Etliekmek – KonyaKonya Etliekmeği:

Selçuklu başşehri Konya ile özdeşleşmiş yöresel yemeklerden en meşhuru etli ekmektir. Etliekmek denince Konya akla gelir ve etliekmek burada yenir. Bu yüzden Konya’ya uğrayan herkes bir kez olsun mutlaka yer. Bir kişinin Konyalı olup olmadığını “etliekmek” deyişinden anlayabilirsiniz. Çünkü Konyalılar genelde hızlıca ‘ i ‘ siz : “Etlekmek” derler.

Etliekmekte etin güzel olması ve hamurun ince olması makbuldür. Eskiden et hiçbir zaman makinede çekilmezdi. Tahta tezgâhlarda bir çift bıçakla kıyılırdı. Etin içine biber, domates, maydanoz ve istenirse soğan doğranır. Normal etliekmeklerde 100 gr kıyma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber, maydonoz) kullanılır. Bu karışım mahalledeki fırına götürülür. Burada fırıncının mahareti ile mayalı hamurlar fırın küreği üzerinde elle ince ve uzun olarak açılır. İç konur ve üstü açık olarak pişirilir.

Günümüzde et, makinede çekilmektedir. Et, elde iki bıçak arasında doğranarak hazırlanırsa buna bıçak arası denilir.

Konya Etliekmeği için malzemeler :

250 gr. bıçakarası et, 2 soğan, 2 domates, 2 sivri biber, yarım demet maydanoz,  yarım ekmek hamuru, tuz

Konya Etliekmeği tarifi :

Soğan, domates ve biberleri küçük küçük doğrayın. Maydanozu ince ince kıyın. Doğranmış malzemeleri et ile karıştırıp tuz  ekleyin. Bu hazırlanan malzemeyi bir etliekmek fırınına götürün. Ekmek hamuru pide şeklinde açılır. Hazırladığınız harcı hamurun üzerine yayılır. odun ateşi yanan fırında pişirilir. Ev ortamında bu lezzeti bulamazsınız.

Bıçak arası etliekmek Konya
Etliekmek Fırını
Fırında pişen etliekmekler , etliekmeğin yapılışı

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Etliekmek – Konya” için bir yorum

  • 12 Eylül 2018 tarihinde, saat 17:53
    Permalink

    biz ısparta’dan geldik. isim yapmış bir yerde etliekmeğinizi yedik ama çok yağlıydı. her yer mi aynı.

Bir cevap yazın