En büyük gizli şeker kaynakları
Şeker, satın aldığımız bir besinin etiketinde pek çok farklı isimle karşımıza çıkıyor! Bu nedenle dikkat etmek ve ürün etiketlerini iyi okumak gerekiyor. İşte o isimlerden bazıları: Kahverengi şeker, invert şeker, mısır şurubu, laktoz, dekstroz, malt şurubu, fruktoz, maltoz, meyve suyu konsantresi, glukoz, sofra şekeri, fruktozlu mısır şurubu, sukroz, bal, şekerkamışı. Üstelik bu şekerleri yakabilmek çok da kolay değil.

Tehlikenin tablosu

Diyet bisküvileri

Sağlıklı gıdalara benziyorlar, ancak çoğu mısır şurubu, kahverengi şeker, bal, kahverengi şeker şurubu, dekstroz ve fruktoz gibi tatlandırıcılar ekliyor. Bazılarında bir porsiyon yoğurt veya çikolata kaplaması veya şekerleri hızlı bir şekilde artırabilen çikolata parçaları vardır. 5 adet tatlı bisküvi , 3 yemek kaşığı şeker içermeklte.

meyveli yoğurtlar

Bol miktarda kalsiyum ve protein elde edersiniz. Ancak içine konulan meyve ve çikolataları tatlandırmak için şeker konulmakta. Siz yoğurdunuzu sade bir şekilde alın ve tercih ettiğiniz meyveleri içine atın. 1 kase meyveli yoğurt, 2 yemek kaşığı şeker içerir.

Çabuk hazırlanan yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi sağlıklı lif dolu olduğu için iyi bir besindir.

Salata sosları

Düşük şeker seçeneği, hafif ev yapımı bir sirke ve yağ ile yapılan soslardır.

Kahvaltılık Tahıllar

Evet, hepimiz biliyoruz meyveli çocukların mısır gevrekleri şeker bakımından yüksek, ama sağlıklı ses çıkaranlar bile gizlice içlerine çekiyorlar. Pek çok popüler yulaf, mısır ve kepekli tahılların fincan başına 10-20 gram veya daha fazla şeker var. Kutunun önü ne olursa olsun, ne aldığınızı bilmeniz için içindekiler etiketini ve beslenme bilgileri panelini okuyun.

Enerji içecekleri

Size bir çok şey vaad eden  içeceklerin çoğunda kafein ile birlikte çok fazla şeker bulunur. Bazı enerji içecekleri  porsiyon başına yaklaşık 25 gramdır. Bunun yerine biraz soğuk su içmeye ne dersiniz? Bazen susuz kalmak sizi yorgun hissetmenize neden olabilir.

Ketçap

Yemek kaşığı başına yaklaşık 4 gram, burgerinizdeki ketçap küçük bir şeker artışı sağlayabilir. Bu listedeki diğer yiyecekler kadar değil, ancak şekeri tekrar kesmeye çalışıyorsanız, normal sarı hardala geçin – yemek kaşığı başına 1 gramdan daha az şeker elde edin.

Paketlenmiş Meyveler ( konserve meyveler )

Hafif şuruptaki mandalina portakalları 1 bardak porsiyon başına yaklaşık 39 gram şeker içerir.

Daha iyi bir seçim için sadece taze meyveler alın.

Konserve meyve genellikle gerçekten kalori yüklü yüksek fruktozlu mısır şurubu olan şekerli şurup içinde paketlenir. Bir fincan konserve meyvede 30 gram veya daha fazla şeker bulunabilir. meyvenin doğal şekere sahip olduğunu, ancak aynı zamanda sadece memnuniyet ve dolgunluk duygumuzu artıran, aynı zamanda sindirim için de iyi olan bir elyafa sahip olduğunu biliyoruz. “Meyveyi yerken, meyvelerde çeşitli renkler yemek önemlidir, çünkü ne kadar derin olursa antioksidanlar ve besinler de o kadar yüksek olur”  1 porsiyon meyve de 1,5 yemek kaşığı şeker bulunmakta.

Gazlı içecekler

330 ml gazlı içecek, 3 yemek kaşığı şekere sahip.

Çikolatalı bisküvi ve benzeri yiyecekler

2 adet çikolatalı bisküvide (10 gr) 2 çay kaşığı , 1 adet çikolatalı gofrette 3 yemek kaşığı şeker , 1 orta dilim kekte  3 yemek kaşığı şeker bulunmakta.

Paketlenmiş meyve suları

Sadece sıkılmış meyve olduğunu düşünerek meyve suyu alıyorsunuz, ama gerçek şu ki, meyve suları sık sık sizin için her zaman iyi olmayan meyve konsantrelerinden yapılır. Konsantreler meyve içerir, ancak sıklıkla konsantrasyon işleminde meyve aroması yumuşak olur, bu yüzden şekeri tatlı yapmak için ilave edilir.  Meyve suları fincan başına 20-30 gram arasında şeker alabilir. Yapılacak en iyi şey ilk önce etiketi okumak ve şeker içermeyen “% 100 şekersiz meyve suyu” aramaktır.

Fastfood restoranlarında sağlıklı garnitür olarak tercih ettiğiniz lahana salatası

Fast food restoranındaki “sağlıklı” garnitür bu, değil mi? Tekrar düşün. Birçok popüler fast-food mekanının normal boyuttaki lâhana salatası size yaklaşık 15 gram şeker verecek. En sevdiğiniz restoran tekliflerinden bazılarına, web sitelerinde bularak öğrenebilirsiniz. Lâhana salatası isteyin, evde her zaman düşük şeker sürümü yapabilirsiniz.

Çaylar ( meyve suyu ilaveli şişelenmiş çaylar )

Meyve suyunda eklenmiş kalori ve şekere karşı dikkatli olursun, o yüzden çayı değiştirdin. Hata. Pek çok popüler çay şaşırtıcı miktarda şeker içerir. Önde gelen limon aromalı buzlu çay markaları, örneğin, şişe başına yaklaşık 32 gram şeker var. Bir bardak elma suyu 24 gram. Kendi çayınızı hazırlarsanız şekeri kontrol edebilirsiniz. Veya şekeri yüksek olmayan aromalı bir suyu deneyin – etiketleri yine de kontrol edin.

Cips

Patates cipsi (100 g) , 4 yemek kaşığı şeker içermekte.

Makarna Sosları

NOT : 1 kase sütlaç 6 yemek kaşığı şekere denk gelirken, bunu yakabilmek için en az 40 dakika tempolu yürüyüş gerekiyor. 2 dilim baklava , 4 yemek kaşığı şeker , 1 kase krem karamel , 5 yemek kaşığı şeker içerdiği düşünülürse işin ciddiyeti daha iyi anlaşılır sanırım.

Bakınız : http://sifalibitkideposu.com/cok-yemekten-sakinmak/

Peygamberimiz Hadîs-i şerîfler de, insanları çok yemek konusunda uyarmaktadır:

“Mide hastalıkların evidir. Tedavinin özü ise perhizdir.” (Ebû Dâvud, Tıb, 13/3856)

“Âdemoğlu, mideden daha şerli bir kap doldurmaz. Âdemoğluna belini doğrultacak birkaç lokmacık yeterlidir. Ancak ille de -mideyi dolduracaksa- bari onu üçe ayırsın: Üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefesine!..” (İbn-i Mace, Yiyecekler 50/3349; Tirmizi, Zühd 47/2381).

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.