Balık Etinin FaydalarıBalık, diyetiniz için en faydalı protein kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri gibi temel besinlerle doludur ve vücudunuzu yağsız ve kaslarınızı güçlü tutmak için mükemmel bir protein kaynağıdır. Balık sadece belinizi etkilemez, aynı zamanda vücudunuzu karaciğer, beyin ve hatta uykunuz da dahil olmak üzere diğer işlevlerini etkiler. Bu yüzden, balığın bu 20 sağlık yararından yararlanmak için besini diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Bazı balık türlerinin Kilo Verme İçin En İyi 29 Protein Listemize girmesinin nedeni budur .

1. Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Yapılan bir incelemeye göre , balık tüketimi ölümcül ve toplam koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Balıklar kalp iltihabında , iltihabınızı azaltabilecek , kalbinizin korunmasına yardımcı olacak ve kronik hastalıkları engelleyebilecek yağ asitleri bakımından zengindir .

2. Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır

Balık ayrıca beyniniz için bir diyet esastır.  su ürünleri tüketimi Alzheimer Hastalığı riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirildi. Çalışmada düzenli olarak balık tüketenlerin beyin hücrelerinin komplikasyonlarına yol açabilecek beyin büzülmelerini ve bozulmalarını azaltan daha fazla gri beyin maddesi olduğu tespit edildi. Her ne kadar deniz ürünleri tüketiminin beyindeki daha yüksek cıva seviyeleri ile korele olduğunu belirtseler de, beyin nöropatisi ile korele değildi.

3. Depresyonun Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Bu deniz ürünleri de zihinsel sağlığınız için harika. Psikiyatri ve Sinirbilim Dergisi, balık yağının, bir tür antidepresan olan seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ile alındığında depresyon semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Balık yağı yağının depresyon belirtilerini kendi başına azalttığına dair raporlar olmasına rağmen, bu iddiayı kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

4. D vitamini için harika bir kaynak

Göre Ulusal Sağlık Enstitüleri , balık D vitamini yüksek olan ve bu temel besin için en besin kaynağından birisidir kabul edilir. NIH’ye göre, D vitamini kemik sağlığı ve büyümesinde kalsiyum emiliminde faydalıdır. Çünkü ABD nüfusunun% 70’i her yıl D vitamini Tahmini Ortalama Alım (EAR) uymayan diyet için bu besin-yoğun gıda daha eklerseniz, kesinlikle yararlı olacaktır.

5. Vizyon ve Göz Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur

Sağlık Araştırmaları  omega-3 yağ asitleri görme ve göz sağlığının iyileştirilmesi için yararlı olduğunu bulmuşlardır. Bunun nedeni, beyin ve gözlerin, AHRQ’nun bulgularına göre, omega-3 yağ asitleri içinde yoğun bir şekilde konsantre olmaları ve sağlıklarını ve işlevlerini sürdürmelerine ihtiyaç duymalarıdır. Balık, bu iyi yağların en iyi kaynaklarından biridir.

6. Daha İyi Uyumana Yardım Edebilir

Düşme veya uykuda kalmakta sorun yaşıyorsanız, daha fazla balık yemek hile yapabilir. Klinik Uyku Tıbbı Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre , balık tüketiminde artış, çoğu kişi için uyku kalitesini arttırdı. Araştırmacılar, bunun araştırmaya göre balığın uykuda yardımcı olan D vitamini konsantrasyonunun yüksek olmasından kaynaklandığını düşünüyor .

7. Sivilce Mücadelesine Yardımcı Olur

İster hormonal ister yetişkin sivilce olsun, balık cildinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. BioMed Central tarafından yayınlanan bir araştırma , balık yağının, orta ila şiddetli aknesi olan kişiler için cildi temizlemede faydalı olduğunu belirtti.

8. Romatoid Artritin Hafifletilmesinde Faydalıdır

Eklemlerinizin kronik iltihabı olan romatoid artritten muzdaripseniz, daha fazla balık yemek şişliği ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Amerikan Romatoloji Koleji balık yüksek tüketim aslında romatoid artrit bulgularını düşürdüğü bulunmuştur.

9. Yalın Bir Et

Amerikan Kalp Derneği balık eti diğer birçok türde sahip yüksek doymuş yağ içeriği olmadan protein büyük bir kaynak olduğunu kaydetti. AHA, haftada iki porsiyon balık, tercihen daha yüksek omega-3 yağ asidi içeriğine sahip yağlı balık yemeyi önerir.

10. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri vücutta (aynı zamanda “kötü” kolesterol seviyeleri olarak da bilinir) LDL seviyelerinin düşürülmesinde yardımcı olduğunu kaydetti. Üniversitedeki bulgulara göre, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin kandaki kolesterol yapan lipitleri düşürdüğü bilinmektedir.

11. Kalp Yetersizliği Riskini Azaltır

Balıklar çok kalp sağlıklı bir üne sahiptir ve bunun iyi bir nedeni vardır. yapılan bir araştırma , yüksek miktarda kalp-sağlıklı omega-3 yağ asidi konsantrasyonu nedeniyle, ılımlı bir balık tüketiminin kalp yetmezliği riskini azaltacağını göstermiştir.

12. Vuruş Riskini Düşürür

Balıkların beyninizin sağlığına yardımcı olmasının bir başka yolu, vuruş riskini azaltmaktır. Göre British Medical Journal , balıklardaki yüksek omega-3 yağ asidi içeriği de çalışmanın bireylerde vuruş riskinin daha az yardımcı oldu.

13. Otoimmün Hastalık Riskini Azaltır

yayınlanan bir araştırmaya göre , yağlı balık yemek aslında tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmaya göre, balıkların yüksek D vitamini içeriği vücudunuzun bağışıklık ve glikoz metabolizmasına yardımcı olur.

14. Kanser Riskini Düşürür

yapılan bir araştırmaya göre, balık bile bazı kanser riskini azaltabilir . Çalışma, balık tüketimi yüksek olan kişilerin, daha az miktarda balık yiyenlere kıyasla, ağız boşluğu, farenks, kolon ve pankreas kanserleri gibi sindirim kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

15. Metabolizmanızı Hızlandırıyor

yapılan araştırmalar, balıklarda bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin metabolizmanızı olumlu yönde etkilediğini buldu. Çalışma, bu sağlıklı yağın yaşlı kadınlarda istirahat ve egzersiz metabolizma hızlarının yanı sıra yağ oksidasyonunu da arttırdığını belirtti.

16. Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyonunuz varsa, diyetinize daha fazla balık kullanılması, düşürülmesine yardımcı olabilir.  yayınlanan bir araştırma , yüksek oranda omega-3 yağ asidi konsantrasyonu nedeniyle balık yağının kan basıncını düşürmede yardımcı olduğunu buldu.

17. Konsantrasyon ve Dikkat Süresini Artırır

Balıkların da ergenlerde konsantrasyon ve dikkat ile ilgili olduğu gösterilmiştir. yayınlanan bir araştırma , diğer etlere göre yağlı balık yiyen 14 ila 15 yaşları arasındaki öğrencilerin daha yüksek konsantrasyon oranlarına sahip olduklarını ve daha az yiyenlere kıyasla daha uzun süre dikkat edebildiklerini buldu.

18. PMS Belirtilerini Azaltır

Balık ayrıca ,  bir araştırmaya göre, kadınlarda premenstrual semptomlara yardımcı olabilir . Çalışma, kadınların günlük yaşamlarında adet öncesi semptomların müdahalesinin, çoğu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri alımını arttırdıklarında yoğun şekilde azaldığını ortaya koydu.

19. Karaciğer Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin de karaciğer hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. bir araştırma , omega-3’ün karaciğerdeki trigliseritleri ve yağ asitlerini parçalamaya yardımcı olduğunu ve yağ karaciğer hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

20. Sporcuların Daha Hızlı Kurtarılmasına Yardımcı Olur

Balık, sporcuların yorgunluktan kurtulmalarına ve kas yenilenmesine yardımcı olmada son derece faydalı besinler içerir. Spor Hekimliği dergisinde yayınlanan bir çalışmada , çoğu balık balığında en belirgin olan D vitamini ve omega-3 yağ asitlerinin, egzersiz sonrası kas yenilenmesi ve yorgunluk iyileşmesinde büyük rol oynadığı gösterilmiştir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın