Vertigo nedir, vertigo için doğal ilaçlar nelerdir
Vertigo veya eğirme ve baş dönmesi hissi, bir kişinin faaliyetlerini sınırlayabilir ve kendilerini hasta hissettirebilir.Vertigoyu tedavi etmek için ilaçlar mevcut olsa da, özellikle doğal tedaviler yan etkiler olmadan da işe yarayabilirken her zaman da işe yaramayabilir.

Vertigo Belirtileri :

Bir kişinin dengesizlik veya eğri hissetmesine neden olmasının yanı sıra, vertigo aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • mide bulantısı ya da kusma
 • anormal göz hareketleri
 • başağrıları
 • terlemek
 • kulak zil
 • işitme kaybı
 • çift ​​görme
 • Koordinasyon eksikliği
 • kol veya bacak zayıflığı
Sebepler neler?

Benign pozisyonel paroksismal vertigo veya BPPV en yaygın vertigo türüdür. İç kulakta biriken tortular BPPV’ye neden olur.

İç kulak vücudun denge hissinden sorumludur. BPPV ile, bazı hareketler baş dönmesine ve kısa süreli bir eğirme hissine neden olabilir.

BPPV yaygın bir durumdur. British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, çoğu insanın yaşam boyu yüzde 2,4 oranında prevalansı var . Ayrıca, BPBV , Kulak Burun Boğaz Yararları dergisinde yayınlanan 2014 raporuna göre , zamanın yüzde 50’sini tekrarlıyor .

Baş dönmesine neden olabilecek diğer durumlar:

 • Soğuk virüsler : Soğuk algınlığı kulak iltihabına neden olabilir . Bu tip vertigo genellikle birkaç gün içinde düzelir ancak tekrar oluşabilir.
 • Kafa veya boyun yaralanması : Vertigo, kafa veya boyun yaralanmasını takip edebilen yaygın bir semptomdur. Boyun ya da kafa travmasıyla ilişkili Vertigo çözülme eğilimindedir, ancak zayıflatıcı ve devam eden olabilir.
 • İnme : Amerikan İnme Derneğine göre, inme geçiren birinin baş dönmesi ve ciddi dengesizlik belirtileri de dahil olmak üzere baş dönmesi olabilir. Bir inme , sadece bir değil, baş dönmesine ve dengesizliğe neden olur.
 • Vestibüler nörit veya VN : VN, iç kulaktaki vestibulokoklear siniri etkileyen bir durumdur. Bu sinir beyinde alınan denge ve kafa konumlandırma sinyallerinden sorumludur. Sinir iltihabında, beyin dengeyi ve kafa pozisyonunu yanlış yorumlar.
 • Meniere hastalığı : Meniere’s, bir kulakta işitmeyi etkileyen bir durumdur. Baş dönmesi, kulak çınlaması veya kulaklarda çınlama, işitme kaybı ve kulakta “dolgunluk” hissine neden olur . Meniere hastalığı olan bazı kimselerde ciddi vertigo görülür , bu da denge kaybına ve düşmelere neden olur.
Vertigo için ev ilaçları

Vertigo, çeşitli ev ilaçları ile doğal olarak yönetilebilir.

Epley manevrası

Epley manevrası, evde vertigoyu tedavi etmenin bir yolu olarak, kiropraktörler veya fizyoterapistler tarafından önerilmektedir.

Vertigoyu yönetmenin en yaygın yollarından biri Epley manevrası adı verilen bir tekniktir.Bu, her gece yatmadan önce vertigo belirtileri en az 24 saat boyunca çözülene kadar bir dizi adım içerir.

Sağlık Hizmetlerinde Kalite ve Verimlilik Enstitüsü’nden bir raporda: Her 100 kişiden 52 kişi Epley manevrasını kullananlar, vertigo semptomlarından kurtulma sağlar.

Vertigo belirtileri sol ve sol kulaktan çıkarsa, Epley manevrası şu şekilde yapılabilir:

 • yatağın kenarında oturan ve başı 45 derece sola döndürerek
 • hızlıca uzanıyor ve 45 derece açıyla yatağa başını bakıyor
 • pozisyonu 30 saniye tutmak
 • başa yarım döndürme – 90 derece – sağa, 30 saniye kaldırmadan
 • baş ve tüm vücudun sağ tarafa döndürülmesi, 30 saniye aşağı doğru bakılması
 • yavaşça oturarak fakat en az birkaç dakika oturarak kaldı

Vertigo sağ kulakta sağ tarafta başlarsa, bu yönler tersten yapılmalıdır.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba , vertigo semptomlarını giderdiği bilinen bir Çinli bitkidir. Baş dönmesini azaltmak ve sorunları dengelemek için beyine kan akışını yöneterek çalışır.

Bir çalışma bildirildi Uluslararası Kulak Burun Boğaz Dergisi Ginkgo biloba’nın vertigo tedavisinde ilaç betahistini kadar etkili olduğunu bulur .

Zencefil çayı

zencefil kökü zengini kökün tek başına Epley manevrası gibi elle yeniden konumlandırmadan daha iyi vertigo etkilerini azaltabileceğini tespit ediyor.

Zencefil kökü bir bardak kaynar su içinde 5 dakika boyunca demlenebilir. Bal acı acı tadı ile yardımcı olabilir. Günde iki kez zencefil çayı içmek baş dönmesi, mide bulantısı ve diğer baş dönmesi semptomlarına yardımcı olabilir.

Badem

Badem, A, B ve E vitaminlerinin zengin kaynağıdır. Günlük bir avuç badem yemek, baş dönmesi belirtilerine yardımcı olabilir.

Bademlerin nasıl yardımcı olduğu bilinmemektedir, ancak vitamin içeriğinin vertigo nedenleriyle mücadele etmesi mümkündür.

Sulu kalmak

Dehidrasyon vertigo semptomlarına neden olabilir. Hafif dehidrasyon bile durumu tetikleyebilir.

Hidrate kalmak baş dönmesini en aza indirmeye ve sorunları dengelemeye yardımcı olabilir.

Vücudun günde 8 ila 12 bardak sıvıya ihtiyacı vardır. Bu, tüm sıvıları içermekle birlikte, su en iyi seçenektir, çünkü kalori ve kafein içermez ve bir diüretik değildir. Diüretikler su miktarını arttırır ve vücudun idrarla attığı tuz.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar, mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi de dahil olmak üzere vertigo belirtilerini yönetmek için doğal ve uygun fiyatlı seçeneklerdir .

Vertigoyu yönetmek için mevcut seçeneklerden bazıları nane, zencefil, lavanta ve limon esansiyel yağlarını içerir.

Esansiyel yağlar bir demlik içinden solunur veya topikal olarak uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağda seyreltilir. Bir kişi vertigo semptomlarını tedavi etmek için en iyisini bulmak için çeşitli yağları denemek zorunda kalabilir.

Elma sirkesi ve bal

Hem elma sirkesinin hem de balın, beyine kan akışını hafifletmek için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. İki parça bal ve bir parça elma sirkesi vertigo semptomlarını önleyebilir ve tedavi edebilir.

Aküpresür

Akupressure, akupunktur ile aynı kavramları uygular , ancak iğneler olmadandır.Akupressure amacı sağlık ve rahatlama teşvik etmektir. Vücuttaki basınç noktalarını uyararak vertigo tedavisine yardımcı olabilir.

Bir ortak yöntem, denilen P6 acupressure yöntemi iç kol ile el bileği arasındaki iki tendonun içinde bulunan etkili bir basınç noktasını içerir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.