Zemzem

Bilindiği üzere zem zem Hz. İbrahim’in hanımı Hacer validemiz kundaktaki açlıktan ağlayan yavrusu Hz. İsmail’e rızık bulmak için için Safa ve Merve tepeleri arasında koşturuken Cebrail aleyhisselam tarafından kazılan kuyudan çıkan bir sudur. Hacer validemiz suyun zeminden fışkırdığını görünce sevinçle , “Dur, dur” manasında “Zem zem” dedi ve suyun akmasını engellemek için önünü kesti, havuz gibi yaptı. Daha sonra bu mübarek sudan içerek Hz. İsmail’i emzirdi. Bunun üzerine Cebrail (a.s) şöyle seslendi: “Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız’ diye korkmayın. İşte şurası Beytullah’ın (Kabe’nin) yeridir. O beyti şu çocukla babası yapacaktır. Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez”( Buharı, Bedü’l-Halk: 29.). Zem zem kuyusu böylelikle ortaya çıkmış oldu. Hz İsmail ve Hacer validemiz uzun bir süre bu mübarek suyla hayatta kaldılar. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de zem zem suyuna çok ehemmiyet verirdi. Aişe radıyallahu anha’dan yapılan rivayete göre; Mekke’den ayrılınca beraberinde Zemzem suyu taşır ve Resulüllah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimizin de taşıdığını söylerdi.

İbn Abbas radıyallahu anhu’dan yapılan rivayete göre, Resulüllah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Zemzem suyu ne için içilirse ona göre yarar sağlar: Şifa arzusuyla içersen Allah sana şifa verir; açlığını gidermek niyetiyle içersen Allah seni doyurur; susuzluğu kesip gidermek için içersen, Allah senin susuzluğunu onunla kesip giderir. Zemzem, Melek Cebrail’in açtığı çukurdur, İsmail’in su içtiği yerdir.” (Camius-Sağir,5:404: 7760). Manevi ve kimyevi özellikleriyle zem zem doyurucu ve aynı zamanda susuzluk giderici bir içecektir. Ebu Zer’i Gıfari radıyallahu anhu, Kabe’de 30 gün boyunca yalnızca zemzem suyu ile hayatını idame ettirmiş , başka hiçbir yiyecek ve içeçeğe ihtiyaç duymamıştır.

Zemzem’in yine Peygamber Efendimiz sallahu aleyhi vesellem sözlerinden de anlaşılacağı üzere hastalıklara şifadır. Bilimsel anlamda da üzerinde çalışmalar yürütülen ancak sırrı ve faydaları henüz tam anlamıyla çözülemeyen bir içecektir. Dünya sağlık örgütünün (WHO) raporlarına göre dünyanın en sağlıklı sularından olan zemzem suyu günümüz teknolojisine rağmen tam olarak analiz edilebilmiş değil. Ancak yapılan araştırmalarda baş ağrısı, mide ülseri, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği anlaşılmıştır.

Zemzemin ortaya çıkış hadisesinden de anlaşılabileceği gibi Hacer validemize olduğu gibi emziren annelerin sütünü artırıcı özelliği vardır. Resûlullah sallahu aleyhi vesellem Efendimiz de “Hz. Hâcer, bu sudan içti. Sütü gelip çocuğunu, emzirdi.” buyurarak, zemzemin süt çoğaltıcı etkisine değinmişlerdir. (Buharî-Sahih c.4,s. 114)

Zemzem içenlere şifa kaynağı olduğu gibi aynı zamanda sevap kaynağıdır da. Zemzem hakkında çıkarılan bazı hükümler şöyledir. Kabeyi tavaftan sonra, iki rekat namaz kılınınca içmek müstehabtır. Kıbleye yönelerek üç yudumda içmenin sünnet veya müstehab olduğuna dair görüşler vardır. (el-Mavsılî, el-İhtiyâr, Cüz: I, s. 155; Seyyid Sâbık, Fıkhu’s-sünne, II, 706 vd.) Zemzem içerken şifa, rızık, ilim ve rahmet dilemek müstehabdır. Muhammed ibn Abdurrahmân ibn Ebî Bekr (r.anhum) anlatıyor: “Ben ibn Abbas’ın radıyallahu anhuma yanında oturuyordum. Ona bir adam gelmişti. ‘Nereden geliyorsun’, diye sordu. Adam, ‘Zemzem’den’ dedi. İbn abbas, ‘Ondan gerektiği şekilde içtin mi’ diye sordu. Adam, ‘Nasıl’ deyince, açıkladı: ‘Zemzem içerken Kıble’ye döneceksin. Besmele çekeceksin. Üç kere nefes alıp kana kana içeceksin. İçip bitirince, Allah azze ve celle’ye hamdedeceksin. Zira Rasûlullah sallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdular: ‘Münafıklarla bizim aramızdaki fark, onların Zemzem’i kana kana içememeleridir.” [Canan, İbrahim, a.g.e., 17, 384, H. no: 922]

Kaynak: Mekteb-i Suffa

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın