Evde Maraş Dondurması Yapımı Tarifi 

En sevilen dondurmalardan biri olan Maraş Dondurması, günümüzde pek çok yerde satılmaktadır. Fakat damak zevkine göre ve daha fazla lezzetli olması için kaliteli malzemelerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Maraş Dondurması içinde hiçbir boya maddesi kullanılmamaktadır. Rengini fıstığın kendi öz renginden alarak yeşil bir görünüm kazanmış ve yerken de fıstık parçaları size eşlik etmiştir.

Tam olarak fıstık tadı bile gelmeyen; ancak yerken hissedebileceğiniz lezzet oranı yüksek dondurmanın yanında kroket koyarak da sunum yapılmaktadır. Birinci sınıf kalitedeki Antep Fıstığı’ndan hazırlanınca hem rengi daha koyu ve daha taze olan dondurmanın tadı da aynı şekilde daha güzel olmaktadır. Dondurmanın ilk bulunması çok eski yıllara, hatta 4 yüzyıla kadar dayanıyor. M.Ö. 2000 yıllarında buzevler kullanıldığına dair işaretlerin yer alması da bunu onaylıyor. Tam olarak tarihinin bilinmesi zor olsa da, çok eskilerden geldiği biliniyor. Ancak Maraş Dondurması için bakacak olursak; onun tarihi de çok eskilere dayanıyor.

İçine şeker katılmış meyve suları ya da sütün dondurularak elde edilmesiyle meydana gelen soğuk tatlı olan dondurma, hemen hemen herkesin vazgeçilmez tatlılarındır. Özellikle yaz mevsiminde tüketilen dondurmaya kimse hayır demez. El yapımı ile olsa da özel dondurma makineleri üretilmiş ve kısa sürede dondurma üretimi de artmıştır. Dondurucuda bekletileceği için dondurmanın dayanıklılık süresi çok uzundur. Ustalar tarafından hazırlanan ve kendine has dondurması olan ülkeler mevcut olsa da; örneğin ülkemizde Kahramanmaraş Dondurması hala sırrını korumaktadır.

Ev Yapımı Sade Dondurma için Malzemeler:
550 gram süt
6 adet yumurta sarısı
170 gram şeker
240 gram krema
200 gram toz Antep Fıstığı

Evde Dondurma Yapımı Tarifi :

Süt ve kremayı bir tencerede kaynatmaya başlayın. Yumurta sarılarını ve şekeri ayrı bir kaba koyarak, beyazlaşıncaya kadar mikser yardımı ile çırpın. Sütlü karışımı yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Ardından hazırladığınız karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştırarak kaynatın. Karışımın kıvamı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Antep fıstığını ilave edip çırpma teli ile karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı başka bir kaba aktardıktan sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Dondurma makinenizi çalıştırın. Oda sıcaklığında soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinanızın içine dökün. Kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dakika boyunca dondurma makinesini çalıştırmaya devam edin. Dondurmanızı plastik spatula ile başka bir kaba aktarın ve buzdolabına koyup -18 derecede koruyun. Maraş Dondurması hazır, servis edebilirsiniz. Maraş Dondurmasının 100 gramı 240 kaloridir. 1 top külah Maraş Dondurması ise 120 kaloridir. 100 gram Maraş Dondurması içinde 31 gram karbonhidrat, 7 gram protein, 10 gram yağ bulunmaktadır.

Kaynak : http://www.baklavacimehmet.com/maras-dondurmasi/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın