Böğürtlen Sağlık Faydaları 

Böğürtlenin faydaları :

Tatlı, ekşi meyveli böğürtlen yazlık bir temeldir. Ancak bu meyvelerdeki güzelliklerin faydaları nefis lezzetlerinin ötesine geçiyor. Böğürtlenlerin de etkileyici sağlık yararları vardır.

1. Böğürtlen C vitamini ile doludur

Sadece bir bardak çiğ böğürtlen vardır 30.2 miligram C vitamini Bu günlük önerilen değerin yarısı. C vitamini kemiklerde, bağ dokularında ve kan damarlarında kollajen oluşumunun ayrılmaz bir parçasıdır. C vitamini ayrıca size yardımcı olabilir:

 • yaraları iyileştirme
 • cilt yenilemek
 • vücutta serbest radikallerle (toksinler tarafından salınan moleküller) savaş
 • demir emmek
 • soğuk algınlığı kısaltmak
 • israfı önlemek

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bazı çalışmalar C vitamini vücutta kansere neden olan maddelerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. C vitamini ayrıca vücutta kansere yol açabilecek oksidatif stresi azaltabilecek bir antioksidan görevi görür.

2. Lif içeriği yüksektir

Çoğu insan diyetlerinde yeterince lif alamaz. Bu bir problem: Düşük lifli bir diyet şişkinlik, kabızlık ve mide ağrısı gibi sindirim problemleriyle ilişkilendirilmiştir. Yeterince lif almamak kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Yüksek lifli diyet size yardımcı olabilir:

 • kolesterolü azaltmak
 • düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmek
 • Şeker emilim oranını yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmek
 • daha uzun süre daha iyi hissetmenizi sağlayarak kilo verin
 • Sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemek için yakıt sağlar

Böyle küçük bir meyve için böğürtlen liflidir. Bir bardak çiğ böğürtlen neredeyse

3. Büyük K vitamini kaynağı

K Vitamini, kendinizi keserken ustaca kan kaybetmemenizin nedeni: Kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur. K vitamini ayrıca kemik metabolizmasında rol oynar. K vitamini eksikliği kemik incelmesine ve kemik kırılmalarına neden olabilir. Kolayca morarma, ağır adet kanaması ve dışkıda veya idrarda kan oluşmasına neden olabilir.

Sadece bir bardak çiğ böğürtlen, neredeyse  günlük önerilen değerin üçte birinden fazlası – K vitamini

Kan sulandırıcıları alırsanız, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi ve fermente süt ürünleri gibi yüksek miktarda K vitamini içeren yiyecekler yediğinizden emin olun.

4. Manganezde yüksek

Diğer mineraller kadar manganez hakkında da bir şey duymuyorsunuz, ancak sağlıklı kemik gelişimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati öneme sahip. Ayrıca vücudunuzun karbonhidratları, amino asitleri ve kolesterolü metabolize etmesine yardımcı olur. C vitamini gibi, manganez kollajen oluşumunda kilit bir rol oynar. Manganezin kollajen, prolidaz oluşturmasına yardımcı olan enzim de yaraların düzgün şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Mangan osteoporozun önlenmesine, kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine ve epileptik nöbetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir bardak çiğ böğürtlen içerir manganez, neredeyse günlük önerilen değerin yarısı. Çok fazla manganın toksik olabileceğini unutmayın.

Vücudunuzun, kronik karaciğer hastalığı veya anemi gibi, fazla manganı ortadan kaldırmasını engelleyen bir durumunuz olmadığı sürece, yiyecek miktarlarında çok fazla manganez almanız pek mümkün değildir.

5. Beyin sağlığını artırabilir

bir araştırmaya göre, böğürtlen gibi meyve gibi meyvelerin tüketilmesi beyin sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanmanın neden olduğu hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir . İnceleme, meyvelerdeki antioksidanların serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olduğu ve beyin nöronlarının iletişimini değiştirdiği sonucuna varmıştır. Bu, yaşlanma ile ortak bilişsel ve motor sorunlara yol açabilecek beyin iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir.

6. Ağız sağlığını desteklemeye yardımcı olur

günlük diş rejiminize böğürtlen eklemek isteyebilirsiniz. Çalışma, böğürtlen özütünün, oral hastalığa neden olan bazı bakteri türlerine karşı antibakteriyel ve anti-enflamatuar yetenekleri olduğunu buldu. Araştırmacılar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna dikkat ediyor, ancak böğürtlen ekstraktının diş eti hastalıklarını ve boşluklarını önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 Böğürtlen beslenme bilgisi

Böğürtlen, kilo vermek veya düşük karbonhidratlı bir beslenme planındaysanız, tatlı dişinizi tatmin etmek için mükemmel bir seçenektir. Bir fincan Çiğ böğürtlenin sadece 62 kalorisi, 1 gram yağı ve sadece 14 karbonhidratı vardır. Bu, sağlıklı bir beslenme planına eklemelerini kolaylaştırır.

Böğürtlenlerde ayrıca düşük Glisemik İndeks (GI) bulunur. GI karbonhidrat içeren yiyeceklerin kan şekeri yanıtınızı nasıl etkileyebileceğini gösterir. 55 puan veya daha düşük bir puanın kan şekeri seviyesini düşürmesi daha az olası kabul edilir.

Glisemik Yük (GL), tipik bir porsiyondaki GI ve ayrıca karbonhidrat gramını dikkate alır. GL, bir gıdanın kan şekerini nasıl etkileyebileceğinin daha kesin bir değerlendirmesi olarak kabul edilir. Böğürtlen ‘GL sadece 4, bu çok düşüktür.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın