Kediotu Kökü Çayı’nın Faydaları

Kediotu Kökü Çayı Nedir?
Kediotu kökü çayı, taksonomik olarak Valeriana officianalis olarak bilinen Kediotu bitkisinden yapılır . Binlerce yıldır geleneksel tıbbi uygulamalar için kullanılan bir çiçekli bitkidir. Daha spesifik olarak, bu bitkinin kökü genellikle valerenik asit, flavononlar, alkaloitler ve seskiterpenlerin konsantrasyonundan dolayı bu ilaçlarda kurutulur ve kullanılır . Bu güçlü aktif bileşenler, bu bitki çayını dünyada çok yaygın olarak kullanılan birçok anksiyolitik , yatıştırıcı ve spazmodik özelliğe sahiptir.

Kediotu Kökü Çayı Faydaları
Kediotu kökü çayı içmek, hiperaktivite, uykusuzluk , mide rahatsızlığı, bilişsel yavaşlık, adet krampları, kalp üfürümleri, migren ve baş ağrıları, endişe, stres ve depresyondan muzdarip olmanıza yardımcı olur

Uyku yardımı
Sakinleştirici bir madde olarak, bu çay uykusuzluk gibi uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için veya sürekli olarak kesilen uyku düzenleri için iyidir .  Bu çay, hiçbir koşulda diğer uyku haplarıyla birleştirilmemelidir, ancak bağımsız olarak alındığında, sabahları rahat bir uyku ve tazelenmiş bir his sağlayabilir.

Kaygı ve depresyon
Kediotu kökü çayının en popüler kullanımlarından biri kaygı ve stresi azaltmaktır. Kökteki bazı uçucu asitler ve yağlar nedeniyle doğal olarak yatıştırıcı ve yatıştırıcı niteliklere sahiptir, insanların bunalmış hissetmek yerine sakinleşmelerine ve odaklanmalarına yardımcı olur. Ayrıca zihinsel açıklık sağlayabilir ve depresyon duygularını ortadan kaldırabilir .

hiperaktivite
DEHB sayıları görülmemiş oranlarda artıyor ve hiperaktivite eğitim ve kamu bağlamında önemli bir sorundur. Kediotu kökü çayı, bu hiperaktif semptomları yatıştırmaya yardımcı olabilir ve ayrıca stres hormonlarını ve vücuttaki yükü azaltırken, kullanıcıların konsantre bir kafaya odaklanmasına ve odaklanmasına izin verir .

Hazımsızlık
Mide ağrısı, kabızlık , şişkinlik, kramp, bulantı veya hazımsızlıktan muzdaripseniz, kediotu kökü çayındaki antioksidanlar , pozitif kas fonksiyonlarını uyarabilir ve bağırsaktaki spazmları azaltabilir. Bu normal bağırsak hareketlerine ve rahatsızlıkta azalmaya neden olur.

Baş Ağrıları ve Migren
Baş ağrısını veya migreni ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri, bir bardak lezzetli kediotu çayıdır. Bu çayın doğal anti- enflamatuar özellikleri , kılcal damarlardaki iltihaplanmayı ve kan basıncını düşürerek, çoğu baş ağrısının ağrı ve gerilimini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Menstrüel krampları
Kadınlar, menstrüel krampların son derece acı verici olduğunu bilir , ancak bir fincan kediotu kökü çayı, spazmodik ve yatıştırıcı niteliklere sahiptir, bu da bu semptomları kolayca ortadan kaldırabilir ve adet sırasında rahatlama sağlayabilir .  Ayrıca, zamanınız boyunca sinirlilik ve anksiyeteye neden olabilecek ruh halini ve dengesizlik hormonlarını yatıştırır.

Zihinsel Destek
Pek çok insan kediotu takviyesi olarak kediotu takviyesi alır, ancak bu faydalı çaydan bir bardak aynı etkilerin çoğuna sahip olabilir. Araştırma , kediotu kökü çayının odağı, hafızayı, kalıcılığı ve sinirsel aktiviteyi artırabileceğini göstermiştir!

Kediotu Kökü Çayı Nasıl Yapılır?
Evde kediotu kökü çayı yapmak istiyorsanız, tarif sadece ılık su, kediotu kökü (kurutulmuş veya taze) ve acıyı gidermek için doğal bir tatlandırıcı gerektirir . Bitkisel çaylar, taze malzemelerle hazırlandıklarında genellikle en iyisidir, ancak kediotu kökü çoğunluğu kurutulmuş veya toz halde satılır.

Bahçenizde taze kediotu varsa ve daha sonra kediotu kökü çayında kullanmak için kurutmak istiyorsanız, ana köksapı veya bitkinin altındaki kökçikleri hasat edin. Kök iyice yıkayın ve sonra açık havada kurumasını bekleyin.

Ayrıca 100 derecenin altındaki sıcaklıklarda da hızla kurutabilirsiniz, böylece kök içindeki fito-besinleri tehlikeye atmazsınız . Kök tamamen kuruduktan sonra, küçük parçalara bölebilir veya kökü toz haline getirebilirsiniz. Her ikisi de bu çayı demlemek için kullanılabilir ya da kurumasını beklemeden taze kesilmiş kökleri kullanabilirsiniz.

Kediotu Kökü Çayı için malzemeler

2 çay kaşığı kediotu kökü (taze, kuru veya pudralı)

2 su bardağı su (süzülmüş)

1 tatlı kaşığı bal veya şeker , istenirse

Kediotu Kökü Çayı tarifi

Adım 1 – Suyu bir kaynamaya kadar ısıtın , fakat kaynatmayın ; aşırı ısı, kökteki faydalı bitki besin maddelerinin birçoğunu nötralize edebilir. Su ılık olmalı, sıcak olmamalıdır.
Adım 2 – Kediotu kökü suya ekleyin ve tencereyi kapatın.
Adım 3 – Kökün en az 10 dakika boyunca dik durmasına izin verin; Tüm besinlerin suya salınmasını sağlamak için 30 dakika kadar bekleyebilirsiniz.
Adım 4 – Karışımı süzün ve bal veya şeker ekleyin, kediotu kökü çayı özellikle kökü uzun süre diktikten sonra oldukça acı olabilir.
Adım 5 – Mükemmel demlenmiş çayın tadını çıkarın!

Kediotu Kökü Çayı Yan Etkileri
Birincisi ve en önemlisi, sağlık rejiminize kediotu kökü çayı eklemeden önce, kediotu kökününe alerjiniz olmadığından emin olun. Kediotu kökü çayında bulunan güçlü bileşikler nedeniyle, bazıları ciddi olabilen bir dizi yan etki olabilir.

Bu yan etkiler çok hızlı olabilir ve nefes darlığının yanı sıra boğaz, dudak, yüz ve dilde şişliği de içerir. Bununla birlikte, daha az tahmin edilebilir başka yan etkiler de vardır, ancak bunları yaşarsanız, bu bitki çayını kullanmayı bırakın veya azaltın.

Baş Ağrıları: Bazı insanlar çok fazla kediotu çayı içtikleri zaman baş ağrısı veya migren yaşarlar . Daha fazla suda demleyerek çayın gücünü azaltabilir veya daha az güçlü bir bitki çayı kullanabilirsiniz.
Bilişsel Etkiler: Karmaşıklık yaşamak, odaklanma zorluğu, garip rüyalar veya endişeli durumlar duyulmuyor, ancak kediotu kökü genellikle bu tür belirtileri tedavi etmek için bilişsel işleyişini geliştirme ve stresi hafifletme kabiliyetinden dolayı sıkça kullanılıyor.
Gastrointestinal Problemler: Kediotu kökü çayındaki aktif maddeler , genellikle aşırı tüketildiğinde midenin bozulmasına, hazımsızlığa, mide bulantısına, kusmaya veya kabızlığa neden olabilir .
Hamilelik: Bu çayın hamilelik sırasında kullanımı ile ilgili resmi bir araştırma yapılmamasına rağmen, özellikle ilk üç aylık dönemde ve emzirirken tavsiye edilmez .
İlaç Etkileşimleri: Var birçok kediotu kökü çayı ile kombine edilmemelidir ilaçlar, anksiyete, için özellikle bu astım , yüksek tansiyon, baş ağrısı ve nöbet. [9] Bu bitki çayını günlük ya da haftalık sağlık uygulamalarınıza eklemeden önce, doktorunuzla reçete edilebilecek ilaçlarla olabilecek olası etkileşimler hakkında konuşun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın