Sağlık

Beyaz un yemenin sağlığa zararlarıRafine Un ile ilgili sorun nedir?
Rafine un bir zamanlar sözde “saflığı” nedeniyle yüceltilmiş ve tam tahıllı undan daha üstün kabul edilmiştir. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, beslenme bilimi rafine unun sağlıklı olmaktan başka bir şey olmadığını ortaya koymuştur .

Özellikle, rafine un ile ilgili üç ana sorun vardır:

  1. Rafine un tüketimi kan şekeri ve insülini yükselterek metabolik disfonksiyona neden olur.
  2. Rafine un, besin maddelerinde tüketilir ve zararlı katkı maddeleri içerir.
  3. Rafine un, daha sağlıklı gıdaları diyetten çıkarır.

Rafine Un yemenin Sağlığa Zararları

Açıkça, rafine un sağlığımızdan yana değildir. Artan bir şekilde, araştırmalar kilo alımı ve obezite, metabolik sendrom, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, bilişsel düşüş, gıda bağımlılığı, depresyon, kanser ve akne gibi birçok sağlık durumu riskini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.

1. Kilo Alma ve Obezite

Amerika Birleşik Devletleri bir obezite salgını çekiyor ve Amerikalı yetişkinlerin üçte ikisi şu anda aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırılıyor. Rafine un, tüketimi vücuttaki yağları teşvik ettiği ve vücudun yakıt için yağ yaktığı süreç olan yağ oksidasyonunu bozduğu için bu salgının önemli bir katkısıdır. Rafine un da bir enflamatuar bağırsak mikrobiyotasını veya iltihabı bağırsak bakterilerin neden olduğu bir durum olduğu Foster’lar metabolik disfonksiyon ve kilo alma teşvik edebilir. 

2. Metabolik Sendrom ve Tip 2 Diyabet

Şu anda, metabolik sendrom ABD nüfusunun yüzde 35’ini etkilemektedir ve 100 milyon Amerikalı ya prediyabet ya da tam gelişmiş tip 2 diyabetlidir.  Rafine karbonhidrat alımı, metabolik sendrom ve diyabetin en güçlü prediktörü olan insülin direnci için belirlenmiş bir risk faktörüdür.  Aslında, en rafine karbonhidratları yiyen insanlar arasında metabolik sendrom geçirme olasılığı en az yiyenlere göre yüzde 41 daha yüksektir.

ABD beslenme kılavuzları, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini azaltmak için rafine tahıl ürünlerini tam tahıllar için değiştirmeyiönermekle birlikte, araştırmalar bu değişikliğin kan şekerinde sadece küçük iyileşmelere yol açtığını göstermektedir .bir çok daha etkili bir strateji tamamen diyet taneleri uzaklaştırmak için (diğer bir deyişle, bir Paleo diyet alan), böylece ilişkili olduğu bir enflamatuar bağırsak mikrobiyota gelişimi ve insülin direnci ve metabolik işlev bozukluğu, inhibe .


3. Hipertansiyon

Yüksek tansiyona (hipertansiyon) en önemli katkıda bulunanlardan biri insülin direncidir. Vücuttaki şeker gibi davranan rafine karbonhidratların tüketimi, glikoz ve insülin arasındaki ilişkiyi bozabilir ve sonuçta yüksek tansiyonun gelişmesine veya mevcut hipertansiyonun kötüleşmesine neden olabilir. Rafine un gibi rafine karbonhidratların kesilmesi, hipertansiyon tedavisinde ilk adım olmalıdır. Gerçekten, rafine karbonhidratlardaki düşük diyetler kan basıncında önemli azalmaya yol açar.


4. Kardiyovasküler Hastalık

On yıllar boyunca diyet yağları, ABD’nin rezil az yağlı, yüksek karbonhidratlı diyet kılavuzlarının geliştirilmesine yol açan bir hata olan kardiyovasküler hastalığa neden olduğu için yanlış bir şekilde suçlandı . Ne yazık ki, şimdi Amerikalıların daha rafine karbonhidrat tüketmesine yol açan bu kılavuzların kardiyovasküler hastalık salgınını şiddetlendirmiş olabileceğini anlıyoruz.

Yayınlanan bir 2017 makalede toplam yağ ve yağ türleri ise dünyanın en prestijli tıp dergilerinde biri, emme kardiyovasküler hastalıktan yüksek toplam mortalite ile ilişkili olduğunu ileri karbonhidrat göstermektedir. olmayan kardiyovasküler hastalık, miyokard enfarktüsü veya ilişkili kardiyovasküler ölüm.  Bu bulgu, rafine tahıl alımı ile kardiyovasküler hastalık riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteren birçok çalışma tarafından desteklenmektedir.

Rafine un gibi karbonhidratlar kalp hastalığına tam olarak nasıl katkıda bulunur? Rafine karbonhidratların neden olduğu ciddi kan şekeri dengesizlikleri sistemik enflamasyonu arttırır, vasküler sisteme zarar verir ve kan lipitlerini olumsuz etkiler (“iyi” HDL seviyelerini düşürürken “kötü” LDL kolesterolü arttırır), böylece kardiyovasküler sistemi tehlikeye atar. Rafine karbonhidrat alımının düşük olması, kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini önemli ölçüde azaltır.


5. Kanser

Diyet karbonhidratları ve kanser arasındaki bağlantı, PLOS Biyoloji’deki bir makalenin, şeker ve kanser arasındaki bağlantının kanıtlarının yıllar önce şeker endüstrisi tarafından bilerek örtüldüğünü gösteren dahili belgeler yayınladığı 2017 yılına kadar tıp topluluğu tarafından reddedildi .

Rafine un gibi işlenmiş karbonhidratlar ile kanser riski arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtları destekleyen araştırmalar da vardır.Yüksek oranda rafine karbonhidrat alımı, orta, ancak istatistiksel olarak önemli, artan meme, kolon ve endometriyal kanser riski ile ilişkilidir.  Bu etkiye, rafine karbonhidrat alımının neden olduğu hücre bölünmesini tetikleyen insülin benzeri büyüme faktörü 1’in (IGF-1) artan salınımı aracılık eder. Rafine karbonhidratların kanser riski üzerindeki etkisi, standart Amerikan Diyetinin endüstriyel tohum yağları ve gıda katkı maddeleri gibi diğer sağlıksız bileşenleri ile birleştirildiğinde daha da belirgin olabilir .

6. Bilişsel Bozukluk

İnsülin direncinin ve kronik yüksek kan şekerinin bilişsel bozukluk, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı için ana risk faktörleri olduğu araştırmalardan giderek daha açıktır . İnsülin direnci, beyine glikoz taşınmasını bozarak, nöroinflamasyonu indükleyerek, sinaptik plastisiteyi değiştirerek (beynin öğrenme ve ezberleme yeteneğine zarar verir) ve ileri glikasyon son ürünleri olarak adlandırılan zararlı bileşiklerin üretimini uyararak beyin fonksiyon bozukluğunu arttırır. beyin. Rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyet, Alzheimer hastalığının karakteristik bir özelliği olan beyindeki beta-amiloid proteini konsantrasyonunun artmasıyla ilişkilidir, aynı zamanda hafif bilişsel bozukluk ve bunama riskini de arttırır.


7. Gıda Bağımlılığı

Rafine karbonhidratların, aşırı tuz veya şeker ve kötü yağlar (donut veya simit) yüklü rafine un ürünleri dahil olmak üzere belirli gıdaların vücudun enerji ihtiyaçlarını aşan miktarlarda tüketildiği gıda bağımlılığını tetiklediği bilinmektedir. Gıda bağımlılığı ayrıca aşırı yeme davranışı, istek ve gıdalar üzerindeki kontrol eksikliğini de içerir.

8. Depresyon

Rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyet, artan depresyon riski ile ilişkilidir.  bu iki değişken arasındaki ilişki iki yönlü-depresif bireyler olmakla birlikte “kendi kendine ilaç” da teşvik ederek depresyona katkıda bulunabilir yüksek karbonhidratlı gıdalar-rafine un ile depresyon eğilimi sistemik inflamasyon ve ruh halini değiştiren kan şekeri salıncaklar uyaran.

9. Akne

Dermatologlar uzun diyetin rolü tartışmalı olsa da akne , şimdi de rafine karbonhidratlar bu sinir bozucu cilt durumun gelişmesi ve ilerlemesine katkıda bulunduğunu kurulmuştur. İlginç bir şekilde, akne, rafine karbonhidratlardan yoksun diyetler alan avcı-toplayıcı toplumlar arasında mevcut değildir, ancak Batı diyetine bağlı sanayileşmiş toplumlarda son derece yaygındır.

Rafine karbonhidratların tüketimi aşırı insülin sekresyonunu tetikler;yüksek insülin, cilt foliküllerinde sebum üretimini arttırır, bu da foliküllerin tıkanmasına ve iltihaplı cilt lezyonlarının, yani sivilcelerin gelişmesine yol açar. Bazı araştırmacılar, insülinin durumun patogenezinde oynadığı önemli rol nedeniyle akne saç folikülünün “metabolik sendromu” olarak adlandırılacak kadar ileri gittiler. aksine, rafine karbonhidratların bir diyet düşük belirgin insülin duyarlılığını artırmak ve inflamasyonu azaltarak akne artırabilir.


10. Gluten: Rafine Un ile Bir Sorun Daha

Yüksek karbonhidrat yoğunluğunun yanı sıra rafine un, potansiyel olarak sorunlu bir başka bileşenin kaynağı olan glütendir. “Gluten” terimi, hamurun elastik dokusundan sorumlu olan buğday, çavdar, arpa ve tritikale içinde bulunan bir protein ailesini ifade eder. Gluten belki de en çok çölyak hastalığı olan kişilerde zararlı etkileri ile bilinir, bu da vücudun glütene karşı bağışıklık tepkisi başlatması ve ince bağırsağa önemli zarar vermesi.

Bununla birlikte, çölyak hastalığı, gluten protein ailesinin sadece bir üyesine (alfa-gliadin) ve gastrointestinal sistemdeki bir gluten sindirici enzime, doku transglutaminaz-2’ye (tTG-2) bir yanıttır. Çölyak hastalığı olmadığında buğday ve glütenin diğer bileşenlerine duyarlı olmak tamamen mümkündür. Çölyak dışı gluten duyarlılığı (NCGS) olarak adlandırılan bu durum, önemli bir bilimsel literatür organı tarafından desteklenen ayrı bir klinik durumdur.

Glutenin herkes için bir sorun olmadığını belirtmek önemlidir .Gluten intoleransının daha önce inanıldığından çok daha yaygın olduğu doğru olsa da, istatistikler en fazla 10 kişiden birinin etkilendiğini göstermektedir.  Bununla birlikte, glüteni içeren ekmeklerin, krakerlerin, kurabiyelerin, keklerin ve diğer işlenmiş ve rafine edilmiş yiyeceklerin çoğu, kalorisi yüksektir ve besin maddeleri bakımından düşüktür ve bu nedenle tolere etseniz bile diyette en aza indirilmelidir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın