BaharatlarŞifalı Bitkiler

Susam Sağlık Faydaları
Kanseri önlemek
Susam s gibi yağda çözünür linyanları zengin bilinmektedir esamin ve sesamolin, kendi için anti oksidatif özellikleri.  çalışmaların birinde diyet lignalarının kanser önlenmesinde potansiyel bir rol oynadığı sonucuna varmıştır.  Ayrıca, susam tohumları vücutta güçlü bir anti kanserojen etkiye sahip olan yüksek düzeyde E vitamini, K vitamini ve magnezyum içerir .

Tohumlar ayrıca , antioksidan olarak işlev gören ve serbest radikallerin etkilerini azaltan, kanseri önleyen nadir bir bileşik olan fitat içerir .  Serbest radikaller, birçok kanser türüne ve kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve bilişsel arızalar gibi diğer çeşitli koşullara bağlı olan hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir. Susam tohumları ayrıca lösemi, meme, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanseri riskini azaltmakla da pozitif olarak ilişkilendirilmiştir.

Susam tohumları antioksidanlar ve protein bakımından zengindir.

Cilt bakımı
Susam tohumları , kas dokusu, kıl ve cildi güçlendiren kolajen oluşumunda hayati bir bileşen olan çinko içerir . Ayrıca, E vitamini açısından zengin olan susam tohumu yağının ciltte yanık ve izlerin görünümünü ve ayrıca erken yaşlanma belirtilerini azalttığı gösterilmiştir .

Saç sağlığı
Susam tohumları saç sağlığını destekleyen bitki polifenolleri bakımından zengindir .  Susam tohumu yağı sıklıkla erken grileşmeyi azaltmak ve vitamin ve minerallerin varlığından dolayı saç büyümesini arttırmak için saç derisine yayılır . Bu yağdaki amino asitler ve antioksidanlar, parlak saçtaki parlaklığın geri dönmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Artırır
Susam tohumlarında bulunan doğal yağda çözünür bitki liganlar, bir dizi araştırma çalışmasında hipertansiyondaki bir azalmaya bağlanmıştır. Bu da, kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltmaya yardımcı olur ve çeşitli kardiyak rahatsızlıkları önler. bir araştırma çalışmasında , bu biyoaktif fenolik bitki bileşikler en yüksek olduğunu bildiren konsantrasyon keten tohumu ve susam tohumu ve diğer tohumlar, tahıllar, meyveler ve sebzeler daha düşük konsantrasyonlarda.  Dahası, magnezyum uzun zamandan beri bir vazodilatör (tansiyonu düşüren bir ajan) olarak bilinmektedir ve bu tohumlar, günlük ihtiyacınızın% 25’ini tek bir porsiyonda içeren bu esansiyel mineralle doludur.

susam bitkisi

Sindirim geliştirin
Susam tohumları, sağlıklı sindirimde önemli bir unsur olan önemli miktarda lifle doludur . Kolonunuzun sağlığını korurken, aynı zamanda mide-bağırsak hastalıkları ve kanser riskini de azaltırken, kabızlık ve ishal gibi koşulları azaltabilir . Fiber ayrıca, tehlikeli LDL kolesterolü arterlerden ve kan damarlarından kazıyarak, ateroskleroz , kalp krizi ve felçlere karşı koruyarak kalbiniz için de çalışır .

Diyabeti Yönet
Susam tohumlarının bileşenleri, magnezyum gibi , diyabet olasılığını azaltmak ve halihazırda durumu geliştirmiş olan hastalarda semptomlarını yönetmekle bağlanmıştır .  Ayrıca susam tohumu yağının, tip 2 diyabet hastalarında glibenclamid gibi çeşitli ilaçların etkisini olumlu yönde etkileyebileceği gösterilmiştir . Bu ilacın işlevselliğini arttırır ve vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini daha da düzenleyerek diyabet semptomlarını yönetmeye yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Artırmak
Susam,  inorganik besinlerin çoğunun en zengin kaynağı olduğunu söylüyor .  Susam tohumlarında bulunan çinko, kalsiyum ve fosfor gibi önemli minerallerin etkileyici olması kemik sağlığınız için büyük bir destek olabilir. Bu mineraller, yeni kemik maddesi yaratmada ve osteoporoz gibi zayıf kemik rahatsızlıklarının veya yaralanmanın başlamasından dolayı zayıflayabilen kemiklerin güçlendirilmesi / onarılması için ayrılmaz parçalardır.

Ağız Sağlığını Geliştirin
Belki de susam tohumlarının en dikkat çekici etkileri ağız sağlığı üzerindeki güçlü etkileridir. Yöntem ki burada yağ çekme adlandırılan, susam tohumu yağı belirli miktarlarda ağız çevresinde döndürülerek ağız sağlığı tüm yönleri üzerinde güçlü bir antibakteriyel ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olabilir

Erkeklerde Kısırlığı Önler
Susam tohumları erkek diyetine eklendiğinde sperm kalitesini yükseltir ve erkek fertilitesini arttırır. Tıp Bilimleri Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , 27 ila 40 yaşları arasındaki 25 kısır erkeğe üç ay boyunca susam tohumu verildiğini gösterdi.  Sperm sayısında ve hareketliliğinde önemli bir gelişme gösterdiler.

susam hasadı

İltihabı azaltmak
Susam bakır içeriği yüksek dahil olmak üzere değerli fonksiyonları, bir sayıda azalma , böylece arterit ilişkili ağrının azaltılması, eklem, kemik ve kas iltihabı.  Ayrıca, bakır kan damarlarını, kemikleri ve eklemleri güçlendirmek için önemli bir mineraldir. Son olarak, hemoglobinin kilit bir bileşeni olan demirin uygun şekilde alınması için bakır gereklidir. Bu nedenle, vücutta uygun bakır içeriği dolaşımını artırır ve garanti tüm vücudun organ sistemleri düzgün çalışması için yeterli oksijen almasını.

Radyasyona Karşı Koruyun
Sesamol adı verilen susam tohumlarındaki organik bileşiklerden biri,  bir çalışmaya göre DNA’yı radyasyonun zararlı etkilerinden korumakla ilişkilendirilmiştir .  Bu radyasyon, kazara kaynaklardan veya kemoterapi ve radyoterapi ile kanser tedavisinden gelebilir . DNA’yı radyasyona bağlı mutasyondan koruyarak, bu tohumlar gücü artırabilir ve hücresel mutasyon nedeniyle diğer kanser türlerine yakalanma şansını azaltabilir.

Metabolik Fonksiyonu Arttırın
Susam tohumları, parçalanan ve insan vücudunda kullanılabilir proteinlere yeniden birleştirilen, parçalanan yüksek miktarda protein içerir. Bu, genel güç, sağlıklı hücre büyümesi, mobilite, enerji seviyeleri ve arttırılmış bir metabolik fonksiyona katkıda bulunur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın