Kafur Yağının Sağlık FaydalarıKafur esansiyel yağının sağlık yararları arasında uyarıcı, antispazmodik , antiseptik, dekonjestan , anestezik , yatıştırıcı ve sinir emziği gibi özellikleri bulunur. Aynı zamanda antinöraljik, antienflamatuar ,dezenfektan ve böcek ilacı görevi görür .

Kafur Esansiyel Yağı Nedir?

Kafur esansiyel yağı, kafurun iki tür kafur ağacından çıkarılması sürecinde elde edilir. Birincisi , ortak kafurun elde edildiği Cinnamomum camphorabilimsel adını taşıyan Ortak Kafur ağacı . İkinci çeşit Borneo Camphor’un türetildiği Borneo Camphor ağacı; bilimsel olarak Dryobalanops camphora olarak bilinir . Her ikisinden elde edilen kafur yağı benzer özelliklere sahiptir, ancak aroma ve içlerinde bulunan çeşitli bileşiklerin konsantrasyonunda biraz farklıdırlar .

Kafur esansiyel yağının çeşitli bileşenleri alkol, borneol, pinen, kamfen, kafur, terpen ve safroldür.

Kafur Esansiyel Yağının Sağlık Faydaları

Kafur esansiyel yağı, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanan birçok tıbbi özelliğe sahiptir.

Dolaşımı İyileştirir

Kafur esansiyel yağı, dolaşım sistemi, metabolizma , sindirim, sekresyon ve atılımın aktivitesini artırmaya yardımcı olabilecek etkili bir uyarıcıdır . Bu özellik, uygun olmayan dolaşım , sindirim, halsiz veya aşırı aktif metabolik hızlar, tıkanık sekresyonlar ve çok çeşitli nadir durumlar ile ilişkili sorunlardan ve rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur .

Cilt Enfeksiyonlarını Önler

Kafur yağı mükemmel bir dezenfektan, böcek ilacı ve mikrop öldürücüdür.Dezenfekte etmek için içme suyuna , özellikle yaz aylarında ve suyun enfekte olma şansının daha yüksek olduğu yağışlı mevsimlerde eklenebilir . Açık bir şişe veya kafur yağı kabı veya kafur yağına batırılmış bir bez parçası yakmak böcekleri uzaklaştırır ve mikropları öldürür. Gıda tahıl bol karışık kafur yağı bir damla ya da iki de yardımcı olur tutarak böceklerden onları kasa. Kafur ayrıca cilt hastalıklarını tedavi etmek için merhemler ve losyonlar gibi birçok tıbbi preparatın yanı sıra cildin bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarında da kullanılır . Yüzme suyu ile karıştırıldığında kafur yağı tüm vücudu dışarıdan dezenfekte eder ve bitleri de öldürür.

Gazı Ortadan Kaldırır

Gaz sorunu için rahatlama sağlar. Öncelikle, gazın oluşmasına izin vermez ve ikincil olarak, gazları etkili bir şekilde temizler ve sağlıklı bir şekilde dışarı atar.

Sinir Bozukluklarını Azaltır

İyi bir anestezi görevi görür ve lokal anestezi için çok etkilidir. Uygulama alanındaki duyu sinirlerinin uyuşmasına neden olur. Ayrıca sinir bozuklukları ve konvülsiyonların şiddetini, epileptik atakları, sinirlilik ve kronik anksiyeteyi azaltır .

Spazmları Rahatlatır

Çok etkili bir antispazmodiktir ve spazmlardan ve kramplardan anında rahatlama sağlar. Aşırı spazmodik kolera tedavisinde de etkilidir.

Libido’yu Artırır

Kafur yağı, tüketildiğinde, cinsel isteklerden sorumlu olan beynin bölümlerini uyararak libidoyu artırır. Harici olarak uygulandığında, güçlü bir uyarıcı olduğu için etkilenen kısımlarda kan dolaşımını artırarak erektil problemlerin tedavisine yardımcı olur .

Nevraljiyi Rahatlatır

Çevredeki kan damarlarının şişmesi nedeniyle dokuzuncu kranial sinirin etkilendiği zaman ortaya çıkan ağrılı bir durum olan nevralji, kafur yağı kullanılarak rahatlatılabilir. Bu yağ, kan damarlarının kasılmasını sağlayabilir ve böylece dokuzuncu kranial sinir üzerindeki basıncı azaltabilir.

Enflamasyonu Azaltır

Kafur yağının soğutma etkisi, onu bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı ajan yapar. Hem iç hem de dış neredeyse her türlü iltihabı tedavi etmede çok yararlıdır. Aynı zamanda huzur ve tazelik hissi verirken bedeni ve zihni rahatlatır. Özellikle yaz aylarında çok serinletici ve ferahlatıcıdır. Kafur yağı ayrıca yaz sıcağında ekstra bir serinlik hissi elde etmek için yüzme suyu ile karıştırılabilir.

Artrit Ağrısını Azaltır

Bir detoksifikatör ve dolaşım sistemi için bir uyarıcı olan kafur yağı kan dolaşımını heyecanlandırır ve romatizmal hastalıklar, artrit ve gut için rahatlama sağlar . Ayrıca vücut parçalarının şişmesini azalttığı içinantiphlogistik olarak kabul edilir . Bu, uygun kan dolaşımının başka bir yararlı etkisidir.

Sinirleri ve Beyni Rahatlatır

Kafur yağı narkotik bir etkiye sahiptir, çünkü sinirleri geçici olarak duyarsızlaştırır ve beyni rahatlatır. Ayrıca, bir kişi beyin fonksiyonunu etkilediği için fazla alınırsa uzuvları üzerinde kontrolünü kaybedebilir. Yağın kokusu biraz bağımlılık yapar. İnsanların tekrar tekrar yağı koklamak veya tüketmek için güçlü bağımlılıklar geliştirdiği görülmüştür, bu yüzden dikkatli olun.

Tıkanıklığı Giderir

Kafur yağının güçlü nüfuz edici aroması güçlü bir dekonjestandır. Bronş, larinks, farinks, burun yolları ve akciğerlerin tıkanıklığını derhal giderir. Bu nedenle, birçok dekonjestan balsamında ve soğuk ovmada kullanılır.

Diğer Avantajlar

Bazen kalp yetmezliği vakalarında, diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Histeri semptomlarından, öksürük, kızamık, grip, gıda zehirlenmesi, üreme organlarındaki enfeksiyonlar ve böcek ısırıkları gibi viral hastalıklardan kurtulmada da faydalıdır.

Karıştırma: Kafur yağı , aromaterapide kullanım için fesleğen , cajuput, papatya , Melissa ve lavanta yağı ile iyi karışır .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın