünen asma bitkisi, dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir, ancak öncelikle Çin’den yetiştirilmekte ve dağıtılmaktadır. Salatalık, kalın, balmumu bir deri ile kaplanırbu onları taze tutmaya yardımcı olur, bu sebzeleri mutfak uygulamalarında çok değerli kılar. Bununla birlikte, bu basit sebzeyi sıkmak, birçok sağlıklı besin maddesinin konsantre formuna erişmek için başka bir harika seçenektir.

Salatalık suyu K vitamini açısından oldukça zengindir ve ayrıca C vitamini , bakır , magnezyum , potasyum , B ailesi vitaminleri , A vitamini , diyet lifi , elektrolitler ve vücudu etkileyebilecek diğer polifenolik bileşikler içerir. Diğer birçok meyve suyundan farklı olarak, salatalık suyunu evde yapmak, bir mağazada bulmaktan çok daha kolaydır, çünkü özellikle yaygın değildir . [1] Salatalık suyunun lezzetini artırabilmeniz veya tarifleri özelleştirebilmenizin birçok farklı yolu vardır, bu da genel sağlığınız üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilecek lezzetli ve basit bir sebze suyudur.

Salatalık Suyu Faydaları
Salatalık suyunun en önemli sağlık etkilerinden bazıları; böbreklerin güçlendirilmesi, kanama bozukluklarının kontrol edilmesi, kemik mineral yoğunluğunun arttırılması, anti- kanser potansiyeline sahip , sinir sistemi fonksiyonunun arttırılması, hormon üretiminin yönetilmesi, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, görme sağlığının desteklenmesi, optimize edilmesi; metabolizma ve sizi sulu tutmak, diğerleri arasında.

Osteoporozu önler
Bakır, magnezyum ve potasyum gibi mineraller ile paketlenmiş olan salatalık suyu, kemik sağlığı ve kemik mineral yoğunluğunun artması söz konusu olduğunda mükemmeldir .   yapılan bir araştırmaya göre, K vitamini (salatalıkta bol miktarda bulunur) alımı osteoporozun ve yaşa bağlı diğer kemik bozukluklarının önlenmesine yardımcı olabilir .

Bağışıklık artırır
Bu meyve suyunda göze çarpan C vitamini seviyeleri, bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel bir seçimdir. Bu olabilir teşvik savunma vücudun ilk satırı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aynı zamanda bir şekilde davranır antioksidan bulmak ve zararlı serbest radikalleri nötralize.

Bütün, dilimlenmiş ve yarıya taze salatalık ve kişniş yaprakları ile bir bardak salatalık suyu

Dengeli Hormon Düzeyleri
İnsanlar kalsiyumu kemik sağlığı ile ilişkilendirir , ancak kanınızdaki kalsiyum seviyesi de hormonal dengenizin kilit bir belirleyicisidir. Tiroid beziniz veya hipofiz beziniz arızalanmaya başlarsa, bu meyve suyundan elde edilen yüksek kalsiyum seviyeleri hormon seviyelerinizin normal kalmasına yardımcı olabilir.

Vücudu detoksifiye eder
Salatalık suyu çok yüksek su içeriğine sahiptir ve bu sebzelerin hidrasyon için mükemmel olduğu bilinmektedir. Meyve suyu formunda, özellikle tutarlılığı arttırmak için biraz daha su eklerseniz, vücudunuzun tüm gün yeterince sulandırılmasını sağlayabilirsiniz! Fitoterapia’nın Elsevier tarafından yayınlanan bir dergide , cilde rahatlatıcı bir etki ve cildi beslediğini de belirtti .

Kanama Sorunlarını Tedavi Ediyor
Eğer sorunları kanama kanlı burun veya ağır arasında değişen muzdarip menstruasyon için hemoroid ve diş eti kanaması , sen eksik olabilir de , salatalık suyu çok yüksek seviyelerde bulunan, K vitamini Bu vitamin vücuttaki tetik pıhtılaşmasını yardımcı ve hızlandırabilir hasarlı dokuların iyileşmesi .

Sinir Sistemini Güçlendirir
Kalsiyum bazı durumlarda elektrolit işlevi görür ve sinir sistemi kaslarına iletişimde kilit rol oynar. Bu meyve suyundaki bu vitamin seviyesinin yüksek olması, fiziksel aktivitelerinizin optimize edileceği ve vücudunuzun tüm silindirlere ateş açacağı anlamına gelir .

Anti-Kanser Özellikleri
Göre Farmakognozi Yorumlar dergisinde, cucurbitacins, salatalık mevcut biyo-aktif bileşiklerle, kanseri tedavi potansiyeline sahiptir.  Salatalıklarda bulunan aktif bileşenlerin ve bitki lignalarının bazıları, doğrudan anti-kanser etkileriyle bağlantılıdır ve bu suyu diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.

Görmeyi Korur
Orta miktarda A vitamini, bu meyve suyunda bulunan diğer antioksidanlara ek olarak, yaşlandıkça görme sağlığımızın korunmasına yardımcı olabilir. Maküler dejenerasyon retinanın ortasındaki oksidatif stres nedeniyle görme gerginliğine neden olur, ancak bu meyve suyu serbest radikalleri ciddi hasar vermeden ortadan kaldırabilir. Uluslararası Eczacılık ve Farmakoloji Araştırma Dergisi’ne  göre, düşük dozda normal salatalık dozları kataraktogenezi geciktirmede ( katarakt oluşumu) yardımcı olabilir .

Salatalık Suyu Nasıl Yapılır
Seçtiğiniz salatalık türü, meyve suyunun genel besin içeriğinde hafif bir fark yaratabilir; üç ana tür çekirdeksiz, dekapaj ve dilimlemedir. Meyve suyu sıkma amacıyla, çekirdeksiz veya dilimleme çeşidini istersiniz. Salatalık suyunun diyet lifi yararlarını korumak istiyorsanız, salatalık suyundan ziyade suyunu karıştırın ve süzün. Ayrıca bu durumda biraz su eklemek isteyebilirsiniz veya meyve suyunun kıvamı çok kalın olabilir.

Aşağıdaki preparat, saf salatalık suyu içindir, posa ve lifli materyal uzaklaştırılmıştır.

Malzemeler:

3 orta boy salatalık
1 su bardağı su (gerekirse kıvamı artırmak için)
Limon veya limon suyu (istenirse tat için)

Adım 1: Salatalıkların derisini bir bıçak veya patates soyucu ile çıkarın .
Adım 2: Salatalıkları doğrayın ve yönetilebilir bir boyuta kesin.
Adım 3: Salatalıkları blenderinize veya mutfak robotunuza ekleyin .
Adım 4: Meyve suyunun eşit olması için 1-2 dakika karıştırın.
Adım 5: Harmanlanmış salatalıkları bir elek veya tülbent içine dökün, suyunun bir kavanoz içine süzülmesine izin verin.
Adım 6: Salatalık lifi bir kaşıkla bastırın, mümkün olduğunca fazla meyve suyu sıkın.
Adım 7: Salatalık lifi atın.
Adım 8: Tatmak için gerekirse limon veya limon suyu ile birlikte su ekleyin.
Adım 9: Saf salatalık suyunu soğutun.
10. Adım: Servis yapın ve tadını çıkarın!

Salatalık Suyu Kullanımları
Salatalık suyu, sıcak bir yaz gününde sağlıklı ve canlandırıcı bir içecek olabilir , ancak özellikle saç ve cilt için birçok başka terapötik veya tıbbi kullanıma sahiptir.

Saç tedavisi: Salatalık suyunda C vitamini, bakır, K vitamini ve çeşitli sülfürik bileşiklerin bulunması nedeniyle, saçlarda sağlıklı büyümeyi ve tahriş etmeyen bir saç derisini teşvik etmek için sıklıkla kullanılır. Bu meyve suyunun soğutma ve antioksidan özellikleri, iltihaplanmayı hafifletebilir ve saçlarınızın parlaklığını ve gücünü artırmak için besin maddelerini doğrudan saç köklerinin bölgesine iletebilir.

Yüzde ovalama: Kaplıca tedavisi sırasında gözünüzün üzerine salatalık dilimleri yerleştirmiş olabilirsiniz, ancak aynı zamanda serinletici bir yüz yıkama şeklinde doğrudan salatalık suyunu cilde de uygulayabilirsiniz. Bu gözenekleri temizleyebilir, cildi nemlendirir ve sağlıklı bir parlaklık verir.

Salatalık Suyunun Yan Etkileri

Bazıları alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal problemler veya böbrek sorunları bildirmiş olmasına rağmen, salatalık suyunun çok az yan etkisi vardır . Salatalıklar ayrıca, haşere ilacına maruz kalma riski ve az miktarda toksik bileşik riski taşır, bu nedenle bu sebze ölçülü olarak tüketilmelidir. Günde 1-2 bardak organik salatalık suyu, katı bir besin dozu vermek ve bu yan etkilerin çoğundan kaçınmak için fazlasıyla yeterli.

Alerjik reaksiyonlar: Çoğu insan bunu yaşamda daha erken bir noktada keşfedebilse de, salatalığa karşı alerjik reaksiyonlar nadir değildir. Bununla birlikte, bu sebzenin büyük miktarları, dudak, diş eti veya boğaz şişmesi, nefes darlığı veya cilt tahrişi / kovanları gibi bir reaksiyonu tetikleyebilir.
Şişkinlik ve gaz: Çok fazla salatalık suyu tüketmenin sık görülen bir yan etkisi, çoğunlukla kramp, şişkinlik ve aşırı gaz şeklinde olmak üzere, gastrointestinal rahatsızlıktır .
Böbrek sorunları: Yüksek miktarda potasyum olması durumunda, aşırı miktarda salatalık suyu içmek, hiperkalemi geliştirirseniz böbreklere zarar verebilir. Bu aynı zamanda kas işlevini ve sinir sistemi sağlığını da etkileyebilir, bu da bu suyu ölçülü olarak içerek önlenebilir, yani günde 2 bardaktan fazla olamaz.
Haşere ilacına maruz kalma: Hıyarlar haşere ilacı maruziyetine karşı hassastır, ancak bunların çoğu balmumu dış cildi tarafından sebzeden uzak tutulur. Olduğu söyleniyor, her zaman salatalık yemeden önce yıkayın ve meyve suyu sıkmadan önce cildinizi iyice soyun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın