Sağlık

Güvenli Kızartma Yağları ve Alternatif Pişirme Yöntemleri
Daha Güvenli Kızartma Yağları ve Alternatif Pişirme Yöntemleri

Kızartılmış yiyeceklerin tadını çıkarırsanız, daha sağlıklı yağlar veya alternatif “kızartma” yöntemleri kullanarak bunları evde pişirmeyi düşünün .

Sağlıklı Yağlar :

Kızartmak için kullanılan yağ türü, kızartılmış gıdalarla ilişkili sağlık risklerini etkiler. Bazı yağlar diğerlerinden çok daha yüksek sıcaklıklara dayanarak kullanımlarını daha güvenli hale getirebilir.

Genel olarak, çoğunlukla doymuş ve tekli doymamış yağlardan oluşan yağlar, ısıtıldığında en kararlı olanlardır.

Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve avokado yağı en sağlıklıları arasındadır.

Hindistan cevizi yağı:

yağ asitlerinin% 90’dan fazlası , hindistancevizi yağı , çok ısıya dayanıklı kılan, doymuştur. Aslında, yapılan çalışmalar sekiz saatlik sürekli derin kızartma işleminden sonra bile kalitesinin bozulmadığını göstermiştir .

Zeytinyağı:

Zeytinyağı çoğunlukla tekli doymamış yağlar içerir ve bu da yüksek sıcaklıkta pişirme için nispeten stabildir. Yapılan bir analizde, zeytinyağının fritözde önemli miktarda oksidasyon oluşmaya başlamadan önce 24 saate kadar kullanılabileceği bulunmuştur .

Avokado:

bileşimi , avokado yağı , zeytin yağı ile benzerdir. Aynı zamanda aşırı derecede yüksek bir ısı toleransına sahiptir ve derin kızartma için mükemmel bir seçimdir.
Bu sağlıklı yağların kullanılması, kızarmış yiyecekler yemeyle ilgili bazı riskleri azaltabilir.

Sağlıksız Yağlar :

Yüksek miktarda çoklu doymamış yağ içeren yemeklik yağlar çok daha az kararlıdır ve yüksek ısıya maruz kaldıklarında akrilamid oluşturdukları bilinmektedir .

Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Kanola yağı
  • Soya yağı
  • Pamuk yağı
  • Mısır yağı
  • Susam yağı
  • Ayçiçek yağı
  • Aspur yağı
  • Üzüm çekirdeği yağı
  • Pirinç kepeği yağı

Bu yağlar işlenir ve yağ asidi içeriğinin% 4’üne kadar kızartmadan önce trans yağları bulunur .

Ne yazık ki, daha ucuz olma eğiliminde oldukları için restoranlar tarafından sıkça kullanılıyorlar. Bu yağları kızartmaktan kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen önlemek için denemelisiniz.

Geleneksel Kızartmaya Alternatifler

Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı alternatif pişirme yöntemlerini düşünebilirsiniz:

Fırında kızartma: Bu yöntem, yiyeceklerin çok az bir sıcaklıkta (450 ° F veya 232 ° C) pişirilmesini içerir; bu, yiyeceklerin az yağ kullanarak veya hiç yağ kullanmadan gevrekleşmesini sağlar.

Hava ile kızartma: Yiyecekleri sıcak bir fritözde “kızartır”. Bu makineler, yiyeceklerin etrafına aşırı sıcak hava sirküle ederek çalışır. Yiyecekler, dışarıda çıtır çıtır çıtır ve geleneksel olarak kızartılmış yiyeceklere benzer şekilde içi çok nemlidir, ancak% 70-80 daha az yağ kullanır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın