Akçakesme
Tıbbi Aromatik Bitki : Akçakesme
Alem : Plantae (Bitkiler)
Bölüm : Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Sınıf : Eudicots (İki çenekliler)
Takım : Lamiales
Familya : Oleaceae
Cins : Phillyrea
Türü : Phillyrea latifolia , Phillyrea angustifolia
Diğer İsimler : Yalancı Ihlamur , Taş Ihlamuru

Phillyrea latifolia , Phillyrea angustifolia ,Yalancı Ihlamur , Taş Ihlamuru

BOTANİK

Zeytingiller familyasından iki türü bulunan bitki cinsidir. Akdeniz iklim kuşağında yaygın olan ve kışın yaprak dökmeyen bir ağaççıktır. Makiliklerin tipik üyelerinden biridir. Boyu 3 m den uzundur ve 10 m ye varabilir. Uzun ömürlüdür. Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı köyünde 1300 yıllık bir örneği bulunmaktadır. Güney Avrupa, Suriye ve Filistin’de yayılım gösterir. Türkiye’de Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Isparta, İstanbul, Muğla, Mersin, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Zonguldak yörelerinde görülür.
Yaprakları : sivri, 6-15 çift kenarlı küçük saplar üzerinde karşılıklı yer alır.
Çiçekleri : Mart –mayıs aylarında bir önceki yılın sürgünleri üzerinde bulunan yaprakların koltuklarında yeşilimsi beyaz renklerde açar.
Meyveleri : 5-8 mm boyutlarında küremsi mavimsi siyah renktedir.

Yararları : Yapraklar ve meyveler ishal giderici,iltihap kurutucu,mikrop öldürücü,idrar söktürücü olarak kullanılır.Yaraların üzerine lapa olarak uygulanır.
Kullanım Alanları :
Süs bitkisi olarak bahçe peyzajında kullanıldığı gibi yaprakları ve taze dalları da kesilerek hayvanlara yedirilir.
Boyama : Boyama amacıyla tohumlar bir gece önceden suda ıslatılır.ertesi gün bir saat kaynatıldıktan sonra şapla mordanlanmış yünler ilave edilerek bir saat daha kaynatılır.biraz saçıkıbrıs boya banyosunda eritildikten sonra yünler tekrar boya banyosuna batırılır ve soğuyuncaya kadar sık sık alt üst edilir. Elde edilecek renk yeşilimsi gridir.

Yetiştirilmesi : Orta derece humuslu gevşek yapıdaki kireçli topraklarda iyi gelişir.
Ilıman iklim sever. Süs bitkisi olarak bahçe peyzajında kullanıldığı için doğal yaşam alanları dışında da insan eliyle yayılmaktadır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın