Kuru Üzümün Faydaları
Kuru üzüm, son derece lezzetli ve yaygın olarak kullanılan bir çeşit kuru meyve çeşididir. Üzümleri güneşte veya kurutucularda kurutularak elde edilir, böylece altın, yeşil veya siyah renkli olurlar. Onların buruşuk bakışları pek çok kişiye hoş gelmeyebilir, ancak etraftaki en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Aslında, lezzetli tatlı tadı nedeniyle şekerler ve çikolatalara uygun bir alternatiftir. Çiğ olarak yenebilir veya pişirme, pişirme ve bira yapımında kullanılabilirler. Tatlılarda, kurabiyelerde, turtalarda, pudinglerde ve tuzlu yemeklerde kültürel yemeklerde yaygın olarak kullanılırlar. Onlar değerli bir enerji kaynağıdır ve sporcular, dağcılar ve diğerleri için sağlık toniklerinde ve yüksek enerjili besin takviyelerinde kullanılır.

Kuru üzüm de sayısız  sağlık yararları nedeniyle ‘küçük taşlar’ olarak adlandırılır.

Kuru Üzüm ‘ ün Faydaları :

1. Sindirim :
Kuru üzüm, su emdiğinde şişen ve kabızlıktan etkili bir şekilde kurtulma sağlayan liflerle doludur. Düzenli kuru üzüm alımı, lifler gastrointestinal kanaldan çıkan toksinleri ve atıkları giderirken bağırsak hareketini düzenli hale getirir.

2. Anemi :
Kuru üzüm, kırmızı kan hücrelerinin oluşması için hayati önem taşıyan B kompleks vitaminlerinin yanı sıra zengin bir demir ve bakır kaynağıdır. Düzenli kuru üzüm tüketimi, demir eksikliği anemisinin iyileştirilmesine yardımcı olur ve yara iyileşmesi sırasında kanın pıhtılaşmasını destekler.

3. Ateş :
Kuru üzüm, antiseptik, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile bilinen fenolik fitokimyasallarda bol miktarda bulunur. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşarak ateşin iyileşmesine yardımcı olabilirler.

4. Kanser :
Kuru üzüm, kateşinler adı verilen yüksek seviyede polifenolik antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, tümörlerin, özellikle de kolon kanserinin gelişmesine neden olan serbest radikalleri temizler. Bu nedenle, diyetinize kuru üzüm dahil edilmesi, kanser hücrelerinin oluşumunu önlemenin etkili bir yoludur.

5. Asitlik :
Kuru üzüm, asitliği azaltmaya yardımcı olan potasyum ve magnezyum içerir. Asidoz, genellikle solunum sisteminde gazlara yol açan kanın toksisitesi ile karakterize anormal bir metabolik durumdur. Bu durum kaynama, cilt hastalıkları, artrit, gut, böbrek taşı, saç dökülmesi, kalp hastalıkları ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği için zararlıdır. Potasyum ve magnezyum, antasitlerin önemli bileşenleridir. PH ölçeğinde baz olarak kabul edilirler, asitleri nötrleştirmeye yardımcı olurlar, böylece asidozu önlerler.

6. Göz Sağlığı :
Kuru üzümlerde bulunan polifenolik bitki besin maddeleri gözlerinizi serbest radikallerin zarar görmesinden koruduğu için oküler sağlık için iyidir, böylece maküler dejenerasyonu, kataraktları ve yaşa bağlı görme zayıflığını önler. Ayrıca, görme miktarını iyileştiren ve gözlerinizi saf ve keskin tutan önemli miktarda beta karoten, A vitamini ve karotenoidler içerir.

7. Diş Sağlığı :
Kuru üzüm, diş çürümesine, oyuklara ve diş kırılganlığına karşı koruma sağlayan oleanolik asit adı verilen bir fitokimyasal içerir. Boşluklara ve diğer diş sorunlarına neden olan Streptococcus Mutans ve Porphyromonas Gingivalis bakteriyel türlerinin büyümesini engeller . Ayrıca kuru üzüm, kalsiyum bakımından zengindir ve dişlerin ve emayenin kırılmasını veya soyulmasını önler ve onları daha güçlü kılar. Kuru üzümde bulunan bor, dişleri beyazlatmanın yanı sıra mikropların büyümesini de önler.

8. Enerji Artırıcı :
Karbonhidrat, özellikle fruktoz ve glukoz gibi doğal şekerler ile dolu olan kuru üzüm, iyi bir enerji kaynağıdır. Vitamin, protein ve diğer besin maddelerinin vücutta etkin bir şekilde emilimini kolaylaştırır. Hızlı bir enerji artışı sağlamak için genellikle vücut geliştiriciler ve atletler tarafından tüketilirler.

9. Uykusuzluk :
Kuru üzümdeki demir, bir bireyde uyku kalitesini arttırdığı için uykusuzluğun tedavisinde de faydalıdır.

10. Hipertansiyon :
Kuru üzüm, normal kan basıncını korumaya yardımcı olan demir, potasyum, antioksidanlar ve B kompleks vitaminleri bakımından zengindir. Özellikle yüksek potasyum seviyesi, kan damarlarının gerginliğini azaltır ve doğal olarak kan basıncını düşürürken, diyet lifi kan damarlarının biyokimyasını etkiler ve sertliklerini azaltır, böylece hipertansiyonu azaltır. Yüksek potasyum seviyesi ve sodyum yokluğu, kuru üzümleri kalp sağlıklı bir diyet için ideal yiyecek yapar.

11. Kemik Sağlığı :
Kuru üzüm, kemiklerimizin ana elemanı olan kalsiyum içerir. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve kemik büyümesini teşvik eder. Aynı zamanda vücut tarafından az miktarda ihtiyaç duyulan bir mikro besin olan en iyi bor kaynaklarından biridir. Bu mikro besin kemik oluşumu ve kalsiyum emilimi için hayati öneme sahiptir. Özellikle kadınlarda menopoza bağlı osteoporozun önlenmesinde ve ayrıca kemik ve eklemlerin güçlendirilmesinde faydalıdır.

12. Kalp Sağlığı :
Düzenli kuru üzüm tüketimi kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek, kuru üzümler kalbinizin genel durumunu iyileştirir, böylece felç, hipertansiyon ve kalp krizi riskini azaltır.

13. Böbrek Sağlığı :
Kuru üzüm potasyum bakımından zengin olduğu için, düzenli olarak tüketilmesi böbrek taşlarının oluşumunu ve nüksünü önler.

14. Ağırlık :
Kuru üzüm, orantılı olarak yenildiğinde ve fiziksel egzersizle birleştirildiğinde kilo kaybına yardımcı olabilir. Kuru üzümdeki yüksek lif içeriği sizi daha uzun süre dolu tutar. Kuru üzüm, sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kilolu insanlar için özellikle faydalıdır. Doğal şekerler, fruktoz ve glikoz bakımından yüksektir, bu da kolesterol seviyesini yükseltmeden kilo alımına yardımcı olabilir.

15. Cinsel İşlev Bozukluğu :
Kuru üzümlerin cinsellik uyardığı bilinmektedir. Bu doğal afrodizyak özelliği, libidoyu uyarabilen ve uyarılmayı uyarabilen arginin adı verilen bir amino asidin varlığına bağlanmaktadır. Ayrıca, erektil disfonksiyon tedavisinde, sperm hareketliliğini ve gebe kalma şansını arttırmada yararlıdır. Düzenli kuru üzüm tüketimi, cinsel dayanıklılık sorunlarını giderebilir.

16.  Kuru Üzümün Cilt Faydaları , Temiz Cilt :
Antioksidanlarla dolu olan kuru üzüm, cildi sağlıklı ve ışıltılı tutmaya yardımcı olur. Deri hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatan güçlü bir antioksidan olan resveratrol içerirler. Kuru üzüm toksik ve siyah hücreleri yok ederek kanınızı temizler; ve cildinize oksijen vererek kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu iyileştirir. Kuru üzümlerin kan temizleyici özellikleri cildinizi berrak, parlak, beslenmiş ve güzelleştirir.

17. Sağlıklı Saçlar :
Kuru üzüm, saçınızı sağlıklı, parlak ve beslemede önemli bir rol oynayan demir, B vitamini kompleksi, potasyum ve antioksidan iyi bir kaynaktır. Düzenli olarak kuru üzüm tüketmek saç dökülmesini azaltmaya ve kellikleri önlemeye yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın