Bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendirirsiniz ?Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve hastalıklarla savaşmanın yararlı yolları
Bağışıklık sisteminizi nasıl geliştirebilirsiniz? Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı korumak için kayda değer bir iş yapıyor. Ancak bazen başarısız olur: Bir mikrop başarıyla istila eder ve sizi hasta eder. Bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün mü? Ya diyetinizi geliştirirseniz? Bazı vitaminleri veya bitkisel preparatları alın. Mükemmele yakın bir bağışıklık tepkisi üretme umuduyla başka yaşam tarzı değişiklikleri yapın?
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ne yapabilirsiniz?

Bağışıklığınızı artırma fikri baştan çıkarıcıdır, ancak bunu yapabilme kabiliyeti çeşitli nedenlerden dolayı zor olmuştur. Bağışıklık sistemi kesin olarak böyle – bir sistem değil, tek bir varlık. İyi çalışması için denge ve uyum gerektirir. Araştırmacıların immün yanıtın karmaşıklığı ve birbirine bağlılığı hakkında bilmedikleri hala çok fazla şey var. Şimdilik, yaşam tarzı ile gelişmiş bağışıklık işlevi arasında bilimsel olarak kanıtlanmış doğrudan bir bağlantı yoktur.

Ancak bu, yaşam tarzının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin ilgi çekici olmadığı ve çalışılmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Araştırmacılar hem hayvanlarda hem de insanlarda diyet, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin immün yanıt üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Bu arada, genel sağlıklı yaşam stratejileri bağışıklık sisteminize üstünlük sağlamanın iyi bir yoludur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin sağlıklı yolları

İlk savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir . Genel iyi sağlık kurallarına uymak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için doğal olarak atmanız gereken en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevre saldırılarına karşı korunurken daha iyi çalışır ve aşağıdakiler gibi sağlıklı yaşam stratejileri ile desteklenir:

  • Sigara içmeyin
  • Bol miktarda meyve ve sebzeler yeyin.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun .
  • Alkol kullanıyorsanız, bırakın. Alkol kullanmayın.
  • Yeterli uyuyun.
  • Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyonlardan kaçınmak için adımlar atın .
  • Stresi en aza indirmeye çalışın.
Bağışıklığı sağlıklı bir şekilde arttırın

Mağaza raflarındaki pek çok ürün bağışıklığı arttırdığını veya desteklediğini iddia ediyor.Ancak bağışıklığı artırma kavramı aslında bilimsel olarak çok az anlam ifade ediyor. Aslında, vücudunuzdaki hücrelerin sayısının artırılması – bağışıklık hücreleri veya diğerleri – mutlaka iyi bir şey değildir. Örneğin, “kan dopingine” katılan – kan hücrelerinin sayısını artırmak ve performanslarını artırmak için sistemlerine kan pompalayan sporcular – vuruş riskini taşır.

Bağışıklık sisteminizin hücrelerini güçlendirmeye çalışmak özellikle karmaşıktır, çünkü bağışıklık sisteminde çok farklı mikroplara bu kadar çok şekilde yanıt veren pek çok farklı türde hücre vardır. Hangi hücreleri artırmalı ve hangi sayıya getirmelisiniz? Şimdiye kadar bilim adamları cevabı bilmiyorlar. Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücreleri ürettiğidir. Kesinlikle kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretiyor. Ekstra hücreler kendilerini apoptozis adı verilen doğal bir hücre ölümü süreci ile silerler – bazıları herhangi bir eylem görmeden önce, bazıları savaş kazanıldıktan sonra. Hiç kimse bağışıklık sisteminin optimum seviyede çalışması için ne kadar hücre veya en iyi hücre karışımının gerekli olduğunu bilmiyor.

Bağışıklık sistemi ve yaş

Yaşlandıkça, immün yanıt kabiliyetimiz azalır ve bu da daha fazla enfeksiyon ve daha fazla kansere katkıda bulunur. Gelişmiş ülkelerde yaşam beklentisi arttıkça, yaşa bağlı koşulların görülme sıklığı da artmaktadır.

Bazı insanlar sağlıklı yaşlanırken, birçok araştırmanın sonucu, genç insanlarla karşılaştırıldığında yaşlıların bulaşıcı hastalıklar ile daha sık bağlanma ihtimalinin ve daha da önemlisi onlardan ölme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve özellikle zatürree, dünya genelinde 65 yaş üstü insanlarda önde gelen ölüm nedenidir. Hiç kimse bunun neden olduğunu kesin olarak bilmiyor, ancak bazı bilim adamları bu artmış riskin T hücrelerinde, muhtemelen yaşla atfedilen ve enfeksiyonla savaşmak için daha az T hücresi ürettiğinden kaynaklanan azalmaya bağlı olduğunu gözlemliyorlar. Timus fonksiyonundaki bu azalmanın T hücrelerinde düşüşü açıklayıp açıklamadığı ya da diğer değişikliklerin bir rol oynadığı tam olarak anlaşılmamıştır. Diğerleri, kemik iliğinin bağışıklık sisteminin hücrelerine yol açan kök hücrelerin üretilmesinde daha az etkili olup olmadıklarıyla ilgilenmektedir.

Yaşlı insanların aşılara verdikleri tepki ile enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinde bir azalma olduğu gösterilmiştir. Örneğin, influenza aşılarının çalışmaları, 65 yaş üstü insanlar için aşının sağlıklı çocuklara göre (2 yaş üstü) çok daha az etkili olduğunu göstermiştir.Ancak, etkinliğin azalmasına rağmen, influenza ve S. pneumoniae aşıları, aşılama ile karşılaştırıldığında yaşlılarda hastalık ve ölüm oranlarını önemli ölçüde düşürmüştür.

Yaşlılarda beslenme ve bağışıklık arasında bir bağlantı olduğu görülmektedir. Zengin ülkelerde bile şaşırtıcı şekilde yaygın olan bir yetersiz beslenme şekli “mikro besin yetersizliği” olarak bilinir. Bir insanın bazı temel vitaminlerde ve diyetten elde edilen veya takviye edilen eser minerallerde eksik olduğu mikro besin yetersizliği, yaşlılarda yaygın olabilir. Yaşlı insanlar daha az yeme eğilimindedir ve diyetlerinde genellikle daha az çeşitlilik vardır. Önemli bir soru diyet takviyelerinin yaşlıların daha sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumalarına yardımcı olup olamayacağıdır. Yaşlı insanlar bu soruyu geriatrik beslenmeyi iyi bilen bir doktorla tartışmalıdır, çünkü bazı diyet takviyeleri yaşlı insanlar için faydalı olsa da, küçük değişiklikler bile bu yaş grubunda ciddi yan etkiler gösterebilir.

Diyet ve bağışıklık sisteminiz

Herhangi bir savaş gücü gibi, bağışıklık sistemi ordusu da karnına doğru yürüyor. Sağlıklı bağışıklık sistemi savaşçıları iyi ve düzenli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bilim adamları uzun zamandır yoksulluk içinde yaşayan ve yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını kabul ediyorlar. Bununla birlikte, artmış hastalık oranının yetersiz beslenmenin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kesin değildir. Beslenmenin insanlarda bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine ilişkin nispeten az sayıda çalışma vardır ve beslenmenin doğrudan hastalıkların gelişmesine (tedaviye karşı) etkilerini bağlayan daha az sayıda çalışma bulunmaktadır. 

Çeşitli mikro besin eksikliklerinin – örneğin çinko, selenyum, demir, bakır, folik asit ve A, B6, C ve E vitaminlerinin – test tüpünde ölçüldüğü gibi bağışıklık tepkilerini değiştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır . Bununla birlikte, bu bağışıklık sisteminin değişmesinin hayvanların sağlığı üzerindeki etkisi daha az açıktır ve benzer eksikliklerin insan bağışıklık tepkisi üzerindeki etkisi henüz değerlendirilmemiştir.

Ne yapabilirsin? Diyetinizin size tüm mikro besin gereksinimlerinizi sağlamadığından şüpheleniyorsanız (örneğin, sebze sevmiyorsanız) günlük multivitamin ve mineral takviyesi almak, bağışıklık sistemi üzerindeki muhtemel etkilerin ötesinde başka sağlık yararları getirebilir. Tek bir vitaminden megadoses alarak yapmaz. Daha fazlasının mutlaka daha iyi olması gerekmez.

Otlar ve takviyeler ile bağışıklık geliştirmek?

Bir mağazaya girdiğinizde, bağışıklık sisteminizin sağlığını artıran veya “bağışıklığı desteklediğini” iddia eden bir şişe hap ve bitkisel preparatlar bulacaksınız. Bazı preparatların, immün fonksiyonun bazı bileşenlerini değiştirdiği tespit edilmiş olmasına rağmen, şu ana kadar enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha iyi korunduğunuz noktaya karşı bağışıklık kazandıklarına dair hiçbir kanıt yoktur. Bir bitkinin – veya bunun için herhangi bir maddenin – bağışıklığı arttırıp arttırmayacağını göstermek, henüz çok karmaşık bir konudur.Bilim adamları, örneğin, kandaki antikor seviyesini yükselten bir bitkinin aslında genel bağışıklık için faydalı bir şey yapıp yapmadığını bilmiyor.

Stres ve bağışıklık fonksiyonu

Modern tıp, zihin ve beden arasındaki yakın ilişkiyi takdir etmeye başlamıştır. Mide rahatsızlığı, kurdeşen ve hatta kalp hastalığı dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar duygusal stresin etkileriyle bağlantılıdır. Zorluklara rağmen, bilim insanları stres ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki ilişkiyi aktif olarak inceliyorlar .

Birincisi, stres tanımlamak zordur. Bir kişi için stresli bir durum gibi görünen şey, diğeri için değildir. İnsanlar stresli olarak gördükleri durumlara maruz kaldıklarında, ne kadar stres hissettiklerini ölçmeleri zordur ve bir insanın stresin miktarıyla ilgili öznel izleniminin doğru olup olmadığını bilmeleri için bilim insanının bilmesi zordur. Bilim adamı, yalnızca kalbin her dakika atış sayısı gibi stresi yansıtabilecek şeyleri ölçebilir, ancak bu tür ölçütler diğer faktörleri de yansıtabilir.

Bununla birlikte, stres ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki ilişkiyi inceleyen çoğu bilim adamı, ani ve kısa ömürlü bir stres etkeni çalışmamaktadır; aksine, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla ilişkilerin ya da birinin işinde iyi performans göstermeye devam etmenin zorlukları gibi, kronik stres olarak bilinen, daha sürekli ve sık görülen strescileri incelemeye çalışırlar. Bazı bilim adamları devam eden stresin bağışıklık sistemine zarar verip vermediğini araştırmaktadır.

Ancak, bilim adamlarının insanlarda “kontrollü deneyler” dediği şeyi yapmak zordur.Kontrollü bir deneyde, bilim adamı belirli bir kimyasal maddenin miktarı gibi tek bir faktörü değiştirebilir ve daha sonra bu değişikliğin belirli bir tür tarafından üretilen antikorların miktarı gibi diğer ölçülebilir bir fenomen üzerindeki etkisini ölçebilir. Kimyasal maddeye maruz kaldığında bağışıklık sistemi hücresi. Canlı bir hayvanda ve özellikle bir insanda, bu tür bir kontrol mümkün değildir, çünkü ölçümlerin yapıldığı sırada hayvana ya da kişiye pek çok başka şeyler olmaktadır.

Stresin dokunulmazlıkla olan ilişkisini ölçmede kaçınılmaz bu zorluklara rağmen, bilim adamları ilerleme kaydediyorlar.

Soğuk olmak size zayıf bir bağışıklık sistemi verir mi?

Neredeyse her anne şöyle dedi: “Bir ceket giy, yoksa üşütürsün!” O haklı mı? Şimdiye kadar, bu soruyu inceleyen araştırmacılar, ılımlı soğuğa normal maruz kalmanın enfeksiyona yatkınlığınızı artırmadığını düşünüyor. Çoğu sağlık uzmanı, kışın “soğuk ve grip mevsimi” sebebinin insanların soğuk olduğu değil, mikroplarını geçirebilecek diğer insanlarla daha yakın temasta olmak için içeride daha fazla zaman harcadıkları konusunda hemfikirdir.

Ancak araştırmacılar bu soruna farklı popülasyonlarda ilgi duymaya devam ediyor. Farelerle yapılan bazı deneyler, soğukta maruz kalmanın enfeksiyonla başa çıkma kabiliyetini azaltabileceğini göstermektedir. Ama ya insanlar? Bilim adamları insanları soğuk suya batırdı ve diğerlerini donma sıcaklıklarında çıplak bıraktı. Antartika’da yaşayanları ve Kanada Rockies’teki seferleri inceleyen insanları incelediler. Sonuçlar karıştırıldı. Örneğin, araştırmacılar soğuk havada şiddetli egzersiz yapan rekabetçi kros kayakçılarında üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışı belgelemişlerdir, ancak bu enfeksiyonların soğuk veya diğer etkenlerden mi – örneğin yoğun egzersiz mi yoksa havanın kuru olması gibi – mı olduğu bilinmeyen.

Konuyla ilgili yüzlerce tıbbi araştırmayı inceleyen ve kendi araştırmalarından bazılarını yapan bir grup Kanadalı araştırmacı, ılımlı soğuk maruz kalma konusunda endişelenmeye gerek olmadığı sonucuna varmıştır – insan bağışıklık sistemi üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.Dışarısı soğuk olduğunda toplanmalı mısın? Cevap, eğer rahatsızsanız veya uzun süre açık havada olacaksanız donma ve hipotermi gibi sorunların risk altında olduğu durumlarda “evet” dir. Fakat bağışıklık için endişelenme.

Egzersiz: Bağışıklık için iyi veya kötü?

Düzenli egzersiz , sağlıklı yaşamın temel direklerinden biridir. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olur ve çeşitli hastalıklara karşı korur. Fakat bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmenize ve sağlıklı tutmanıza yardımcı oluyor mu? Tıpkı sağlıklı bir diyet gibi, egzersiz de genel sağlığa ve dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir. Bağışıklık sisteminin hücrelerinin ve maddelerinin vücutta serbestçe hareket etmelerini ve işlerini verimli bir şekilde yapmalarını sağlayan iyi dolaşımı teşvik ederek daha doğrudan katkıda bulunabilir.

Bazı bilim adamları, egzersizin bir kişinin enfeksiyona duyarlılığını doğrudan etkileyip etkilemediğini belirlemek için bir sonraki adımı atmaya çalışıyorlar. Örneğin, bazı araştırmacılar aşırı miktarda yoğun egzersiz yapmanın sporcuların daha sık hastalanmasına neden olabileceğine veya bir şekilde bağışıklık fonksiyonlarını engelleyip etkilemediğine bakmaktadır. Bu tür bir araştırmayı yapmak için egzersiz bilimcileri tipik olarak sporculardan yoğun egzersiz yapmalarını ister; Bilim adamları, bağışıklık sistemi bileşenlerinde herhangi bir değişikliği tespit etmek için egzersizden önce ve sonra kanlarını ve idrarlarını test eder.Bazı değişiklikler kaydedilmiş olsa da, immünologlar bu değişikliklerin insan immün tepkisi açısından ne anlama geldiğini henüz bilmiyorlar.

Ancak bu konular yoğun fiziksel efor sarfedilen seçkin sporcular. Ortalama insanlar için ılımlı egzersiz ne olacak? Bağışıklık sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur mu? Şimdilik, doğrudan faydalı bir bağlantı kurulmamış olsa da, ılımlı düzenli egzersizi, bağışıklık sisteminizi diğerleriyle birlikte sağlıklı tutmak için potansiyel olarak önemli bir araç olan sağlıklı yaşamın güvencesi için yararlı bir ok olarak kabul etmek makul olacaktır. vücut.

Araştırmacıların, egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerinin bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olup olmadığına dair daha eksiksiz cevaplar almasına yardımcı olabilecek bir yaklaşım, insan genomunun sekanslanmasından yararlanır. Güncellenmiş biyomedikal teknolojisine dayanan araştırma için bu fırsat, bağışıklık sistemi hakkındaki bu ve benzeri sorulara daha eksiksiz bir cevap vermek için kullanılabilir. Örneğin, insan genomuna dayanan mikroarrayler veya “gen cipsleri”, bilim adamlarının aynı fizyolojik koşullara (örneğin egzersiz öncesi ve sonrası sporculardan alınan kan hücrelerine) yanıt olarak binlerce gen dizisinin nasıl açılıp kapatıldığına bakmalarına izin verir. Araştırmacılar, bu araçları, dahil olan birçok yolun aynı anda nasıl hareket ettiğini daha iyi anlamak için modelleri analiz etmek için kullanmayı umuyor.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın