Fındık Yağı Sağlık FaydalarıFındık yağı, pres adı verilen bir makine tarafından fındıktan elde edilen sıvıdır. Yemek pişirmek ve salata soslarında sıkça kullanılır. Ayrıca saç bakımı için ve aromaterapi veya masaj yağları için taşıyıcı yağ olarak kullanılır .

Ancak fındık yağı cilt bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Cildi güneşten korumak, kollajen üretimini ve daha fazlasını korumak için cildi besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile doludur.

Fınayın cildinize nasıl faydası olabileceği ve cilt bakım rutininize nasıl ekleneceği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

1. Hassas ciltler için güvenlidir

Çoğu durumda, fındık yağı hassas cilde sahip kişiler için güvenlidir. Sıkılaştırıcı olmasına rağmen (aşağıda daha fazlası), cilt bakım koridorunda sıklıkla gördüğünüz alkol bazlı büzücülerden farklıdır.

Alkol bazlı büzücü sert olabilir ve cildinizi kurutabilir veya tahriş edebilir. Fındık yağı, genellikle tahrişe neden olmayan doğal, alkolsüz bir büzücüdür.

2. Nemlendiricidir

Fındık yağındaki yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriği yardımcı olabilirhidrasyonu arttırın Trusted Sourcederinin en dış tabakasında. Cildin nemli kalmasını sağlayarak, E vitamini de cildin esnekliğini artırarak sert ve esnek görünmesini sağlar.

3. Bir büzücü olarak kullanılabilir

Fındık yağı, güçlü antioksidan olan tanen içerir . Fındık yağındaki tanenler sıkılaştırıcı bir hale getirin Güvenilir Kaynak yağlı cildin kurumasına, gözeneklerin temizlenmesine, küçültülmesine ve bakterilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.

4. Kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur.

Kolajen kemiklerinizi, organlarınızı ve tendonlarınızı bir arada tutan önemli bir proteindir. Cildinizin yapısını ve esnekliğini verir . Cildimiz yaşlandıkça daha az kollajen üretir, ancak E vitamini yardımcı olabilir. Kollajen üretimini sağlarkollajen yok eden bir enzim indirgeme Güvenilir kaynağı.

5. İzlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

E vitamini yüksek olan ürünleri cildinize uygulamak, yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir, ancak araştırma sonuçsuzdur .

Bir çalışmada , E vitamini günde üç kez derilerine uygulanan cerrahi izleri olan çocuklar, yaraları üzerinde keloidler (ekstra skar dokusu) geliştirmediler.

Bununla birlikte, başka bir çalışmada , E vitamininin, petrol bazlı bir merhemden daha iyi sonuç üretmediği bulundu. E vitamini kullananların üçte biri aynı zamanda kontakt dermatit denilen kaşıntılı bir döküntü de geliştirdi .

6. İnce çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Fındık yağı içindeki E vitamini ayrıca ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

E vitamini cilt bakımı için önemli bir antioksidandır çünkü yardımcı olur cildinizi pürüzsüzleştirin . cildin dış tabakasına yardımcı olur su ve nemi muhafaza etmek.

Ancak, bazı araştırmalar Güvenilir Kaynak E ve C vitaminini birleştiren ürünlerin yaşlanma belirtileri ile mücadelede yalnızca E vitamini içeren ürünlere göre daha etkili olduğunu öne sürmektedir. Fındık yağı C vitamini içermemektedir.

Ancak yalnızca fındık yağı fotoğraflamaya yardımcı olabilir: araştırma fındık yağındakiler gibi yağ asitlerinin de güneş ışınlarına bağlı ince çizgilerin veya kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Güneşin zarar vermesine karşı korumaya yardımcı olur

Güneş ışığı, hücrelere zarar veren ve cildinizde yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikalleri oluşturur. E vitamini vücudunuzu korumaya yardımcı olur serbest radikalleri etkisiz hale getirme  ve hücre zarlarının korunması  güneşin zarar görmesinden.

8. Hiperpigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olur

Hiperpigmentasyon , cildin kararmasına neden olan bir durumdur. Cildinizin küçük veya büyük alanlarını etkileyebilir.

Hiperpigmentasyon aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir :

 • akne
 • Güneş hasarı
 • gebelik
 • bazı doğum kontrol hapları alarak
 • cilt yaralanmaları

Fındık yağı E vitamini bakımından zengindir ve deneysel kanıtlar E vitamininin hiperpigmentasyonu azaltabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, etkinliğini gerçekten belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Fındık yağı nasıl kullanılır

Cildinize fındık yağı uygulayabilir ya da diğer yağlarla birleştirebilirsiniz. Kendi losyonlarınızı veya kremlerinizi hazırlarsanız, bunu baz olarak da kullanabilirsiniz.

Tam bir uygulama yapmadan önce bir cilt yaması testi yaptığınızdan emin olun. Bunu yapmak için:

 1. Ön kolunuzun içine bol miktarda bir yağ sürün.
 2. Bölgeyi bandajla örtün ve 24 saat bekleyin.
 3. Tahriş yaşarsanız, ön kolunuzu iyice durulayın ve yağı bir daha kullanmayın. Tahriş şiddetliyse doktorunuzu arayın.

24 saat içinde herhangi bir iltihaplanma veya tahriş fark etmezseniz, başka bir yere uygulamanız için fındık yağı güvenli olmalıdır.

Yağ yama testinizi geçtikten sonra uygulayabilirsiniz:

 1. Yüzünüzü veya cildinizin diğer alanlarını yaklaşık 20 saniye süreyle sıcak, nemli bir bezle örtün.
 2. Lifleri çıkarın ve cildinize yaklaşık 1/2 çay kaşığı fındık yağı dökün. İsterseniz daha fazla veya daha az kullanabilirsiniz.
 3. Yağın 30 saniye oturmasını sağlayın.
 4. Nazikçe silmek için sıcak, nemli bir bez kullanın.

Bu işlem yüzünüzü temizler ve çoğu makyaj türünü de temizler. Fındık yağını sabah veya geceleri veya her ikisini birden temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Gece kullanıyorsanız, gece kremleri uygulamadan önce yağı kullanın.

Çoğu insan için fındık yağı günlük olarak kullanımı güvenlidir. Ancak, olası riskler ve yan etkiler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Muhtemel yan etkiler ve riskler

Araştırma, cilt bakımı için fındık yağı kullanımının olası yan etkileri ve riskleri ile sınırlıdır.

Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji, ağaç fındıklarına (fındık gibi) alerjisi olan kişilerin ağaç fındık yağlarından veya bunları içeren ürünlerden kaçınmasını önerir .

Ağaç fındıklarına alerjiniz olmasa bile, fındık yağı kullanmadan önce alerjik reaksiyon kontrolü yapmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmanın kolay bir yolu, yukarıda açıklandığı gibi cildinizdeki bir yama testidir.

Fındık yağı çoğu insan için güvenli olduğu kabul edilen E vitamini bakımından zengindir. Bununla birlikte, diyetiniz, takviyeleriniz veya cildiniz üzerinde kullanmanız çok fazla sağlığınız için zararlı olabilir .

Çok fazla E vitamini neden olabilir:

 • yorgunluk
 • zayıflık
 • mide bulantısı
 • bulanık görme
 • gaz
 • ishal

E vitamini alımınızla ilgileniyorsanız, fındık yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Ayrıca, kanı inceltici oral bir ilaç kullanıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çok fazla E vitamini ilacın etkilerini artırabilir ve sonuçta kanamanın artmasına ve daha uzun süre pıhtılaşma sürelerine neden olabilir.

Alt çizgi

Cildinizde fındık yağı kullanılması, cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmekten güneş hasarlarına karşı korunmaya kadar birçok fayda sağlayabilir.

Fındık yağı genellikle yumuşak ve güvenli olarak kabul edilir, ancak herhangi bir sağlık riskinden endişe ediyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın