Bitkisel ÇaylarŞifalı Bitkiler

Nane Çayının FaydalarıNane çayının tarifi :

Bitkinin nane aroması tükürük bezlerini harekete geçirir. Bu, sindirim sürecini arttırır ve sık görülen baş ağrılarından ve bulantıdan kaynaklanan sıkıntılardan arındırır. Kısa, basit bir nane çayı tarifinin birçok büyük faydası olabilir!

  • Nane yapraklarını (4-5 yaprak) yıkayın ve bir bardak suya koyun.
  • Suyu yaklaşık 4 dakika kaynatın. Su ile karışan nane aromasını hissedin.
  • Şimdi çay yaprakları ekleyin.
  • İyice karıştırın ve nane çayınızın tadını çıkarın!

Nane Çayının Faydaları :

Baş Ağrıları Giderici
nane çayı baş ağrısı, migren ve diğer stres ilişkili semptomları hafifletmek için yardımcı olur.  Nane çayı beyindeki daraltılmış kan damarlarını yükselterek rahatlamayı teşvik eder ve baş ağrısının şiddetini azaltır. Ayrıca zayıf bir diyetten kaynaklanan baş ağrılarına karşı da etkilidir. Sadece nane yaprakları değil, aynı zamanda nane yağı aroması bir baş ağrısından kurtulmanın sağlanmasına yardımcı olur.

Zihinsel Stres azaltır
nane ve nane yağı geleneksel tıpta bir antispazmodik ajan olarak kullanılmıştır.

Mentolün doğal yatıştırıcı veya antispazmodik doğası, zihinsel stresten anında kurtulmanızı sağlar. Kafeinsiz nane çayı kan basıncınızı ve vücut sıcaklığınızı azaltabilir, gevşemenize ve rahatlamanıza ve stresi eritmenize izin verir.

Bu, aromaterapi için nane yağının bu kadar popüler olmasının ve nane çayının doğada benzer olmasının nedeninin bir parçasıdır.

Sinüs belirtileri hafifletir
Antispazmodik olarak, öksürük istemenizi sağlayan rahatsız edici hissi giderir. Yapılan bir çalışma nane solunum yollarını yatıştırmaya ve sinüs tedavisinde yardımcı olabilir.  Boğaz ve göğsün kaslarını gevşeterek, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını ortadan kaldırabilir.

Kilo kaybı
Nane çayı kilo kaybına yardımcı olur . Tarafından yapılan bir araştırmaya göre,  Nane kilo kaybı formülasyonları hazırlamak için kullanılan sindirim bitkileri arasında biridir.

Araştırmalar , nane çayı aromasının iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabileceğini, böylece aşırı ısınmayı azaltabileceğinizi ve ardından obeziteyi önleyebileceğinizi göstermektedir.  Aynı zamanda kalorileri azaltmak için iyi bir yoldur.

Uykuyu teşvik eder
Araştırma çalışmaları, nane çayının uykuyu iyileştirmek için kullanıldığını göstermektedir.  Kafein içermez , bu yüzden hassas uyku düzeninden muzdarip insanlar yatmadan önce bu rahatlatıcı çayı içmek isterler. Yatmadan önce bir bardak nane çayı da uykusuzluğa yardımcı olabilir. Ses uykusunu teşvik eder ve aynı zamanda kas gevşetici görevi görür.

Sindirim ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanılır
nane çayının, IBS veya irritabl bağırsak sendromu, hazımsızlık ve kabızlık gibi çeşitli sindirim ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanıldığını öne sürer.

Nane çayı, mide iltihabına bağlı kramp, şişkinlik ve hazımsızlık ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çay ayrıca sindirimin oranını ve etkinliğini artırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek için safra akışını uyarır .

Ayrıca, ülser olmayan dispepsi için bitkisel ilaçlar üzerine yapılan bir araştırma , midede iltihabı azaltabilecek çok önemli bir gıda olarak nane’den bahseder .

Kullanım Şekli: Organik nane çay poşetlerini, kanserli olduğu düşünülürken kullanabilirsiniz, çünkü gaz biriktikçe vücutta dolaşmaya yardımcı olur.

Anti-Helicobacter Pylori Aktivitesi
şifalı otların Helicobacter pylori üzerindeki etkilerini incelemek için nanelerin inhibe edici etkiler gösterdiğini ve gastrointestinal rahatsızlıklardan rahatlama sağlamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bağışıklık artırır
2010 yılında, yayınlanan araştırma , nanenin doğal bir antioksidan olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Nane, doğal antioksidanlar açısından zengin diyetlerin serbest radikalleri kontrol etmede ve bağışıklık tepkilerini iyileştirmede yardımcı olduğunu öne sürüyor. Nane içinde bulunan mentolün antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ve patojenin engellenmesine yardımcı olabileceğini buldu .  Nane yağı antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir ve bakteri üremesini engelleyebilir.

Nane çayı USDA’ya göre B vitaminleri , kalsiyum , sodyum, fosfor, potasyum ve magnezyum içeren nane kullanılarak yapılır . Bu besinler hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli işlevleri yerine getirir.

Kötü Nefesle Savaşır
organik nane çayı yapraklarının güçlü, mentol aroması ve antibakteriyel kalitesi nefesinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.  Antibakteriyel element, ağız kokusuna neden olabilecek mikropları öldürür, çaydaki mentol ise kokuyu bastırır ve nefesini taze ve temiz tutar!

organik nane yapraklarının güçlü, mentol aroması ve antibakteriyel kalitesi nefes almanıza yardımcı olabilir.  Ayrıca, eşsiz lezzeti nedeniyle, nefes tazeleme ürünlerinin hazırlanmasında kullanılır

Ateşi azaltır
nane çayı da ateş azaltmada etkili olduğunu düşündürmektedir. [9] Saf nane çayı vücudunuzu dahili olarak soğutan mentol içerir ve sıcak çay içmek dış terlemeye neden olabilir. Bu, esasen ateşi kırabilir ve ilişkili iltihabı ve rahatsızlığı azaltabilir.

Bulantı ve Kusmayı Önler
Hastalanma söz konusu olduğunda, çok az şey bulantı olmak kadar tatsızdır. nane ve yağının mide bulantısını tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanıldığını belirtmektedir.

Bir teknede veya bir uçakta hareket rahatsızlığı durumunda bile, kusma ve bulantı şansını azaltabilir.

Adet Kramplarını azaltır
nane çayı içmenin faydaları ayrıca adet krampları ve kas kramplarından kurtulmayı da içerir. Nane çayın anti-spazmodik etkileri nedeniyle, rahimdeki daralmış kasların gevşetilmesine yardımcı olur ve dismenore veya PMS’den geçen kadınlar için adet kramplarını hafifletir .

Kolesterol Seviyelerini Düşürür
Bir hayvan çalışmasına dayanarak , nane, dislipidemi veya anormal derecede yüksek kolesterol düzeyleri ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.  Ayrıca, nane özü ekstraktının etkileri üzerine yapılan son zamanlarda yapılan bir hayvan araştırması , nane ekstraktının kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürebildiğini belirtti. Yüksek kolesterol düzeyleri, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkilidir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın