Gül Çayı
Gül Çayı Nedir?
Gül çayı, oldukça basit, bütün gül çiçeklerinden veya gül yapraklarının kendisinden yapılır (kuruduktan sonra). Bu popüler bir Ortadoğu çayı çeşididir, ancak dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir. Gül çayının birçok faydası yüksek bir sonucudur konsantrasyonlarda ait C vitamini , polifenoller , A vitamini , çeşitli mineraller , nerol, geraniol, mirsen, kuersetin ve diğer antioksidanlar .

Gül Çayın Sağlık Faydaları
Sağlık rejiminize gül çayı eklemek , artrit , adet krampları, grip, soğuk algınlığı, sindirim güçlüğü, bronşit , depresyon , uykusuzluk ve diğer birçok kronik hastalıkları tedavi etmenize yardımcı olabilir . Gül bitkisinin meyvesinden yapılan kuşburnu çayının aksine , bu çay bütün çiçeklerden veya yapraklardan elde edilir.

Adet rahatsızlığı
Ağrılı veya ağır dönemler için en iyi çözümlerden biri, sadece hormonları düzenlemek ve uterusun tıkanmasını kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda menstrüasyonla ilişkili olan kramp ve ruh hali değişikliklerini de ortadan kaldırabildiğinden gül çayıdır .

ruh hali
Doğal olarak yükselen gül çayı kalitesi, üzülen, depresif ya da aşırı stresli olanlar için mükemmel bir seçimdir. Bu tür çayın hormon seviyeleri üzerindeki etkisi iyi bilinmektedir, bu da beynimizdeki nörotransmiterlerin nasıl düzenlendiğiyle yakından ilgilidir .

Bağışıklık sistemi
Bitki çayları yapmak için kullanılan birçok bitki ve çiçek gibi , gül çayı da vücudumuzun en önemli vitaminlerinden biri olan C vitamini bakımından yüksektir . Bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve oksidatif stresi etkili bir şekilde azaltan bir antioksidan olarak işlev görür . [3]

Kronik hastalık
Kronik hastalıkların ana nedenlerinden biri oksidatif stres. Bu, sağlıklı hücrelerin mutasyona neden olabilen hücresel metabolizmanın doğal yan ürünleri olan serbest radikallerden kaynaklanır . Myrcene, quercetin ve mycene de dahil olmak üzere vücudumuzdaki antioksidanların sayısını gül çayından artırarak, bu kronik durumları yaşama riskinizi azaltmak mümkündür.

Uyku bozuklukları
Gül çayının doğal yatıştırıcı özelliği, bir geceyi bitirmesi, enflamasyonu azaltması , stresi azaltması ve Sirkadiyen ritmi ve uyku düzeniyle ilgili hormonları düzenlemesi için harika bir içecek olmasını sağlar . Eğer uykusuzluktan muzdaripseniz veya düzenli olarak rahatsız olmuş veya rahatsız olmuş bir uykunuz varsa, yatmadan önce gül çayını denemek harika bir seçenek olabilir.

Solunum zorluğu
Solunum yolları, akciğerler ve boğaz gül çayının yatıştırılması için yaygın olarak reçete edilen veya önerilen, soğuk algınlığı, grip, bronşit veya solunum sistemini etkileyen başka bir durumla mücadele ediyorsanız mükemmel bir seçimdir . Ayrıca, bakteri ve diğer patojenlerin yaşayabileceği ve gelişebileceği mukus ve balgamın atılmasına da yardımcı olur.

sindirim
Antibakteriyel özellikler bu çay hızla herhangi enfeksiyonlara üzerinde işe gitmek mide yolundan veya bağırsaktan. [6] Bağırsaklardaki mikrofloranın yeniden dengelenmesine ve kabızlık , kramp, şişkinlik veya ishal gibi sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir . Gül çayı özellikle de günde 2 bardaktan fazla içiyorsanız müshil gibi davranabilir, bu nedenle, gül çayını ılımlı bir şekilde tüketin ve bu içeceği ilk içmeye başladığınızda vücudunuzun nasıl tepki gösterdiğini izleyin.

Vücudun Detoksifikasyonu
Aktif maddeler gül çayı karaciğer fonksiyonu geliştirmek ve idrar artırmaya yardımcı olabilir. [7] Doğal bir idrar söktürücü olarak, su tutmanız durumunda sıvı tutma özelliğini rahatlatır, ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

Gül Çayı Yapmanın Yolları
Bahçenizdeki çiçeklerden gül çayı, bal , yeşil toz ağacı veya siyah çay gibi birkaç başka malzemeyle yapabilirsiniz .  Bu son iki içerik, saf gül çayı yerine gül aromalı çay istiyorsanız, lezzet bazı insanlar için biraz ezici olabileceğinden karıştırılabilir. Temel tarif, ancak oldukça basittir. Kurutulmuş gül çiçekleri ya da güllerden yaprakları ile başlayabilirsiniz; sadece taze yaprakları veya çiçekleri çıkarın ve bunları 1-2 hafta boyunca bir teneke kutuda veya başka bir serin, kuru yerde saklayın. Bazı insanlar çayı demlemek için taze yaprakları kullanmayı tercih eder, ancak lezzet biraz farklıdır.

Gül Çayı tarifi

Malzemeler:

1 bardak taze kesilmiş veya kurutulmuş gül yaprakları / çiçekleri
3 su bardağı su (sıcak, ancak kaynamayan)
Tadımlık bal
1/4 bardak yeşil çay yaprakları (isteğe bağlı, gül aromalı yeşil çay istiyorsanız)
1/4 fincan siyah çay yaprakları (isteğe bağlı, gül aromalı siyah çay istiyorsanız)
Adım 1 – Taze gül yaprakları kullanıyorsanız, kullanmadan önce suyla iyice durulayın.

Adım 2 – Yaprakları sıcak suya bir tencereye koyun, ancak kaynatmasına izin vermeyin . Alternatif bir siyah veya yeşil çay sürümü yapıyorsanız, bu adımdaki yaprakları karıştırın ve gül yapraklarının yanına dikmelerine izin verin)

Adım 3 – Tencerenin kapağını kapatın ve gül yapraklarının yaklaşık 5 dakika boyunca kurumasını bekleyin.

Adım 4 – Gül yaprakları geride bırakarak karışımı süzün.

Adım 5 – Gerekirse tatmak için bal ekleyin.

Gül Çayın Yan Etkileri
Yan etkiler açısından, gül çayı toksik bileşenler içermez ve yaygın bir alerjen olarak bilinmez. Bununla birlikte, bir dizi güçlü polifenol ve antioksidan ile, aşırı miktarda gül çayı [9] aşağıdakilere neden olabilir:

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın