Karahindiba Kökü Sağlık Faydaları
Karahindiba kökünün en önemli sağlık yararları arasında karaciğerin detoksifiye edilmesi, sindirime yardımcı olması , kanser riskini azaltması ve enflamasyonu tedavi etme yeteneği vardır . Bu faydalara ayrıntılı olarak bakalım.

Detoksifiye ve Karaciğer Hasarını Önler
Geleneksel tıpta, karahindiba kökü, karaciğer hasarı için popüler bir toniktir. Hepsi karaciğer sağlığının anahtarı olan demir , A vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir . Bu kök, safra üretimini arttırdığı, ayrıca karaciğer ve safra kesesini de temizlediği düşünülmektedir . Karaciğer toksinini temizleme gücü nedeniyle karahindiba kökü genellikle paketlenmiş detoksifiye edici harmanlarda ortaya çıkar. Modern çalışmalar karahindiba kökünün karbon tetraklorür solunması nedeniyle karaciğer fibrozunu önleyebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda karaciğerde alkole bağlı hasarın önlenmesine de yardımcı olabilir.

Yardımlar Sindirim
Karahindiba kökü hafif bir müshil etkisi vardır ve yemeklerden sonra sindirime yardımcı olmak için tavsiye edilir. Aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak biyodomunun büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca , mide asidi ve safra üretimini uyararak, zengin, yağlı yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur .  İştahı artırmak, gazı azaltmak ve kabızlığı gidermek için kullanılır . Karahindiba kökü ayrıca , bağırsak bakterileriniz tarafından kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürülen , prebiyotik bir lif olan zengin bir inulin kaynağıdır .

Antikanser Özellikleri
Bu kökün antikanser ününün büyük bir kısmı,  Apoptozu indükleme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Apoptoz, hücrelerin kendilerini geri dönüştürdüğü, zarar görmüş proteinleri olan hücrelerin yeni hücreler olarak yeniden oluşturulmasına izin veren bir süreçtir ; bu, vücuttaki kanser hücrelerinin çoğalmasının durdurulması için kritiktir . Karahindiba kökü ekstresinin, uyarılmış apoptoz yoluyla pankreas kanseri hücrelerinin yanı sıra lösemi ve melanomun büyümesini yavaşlatmada etkili olduğu gösterilmiştir .

İltihabı davranır
Karahindiba kökü uzun süredir organların, eklemlerin ve şişliğin iltihabını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu bitkinin iltihapla mücadeledeki etkinliğinin bir kısmı, bitki besin maddeleri ve içerdiği esansiyel yağ asidi ile ilgilidir.  Bitki besinleri , doğal olarak çok sayıda sağlık yararı sağladığı bulunan bitkilerde bulunan antioksidanlardır .

Diüretik
Karahindiba kökü, bir geleneksel diüretik olan kalite yapılan çalışmalarda doğrulanmıştır.  Diüretikler vücut için birkaç farklı şekilde iyidir. Su ağırlığını azalttığı için kilo kaybı için tavsiye edilir . Ayrıca, toksinlerin akıtılmasını ve sağlıklı böbrek fonksiyonunu destekleyerek böbrek hasarına yardımcı olduğu düşünülmektedir .  Bu nedenle, gut , romatizma veya eklemlerin şişmesi için de önerilir . Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Anne Sütü Üretimi
Çok az bilimsel kanıt olmasına rağmen, bu kök asırlarca anne sütü üretimini teşvik etmek ve hormonları düzenlemek için emziren anneler tarafından kullanılmıştır .  Bazı taraftarlar karahindiba kökünün kendi içinde laktasyonu artırmaya yardımcı olamayacağını, ancak önemli vitamin ve minerallerin annenin genel sağlığına ve dolayısıyla sağlıklı laktasyona katkıda bulunduğunu kurar.

Kardiyovasküler Sağlığı Artırır
Bir diüretik olarak, karahindiba kökü kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir . Aynı zamanda sağlıklı kan basıncını destekleyen iyi bir lif ve potasyum kaynağıdır . Karahindiba kökü aynı zamanda kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesine , trigliseritlerin düşürülmesine ve sağlıklı bir HDL oranının korunmasına yardımcı olabilir , bu da kardiyovasküler sisteminizin normal şekilde çalışmasını sağlayan “iyi” kolesteroldür .

Karahindiba Kökü için kullanır
Kurutulmuş karahindiba kökü, toz halinde, kapsüllerde bulunabilir veya kurutulabilir ve bir çay haline getirilebilir . Karahindiba kökü tentür bazen kullanılabilir. Karahindiba kökü “ kahve ”, kafeinden kaçınmak isteyenler için popüler bir kahve alternatifidir ve en sevdiğiniz sabah demlenecek gibi bile bir tada sahiptir!

Yan etkiler
Bazı insanlarda tahriş, mide ekşimesi ve ishal gibi yan etkiler görülür. Muzdarip olanlar alerji kanarya otu, kadife çiçeği, kasımpatı, papatya, için ayçiçeği veya papatya yaprakları ve kökleri de dahil olmak üzere, karahindiba ürünlerini kaçınmalıdır. Karahindiba ayrıca az miktarda iyot ve lateks içerir.

Muzdarip insanlar safra taşlarının , böbrek hasarı veya safra kesesi sorunları karahindiba kökü sürmez. Yüksek karahindiba dozları erkeklerde testosteron azaltabilir veya kısırlığa neden olabilir . Vahşi doğada yetişen karahindibalar, çevreden ağır metalleri emebilir ve alımları için önerilmez. Bu kökün kullanımı mevcut herhangi bir ilacın emilimini engelleyebilir, bu nedenle bu bitkisel çözeltiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın