Beyaz Zambakın Faydaları
Botanik Bilgi : Zambakgiller familyasından, soğanı pullu, dik gövdeli, güzel ve iri çiçekli bir bitkidir. 50 kadar türü vardır. Beyaz zambak (Ak zambak, Lilium candidum) 1 metre kadar boylanabilir. Çiçekleri beyazdır. Kırmızı zambak (Lilium martagon) yüksek dağlarda bulunur. Trabzon zambağı (Lilium ponticum) Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişir. Ev ilaçlarında beyaz zambak kullanılır.

Beyaz Zambakın faydaları

Beyaz Zambak güçlü Antbakteryel özellğe sahiptir. Bitkinin yaprakları ve toz çiçekler kesikler, açık
yaralar ve ülserler üzerine uygulanır.

Jinekolojk şikayetlerde dahil olarak kullanılır.

Beyaz Zambak’ın kökü Soğuk ve Öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü özellği içerir. Mukusun inceltilmesinde yardımcı olur. Akciğerlerden mukus eliminasyonunu kolaylaştırır.

Beyaz Zambak siğilleri yok etmek için kullanılır. Sindirim için iyidir ve Sindrim problemlerini tedavi eder.
Beyaz Zambak’tan yapılan çay etkili bir Kan  temizleyicidir.

Göz hastalıkları, Konjonktivit ve hassas Gözler için iyi bir çaredir. Kaşlardaki kıllanmaları uyarır.

Astım, Bronşit ve Sinüzit gibi solunum bozuklukları için iyidir.

Kalp atışlarını düzenlemede yardımcı olur. Kalp rahatsızlığı olan insanlar için iyidir.

Vücudun herhangi bir yerinde İltihabı azaltmak için iyidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın