Cayenne ( Acı Biber ) biberi Sağlık FaydalarıAcı Biberin Tarihi Nedir?

Acı biber adını Fransız Guyanası’ndaki Cayenne kentinden alır. Orta ve Güney Amerika kökenli olduğu bilinmektedir ve başlangıçta dekorasyon olarak kullanılmıştır – ve bu, insanların bir mutfak baharatı ve tıbbı olarak önemini fark etmeden çok önceydi.

Christopher Columbus, Karayipler boyunca seyahat ederken bu meyveleri keşfetti. Karabiber yerine onları Avrupa’ya geri getirdi (o zamanlar pahalıydı). Ve bugün, acı biber dünya çapında yetiştirilmektedir.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Acı biberdeki kapsaisin çeşitli faydalar sağlar. Metabolizmayı ve kalp sağlığını artırır ve hatta tıkanıklığı temizler. Cayenne biberinin eklem ağrılarını ve diğer enflamatuar durumları hafiflettiği de bilinmektedir. Baharat cilde ve saça da iyi gelir.

1. Metabolizmayı artırır

Her şey metabolizma ile ilgili, değil mi? Çalışmalar, acı biberin metabolizmayı artırabileceğini ve hatta açlığı baskılayabildiğini gösteriyor . Ve bunun için (aynı zamanda termojenik kimyasal olarak da adlandırılır) kapsaisin’e teşekkür etmeliyiz. Bu bileşiğin vücudumuzda ekstra ısı ürettiği ve süreçte daha fazla yağ ve kalori yaktığı bilinmektedir. Araştırmalar, kapsaisin bakımından zengin gıdaları almanın vücudumuzun metabolik hızını yüzde 20 artırabileceğini (2 saate kadar) gösteriyor .

Yapılan bir araştırma, her öğünde kırmızı biber alan kişilerin daha az istek ve gelişmiş bir dolgunluk hissi yaşadığını buldu . Bu, diyetinize kapsaisin eklenmesi iştahınızı baskılayabileceği anlamına gelir. Bu da acı biberin kilo verme görevinizde de size yardımcı olabileceği anlamına gelir .

Ama bekleyin – sadece diyetinize acı biber eklemenin belirli şekillerde yardımcı olduğunu söylüyoruz. Lütfen tabağınızı sadece acı biberle doldurarak kendinize işkence etmeyin !

2. Sindirim Sağlığını Geliştirir 

Sağlığınızın kalitesinin sindirim fonksiyonunuzun kalitesine bağlı olduğu söylenir.Ve acı biber ile ikincisi (ve eski) kesinlikle halledilebilir.

Cayenne, kalp hareketini ve dolaşımını arttıracak tuhaf bir yeteneğe sahiptir – böylece sindirim sürecini hızlandırır. Ayrıca midenin enfeksiyonları savunma ve sindirim sıvısı üretimini artırma yeteneğini geliştirir. Biber ayrıca önemli enzimlerin mideye iletilme şeklini de düzeltir . Bütün bunlar sindirim sağlığınızı artırır.

Şimdi, bazı efsaneleri yıkmamıza izin verin. Arnavut biberindeki kapsaisin, mide ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Tabii ki, aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketimi ülsere yol açabilir. Ancak kapsaisin suçlanacak kişi değildir .

Biber ayrıca bağırsak gazını, mide ağrısını, ishali ve mide rahatsızlığını da iyileştirebilir.

3. Daha Düşük Kan Basıncı

Bazı kaynaklar, acı biberdeki kapsaisin’in kan basıncınızı bir gecede düşürebileceğini söylüyor. Kelimenin tam anlamıyla. Bu biraz uzak görünebilir (yine de bilmiyoruz), ama gerçek olan acı biber kan basıncındaki sıkıntılarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Biber kan damarlarını açar ve bu kan akışını artırır. Sisteminizden akan kan oranı arttıkça, kan basıncınız doğal olarak düşer .

Kapsaisin ayrıca nöro-hormonal sistemlerle çalışan duyu sinirlerini de etkiler ve bu kan basıncını düşürür. Ama sonra, acı biber kan basıncı ilacınızın yerini tutmaz. Sadece bir takviyedir.

Bir çay kaşığı acı biberi yarım bardak ılık suyla karıştırın ve yatmadan önce gece içirin.

4. Ağrıyı Azaltabilir

Acı için acı – evet, bundan bahsediyoruz.

Acı biberde bulunan, kapsaisin ağrıyı azaltabilir. Bileşik güçlü ağrı kesici özelliklere sahiptir ve ağrı bölgesine uygulandığında inanılmaz derecede iyi çalışır. İşte arkasındaki bilim – kapsaisin, P maddesinin (beyne ağrı mesajları veren bir kimyasal) miktarını azaltır. Sonuç olarak, rahatlama hissedersiniz . Bu nedenle çoğu ağrı merhemi bile içeriklerinden biri olarak kapsaisin içerir.

Kapsaisinin cilde uygulanması, beynin, ödül ve zevk hissi veren iyi hissettiren hormon olan dopamin salgılayarak yanıt vermesini sağlar .

Cayenne, migren için de iyi çalışır. Oral olarak tüketilmesi de P maddesini azaltır ve ağrı iletimini durdurur. Daha da önemlisi, PAF olarak da adlandırılan trombosit agregasyon faktörünü azaltır, bu da migrenlere yol açar (kafanızdaki kan dolaşımını daraltarak).

Biber, krampları tedavi etmek için de kullanılır. Kapsaisin, sistemi yerine şok ederek sinir-kas iletişimini sıfırlayabilir. Bu krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ve bazı kaynaklar, cayenne’nin sinir ağrısını hafifletebileceğini söylüyor – bununla ilgili yeterli araştırmamız yok.

5. Kanseri Önleyebilir

Bazı çalışmalarda, kapsaisin apoptozu (kanser hücrelerinin ölümü) indükleme yeteneğini göstermiştir. Aslında, kanser hücrelerinin vücutta seyahat etme yeteneğini de tutuklar.

Bir çalışma, kapsaisin’in prostat kanserini yönetmeye nasıl yardımcı olabileceğinden bahseder . Ve başka bir Amerikan çalışması, kapsaisin anti-tümör aktivitesinden bahsediyor. Bileşik, akciğer, meme, kolon ve prostat kanserlerinin tedavisinde faydalı olabilir .

6. Kalbi Korur

Cayen’in kan damarlarının sağlığını iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü göz önüne alındığında, kalbe iyi gelir.

Acı biber ayrıca kan pıhtılarını önleyerek kalp krizlerini önlemede etkili olur.Kapsaisin, arterleri daraltan lipit yataklarını temizler.

Çalışmalar, cayenne’nin kan dolaşımı sorunlarını, kardiyak aritmi (düzensiz kalp atışı) ve çarpıntı tedavisinde de etkili olduğunu göstermektedir.

Göründüğü kadar inanılmaz, bir rapor, acı biberin kalp krizini sadece 30 saniye içinde durdurabileceğini gösteriyor. Aslında, ünlü doğal bitki uzmanı Dr.John Christopher’ın hastalarını sadece sıcak acı su içmelerini sağlayarak kalp krizinden kurtardığı bilinmektedir .

Acı biber, diyabetle ilişkili kalp hastalıklarının önlenmesinde de faydalıdır. Ve daha ilginç olarak, acı plakları azaltmaya yardımcı olabilir (ve kolesterolü düşürebilir).Plağı yerinde tutan fibrin ağlarını parçalayarak birikmeyi azaltır.

7. Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletme 

Sinüs tıkanıklığı çekiyorsanız, acı biber size yardımcı olabilir. Biberdeki kapsaisin, mukusu inceltebilir ve sinüsleri uyarabilir. Bu nihayetinde hava dolaşımına yardımcı olur ve size rahatlama sağlar. Acı biber içeren yiyecekleri almak tıkanıklığınızı gidermeye yardımcı olabilir .

Kapsaisinin rinit, postnazal damla ve burun tıkanıklığı gibi semptomları olan bir hastalık üzerinde de yararlı bir etkisi olabilir. Hala daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olsa da, gelecek bu konuda umut verici görünüyor .

Kapsaisin kullanmanın en iyi yollarından biri, ilgili burun spreyini en yakın eczaneden almaktır. Acayeni ağızdan da alabilirsiniz. Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı biber ekleyebilir ve günde üç kez alabilirsiniz. Bu, burnunuzdaki kan damarlarını genişletir, salgıları uyarır ve sinüsleri boşaltır.

Acı biber ayrıca bronşitin neden olduğu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir. Sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve larenjitin de tedavisine yardımcı olur (gargara olarak kullanabilirsiniz) . Soğuk algınlığı ve grip ve diğer ilgili alerjilerin tedavisinde bile yardımcı olabilir.

8. Detokslamaya Yardımcı Olur

Detoksifikasyon, pilleri yeni bir pil için şarj etmek ve sizi canlandırmak gibidir. Ve bu süreçte acıdan yardım alabilirsiniz.

Daha popüler detoks diyetlerinden biri acı biber ve limondan oluşur. Bu diyet 1940 yılında alternatif bir sağlık pratisyeni olan Stanley Burroughs tarafından geliştirilmiştir. Bu diyet kalori alımını azaltarak çalışır.

Detoks diyeti 10 gün sürer, burada su, limon suyu, akçaağaç şurubu ve acı biberden oluşan 12 bardak tonik içmeniz gerekir. Ve bu arada, katı yiyecekler yok.Günde 650 ila 1.300 kalori almalısınız. Burada, kilo kaybı çok hızlı bir şekilde gerçekleşir ve haftada 3 kiloya yakın kaybedebilirsiniz. Yine de bu ağırlığın çoğu su ağırlığıdır.

Ancak, bu detoks diyetini izlemenizi gerçekten tavsiye etmiyoruz. Çünkü biz insanlar sağlıklı kalmak için çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyuyoruz ve bu detoks diyeti size fazla bir şey sunmuyor. Bazı anekdot raporları, bu diyetin daha sağlıklı ve enerjik bir his bıraktığını düşündürse de, somut bir araştırma yoktur.Aslında, vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemi sizi sağlıklı tutmak için yeterlidir. Bu detoks tonik muhtemelen arada bir şekerli içeceklere sağlıklı bir alternatif olabilir.

Ya da en iyisi, detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyeceklerinize acı biber ekleyin.

9. Eklem Ağrılarını Hafifletir

Kapsaisinin ağrı kesici etkilerini zaten gördük. Çalışmalar ağrılı eklemlere kapsaisin içeren kremlerin uygulanmasının durumlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

Artrit Vakfı’na göre, kapsaisin (aynı zamanda acı biberde bulunan kapsaisinlerden biri olan), artrit ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir . Topikal kapsaisin ayrıca osteoartrit ağrısı ve fibromiyalji için de etkili olabilir .

10. Antimikrobiyal Özellikleri Var

Acı biber, antibakteriyel özellikleri sayesinde bir yaralanma durumunda enfeksiyonu önleyebilir. Ayrıca antifungal özelliklere sahiptir.

11. Bağışıklığı Geliştirir

Bununla ilgili çok fazla çalışma olmamasına rağmen, acı biberdeki antioksidanlar kişinin bağışıklığını artırabilir. Biber yemek de vücudunuzun sıcaklığını artırır ve bunun bağışıklık sisteminizi de güçlendirdiği söylenir.

12. Diş Ağrısını İyileştirebilir

Diş ağrısı için acı biber kullanmak eski moda bir ilaçtır, ancak işe yarayan bir ilaçtır. Biber karşı tahriş edici olarak davranır ve daha derin diş ağrısını azaltır.Ayrıca lokal kan akışını arttırır.

13. cilt ve saç sağlığını geliştirir 

Bununla ilgili daha az araştırmamıza rağmen, bazı raporlar acı biberin cildi ve saçı için faydalarını teşvik ediyor. Biberdeki kapsaisin, cilt kızarıklığını (anti-enflamatuar özellikleri) yatıştırır ve ayrıca akne kaynaklı cilt renklenmesini tedavi eder. Ama biberi yalnız kullanmayın. Bir kaşık biberi bir miktar kakao tozu ve yarım olgunlaşmış bir avokado ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika sonra durulayın.

Arnavut biberindeki vitamin saç sağlığını da iyileştirebilir. Biberlerin bir kısmını balla karıştırın ve kafa derinize uygulayın. Saçınızı selofan örtü ile örtün. 30 dakika sonra yıkayın.

Ayrıca bu karışıma üç yumurta ve zeytinyağı ekleyebilir ve daha güçlü saçlar için aynı prosedürü takip edebilirsiniz. Bu ilaç ayrıca saçınıza hacim ve parlaklık katabilir.

Biz faydaları ile yapılır. Kesinlikle şimdi birkaç biber almak istersiniz, değil mi? Ama bunu nasıl yapıyorsun? Ve onları nerede saklıyorsun?

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın