Ağız ve diş sağlığını korumak için
Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ağız sindirim kanalının girişi, ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Dişler bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ağız ve diş sağlığını korumak için;
• Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir.
• Fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar; diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.
• Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.
• Öğün aralarında sık sık gıda tüketmekten kaçınılmalı. Öğün aralarında tüketilen şekerleme ve çikolata gibi gıdalar dişlerin çürümesini hızlandırır.
• Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.
• Dişler kürdan dâhil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipiyle ara yüz fırçaları kullanılabilir.
• Sigara dişleri ve diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiler.
• Sakız çiğneme, ağza kalem/ parmak sokma, tırnak yeme, dudak/parmak/ yanak ısırma, özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıklar diş ve çene gelişimlerini olumsuz etkiler. Anne ve babaların bu konuda çocuklarına dikkat etmeleri, böyle bir durumda diş hekimlerine danışmaları gerekmektedir.
• Asit içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminden en az 1 saat sonra diş fırçalanmalıdır, aksi takdirde dişlerde aşınmalar meydana gelmektedir.
• Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Dişler nasıl fırçalanmalı?
Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak günde en az iki kere fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça yumuşak kıllı fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın fazla büyük olmayanı tercih edilmelidir.

Doğru diş fırçalama tekniği; fırçanın diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilmesi ve yumuşak daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılması şeklinde olmalıdır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde olmamalıdır. Dişlerin iç yüzeyleri de aynı şekilde fırçalanır. Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır. Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Tam bir ağız hijyeni için dilinizi ve diş eti de yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır.

Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmamalı ve en geç altı ayda değiştirilmelidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.