Fesleğen Sağlık Faydaları
Fesleğen
Fesleğen ayrıca ‘Saint-Joseph’s wort’ olarak da adlandırılır. Fesleğen mutfaklarda baharat olarak da  kullanılır, ancak tıbbi amaçlar için de kullanılabilir. Adını Yunanca ‘sadık ya da krallı’ tesisten türemiştir. Fesleğen, Hindistan’da bol miktarda yetişen ve beş bin yıldan fazla bir süredir de ekilmektedir. Çok hassas bir bitkidir ve çoğunlukla İtalyan mutfağında kullanılır. Yapraklar, keskin, güçlü ve hatta tatlı gibi çeşitli tatlara sahip olabilir. Çok rahatlatıcı bir kokusu var. Tay fesleğen, limon fesleğen, kutsal fesleğen ve Afrika mavi fesleğen gibi farklı fesleğen türleri vardır.

Fesleğenin Besin Değeri
Ocimum türleri de dahil olmak üzere çeşitli fesleğen, Asya genelinde yetiştirilir. Çoğunlukla Asya Fesleğen karanfile benzeyen ve Akdeniz fesleğenlerinden çok daha güçlü bir tada sahiptir. Hindistan ve Nepal’de ‘Tulsi’ olarak bilinen kutsal fesleğen ve çok yaygın ve popüler. Limon Fesleğen, içinde bulunan sitral olarak bilinen kimyasal madde nedeniyle çok kuvvetli bir kokuya sahiptir, limon fesleğeni Endonezya’da oldukça bol miktarda bulunur. Fesleğen, genellikle bir çok esansiyel yağ, öjenol, kafur (sadece Afrika mavi fesleğeninde bulunur), anethole (sadece Meyan Fesleğeninde bulunur), linalool, pinen, metil chavocil, terpineol ve myrceden oluşur.

Fesleğen çeşitleri

Fesleğen Sağlık Faydaları

Fesleğen hastalıklarla savaşan antioksidanlar içerir
Fesleğen, vücuda serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olan uçucu yağlar içerir. Aynı zamanda hücreleri ve DNA yapısını da korur. Fesleğen, bağışıklık sisteminin işleyişine yardımcı olan ve ayrıca hücresel yapıları düzenleyen beyaz kan hücrelerine koruma sağlamaya yardımcı olur. Bu, viceninare ve orientin gibi suda çözünür antioksidanların varlığından kaynaklanmaktadır. Fesleğen içinde bulunan antioksidanlar vücudu kanserli gelişim ve hücrelerin mutasyonundan koruyabilir. Çoğu zaman, vücudumuzda stres oluşmasına neden olan toksinlerimiz diyetimizde bulunur, Basil oksidasyonla savaşmamıza yardımcı olan ve yaşlanmanın etkisini yavaşlatan anti-oksidanlar içerir.

Fesleğen Doğal bir antienflamatuar görevi görür

Fesleğen, linalool, sitronellol, öjenol, vb. Gibi birçok faydalı uçucu yağdan oluşur. Bu yağlar genellikle kalp hastalıkları, enflamatuar barsak hastalıkları ve romatoid artrit ile mücadeleye yardımcı enzimleri inhibe eder . Fesleğen düzenli olarak herhangi bir yemeğe ilave edilerek veya çayla karıştırılarak tüketilirse, bağışıklık sisteminizi çok daha güçlü hale getirebilir ve bu hastalıklara karşı savaşmanıza yardımcı olabilir.

Fesleğen Ayrıca kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

Birçok insana göre, Basil, kanserin kökünden korunma gücüne sahiptir. Bu, akciğer, ağız, karaciğer ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olan fitokimyasallar içermesinden kaynaklanmaktadır . Fesleğen, kanser hücresi apoptosisini başarıyla indükleyebilir ve kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını durdurabilir. Bu, gen ifadelerini değiştirebilen antioksidan aktivitenin artmasından kaynaklanmaktadır. Kemoterapi veya radyasyon terapisi sırasında , tamamlayıcı bir kanser tedavisi olarak Basil’i tüketmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca çoğu durumda kemoterapiden sonra rahatsızlığı giderdiği bilinmektedir.

Fesleğen Bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur

Basil anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, insan vücudundaki bakteri üremesine karşı büyük koruma sağlayabilir. Fesleğen ekstresi, Staph enfeksiyonu ve E. Coli gibi bakterilerin neden olduğu hastalıkları iyileştirmede de faydalıdır . Yapılan araştırmalara göre Basil, büyümesini büyük ölçüde engelleyerek bakterilere karşı etkilidir.

Fesleğen Ayrıca virüse karşı savaşabilir

Viral enfeksiyonlar çocuklarda ve gençlerde çok yaygındır. Fesleğen, virüs, bakteri, küf ve mayadan kaynaklanan hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Fesleğen, candida virüsü ve diğer cilt tahrişleriyle mücadele ederek koruma sağlayabilecek en iyi bitkidir.

Fesleğen Stresle mücadelede yardımcı

Fesleğen, bitkisel bir ilaç olan bir adaptojen görevi görür, vücudun strese uyum sağlamasına ve stresin vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Fesleğen günlük olarak tüketildikten sonra, antioksidan aktivitedeki artış ve kan şekeri seviyesindeki düşüş gözlemlenebilir . Aynı zamanda anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık bozukluklarından muzdarip insanlar için de yararlıdır . Hindistan’daki birçok insanın sağlıklı bir vücuda ve zihni korumak için fesleğen yaprağı çiğnemesinin nedeni budur.

FesleğenKalp sağlığını destekler

Fesleğen, kasların gevşemelerine ve büzülmelerine yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda bir insanda sağlıklı bir tansiyon sağlar. Fesleğenin, kan pıhtılaşmasıyla sonuçlanabilecek ve kalp durmasına neden olabilecek kan trombositinin bir araya toplanmasını önlediği bilinmektedir . Fesleğen tüketmek kesinlikle kalp damar sağlığımızı bir dereceye kadar teşvik eder.

Fesleğen Normal karaciğer fonksiyonlarını düzenler

Fesleğen detoksifiye ve yüksek antioksidan savunmalara sahip enzimler üretir. Bu, karaciğerde biriken yağların azalmasına yol açar. Karaciğerde yağ birikmesi, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalıklarına neden olabilir ve sağlık için çok zararlı olabilir. Bu nedenle Basil, bu hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve hastalığın sağlıklı ve güvende olmasını sağlar.

Fesleğen Bir afrodizyak gibi davranır

Neem , sıtmaya bağlı rahatsızlık ve ağrıyı gidermek için faydalıdır . Ayrıca antibakteriyel özelliklerinden dolayı iyileşme sürecini hızlandırır. Sıtmanın oluşmasını önlemede de faydalıdır.

Fesleğen Sıtma semptomlarını yatıştırır

Fesleğen, mide spazmını gidermek, solucan enfeksiyonları, siğiller ve soğuk algınlığı gibi pek çok kullanıma sahiptir . Aynı zamanda böbrek koşullarını, bağırsak gazını ve iştah kaybını da tedavi eder.

Fesleğen Yan Etkileri ve Alerjileri

Fesleğen genellikle insanlarda sıklıkla alerjik reaksiyona neden olmaz , ancak fazla tüketilmemelidir. Hamile kalmaya çalışan veya gebe olanların mümkün olduğunca fesleğen kaçınmaları gerekir. Diyabetik ilaç ya da kolesterol kontrol ilaçları kullanan kişiler, sağlıkları üzerinde zararlı etkileri olabileceğinden Basil’i tüketmemelidir.

Fesleğen tarımı

Fesleğen soğuk veya soğuk bir alanda yetiştirilemez. Ayrıca kuru koşullarda var olmaktan çıkar. Fesleğen, subtropikal iklimlere, ılıman iklimlere ve Akdeniz bölgelerine giren dünyadaki birçok ülkede yetiştirilmektedir. Genellikle Asya ve Akdeniz bölgesinde bulunan yerlerde bolca yetişir.

Fesleğen

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın