Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
UV ışınlarını en az %99 oranında engellemesi

Darbeye dayanıklı olmasıPolarize ve fotokromik lens kullanılması
Yüze tam oturması
Mercek alanının geniş olması

Güneş gözlüğü yüz şekline göre seçilir
Güvenilir bir markayı tercih edin
Cam özellikleri önemli
Güneş gözlüğünün sertifikası olmalı
Güvenilir bir markayı tercih edin
Orijinal olup olmadığını kontrol edin
Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmalı
Satın aldıktan sonra ne yapmalı

Güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kimine göreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmekte yatıyor. Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabı ise pek çok ayrıntı ile ortaya çıkıyor. Güneş gözlüğü yüze göre nasıl seçilir ya da UV filtreli camlar nasıl anlaşılır gibi kimi konuları araştırmak gerekiyor.

Güneş gözlüğü yüz şekline göre nasıl seçilir

Öncelikle sahibi olacağınız güneş gözlüğünün yüzünüze tam oturan bir model olmasına özen göstermelisiniz. Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır.
Rahatlığınız açısından güneş gözlüğünün çerçevesi, yanağınıza değmemeli ya da kaşınızla aynı hizada olmamalıdır.
Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün biçimi ya da rengi, yüz hatlarınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, dar ve ince bir yüzünüz varsa daha ince güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Ya da kemerli bir buruna sahipseniz bunu kapatacak düşüklüğe ve kalınlığa sahip güneş gözlüklerini deneyebilirsiniz.

Cam özellikleri önemli

Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilir, dikkatli kullandığınız ve bakımını yaptığınız takdirde uzun yıllar saklayabilirsiniz.
Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olması çok önemli. Güneş gözlüğünün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli olan camlar, gözün zararlı ışığı geçirmesine engel olur.
Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
Bunun dışında camlarda doğru renk ve ton seçimine de dikkat edilmeli. Örneğin, eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli cama sahip güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir. Buna karşın yeşil, gri ve kahverengi camlar, bu renk saptırmasını en aza indirecektir.

Güvenilir bir markayı tercih edin

Doğru güneş gözlüğü seçmenin bir diğer püf noktası da güvenilirliğinden ve sağlamlığından emin olduğunuz bir markayı seçmenizdir. Daha önce kullandığınız ve memnun kaldığınız markanın güneş gözlüğü modellerine diğerlerinden önce bakmanız pratik bir çözüm olacaktır.

Güneş gözlüğünün sertifikası olmalı

Ödediğiniz paranın karşılığını almak her zaman hakkınız. Satın aldığınız güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Orijinal olup olmadığını kontrol edin

Malum bunu bilmeyen yok. Uzun yıllar önce ozon tabakası delindi ve dünyaya gelen ışınların zararları hakkında daha çok konuşmaya ve etkileri hakkında bilgi edinmeye başladık. Hâl böyle olunca, göz sağlığı her yıl daha da önem kazanmaya başladı.
İşte bu yüzden güneş gözlüğünüzü seçerken UV ışınlarına karşı tam koruma sağlayan modelleri tercih etmelisiniz. Seçtiğim güneş gözlüğünün gözümü UV ışınlarından koruyacağını nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, üzerinde etiket olup olmadığına bakabilirsiniz.
Bunun dışında güneş gözlüğü üzerinde orijinal etiket olup olmadığını da kontrol etmek gerekir. Sahte etiketlere uzaktan bakıldığında orijinalmiş gibi görünebilir. Ama dikkatli ve yakından okuduğunuzda bu ibarenin sahte olduğunu rahatlıkla anlayabileceğinizi unutmayın!

Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmalı

CE işareti, ürünlerin serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği’nin, 1985’te oluşturduğu Yeni Yaklaşım konusunda uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir. Bu yapılırken, AB genelinde kullanılan değişik uygunluk işaretleri yerine, AB direktiflerine uygunluğu belirten tek tip AB işareti kullanılması amaçlanmıştır.
CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işaretidir. Satın aldığınız güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalıdır.

Satın aldıktan sonra ne yapmalı?

Güneş gözlüğünüzü satın aldıktan sonra her türlü darbeye karşı kutusunda muhafaza etmelisiniz. Kutunun sağlam malzemeden ve ezilmelere karşı da dayanaklı yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var. Bunun dışında güneş gözlüğünüzün bakımını da özen göstermelisiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın