İyi görünmek için neler yapılabilir ? Günlük Doğal Kişisel BakımYüz bakımı

Tipik olarak, kozmetikçiler sabah ve akşam günde üç prosedürün gerekli olduğunu söylüyorlar – bu temizlik, tonlama ve nemlendirme. Bu doğrudur, ancak sundukları yöntemlerle değil, biraz farklı bir şekilde gerçekleştirmeye değer. Temizlik, tonlama ve nemlendirme için, çeşitli cilt tipleri için çeşitli markaların hayal edilemez bir ürün yelpazesi vardır. Satın alınmış yüz köpükleri, tonikler ve kremler kullandığım bir sahne yaşadım. Evet, doğal sertifikalı ürünler benim zevkime göre daha fazla çıktı, hassas cildime zarar vermediler ve alerjiye neden olmadılar. Ama sonuçtan çok memnun olduğumu söyleyemem.

Standart cilt bakımı yöntemi

Birçok insan cildini temizlemek için sabun kullanır. Ayrıca bir kez sabunla yıkadım, köpük vb. İle yıkadım, ancak bu prosedür cildi kurutur ve pH dengesini değiştirir, bu da daha alkali hale gelir ve cildi temizlemenize izin vermez. Sonuç kırmızı, pul pul cilt. Sabundan sonra, cildin kalan koruyucu özelliklerini tam olarak “bitirmek” ve kurutmak için bazen alkol içeren bir tonik uygulanır. Ve sonra tüm bunlar, cilde yeterli nüfuz için moleküler düzeyde çok yoğun olabilen yağ ürünleri ve diğer sentetik bileşenler içeren bir kremle “cilalanır”. Bu nedenle, standart bakım, özellikle sorunlu ise, cildin durumunu olumsuz yönde etkileyebilecek bazı dezavantajlara sahiptir. Ve ben de bu ayrılışı hissettim. Tahriş, komedon ve diğer sıkıntılarım vardı.

İlk başta, temizlik prosedüründe sabun kullanmayı reddettim ve kendimi yağla yıkamaya başladım ( bu makalede yağ yıkama hakkında yazdım ). Yağ, ciltteki su-lipit filmini tahrip etmez ve aynı zamanda kir ve makyajı iyi giderir. Böyle bir bakımın cildimin durumunu çok iyi etkilediğini söylemeliyim, sadece bir ay içinde komedonlar kayboldu.

Genel olarak, yağla yıkamayı gerçekten çok sevdim, ama sonra daha etkili bir ilaçla karşılaştım. Bu çare, ıslah için otlar, un, kil ve sıvıdan oluşan bir macun olan ubtan olarak adlandırılır. Bir önceki makalede üretimi hakkında yazdım . Ubtan, bir temizleyici, ovma ve besleyici maskenin etkisini birleştirir. Gözenekleri sıkılaştırırken çok nazikçe temizler ve ölü hücreleri eksfoliye eder.

Hem yağ kullandıktan sonra hem de ubtan kullandıktan sonra tonlama pratikte gerekli değildir, çünkü ubtan ve yağ bileşenleri gözenekleri temizler ve sıkar. Tabii ki, ek bir bakım olarak, bir tonik de uygulayabilirsiniz, ancak yapmıyorum.

Hidrasyon ve beslenme aşamasını ya doğal kremle (bağımsız olarak yapılmış veya satın alınmış, ancak yüksek kalitede) veya rafine edilmemiş organik yağla üretmeye başladım. En önemlisi, özellikle kışın, shea yağı kullanmayı seviyorum.

Yani, günlük yüz bakımı seçeneği. Bu eylemler sabah ve akşam yapılmalıdır:

  1. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın, ölü cilt hücreleri sünger ve şişme gibi suyu emer, daha sonra daha iyi çıkarılırlar.
  2. Cilt tipinize uygun seyreltilmiş ubtan uygulayın, dairesel hareketlerle masaj yapın ve 5 dakika bekleyin, sonra durulayın. Ubtan, cildin doğal koruyucu bariyerini kırmadan ölü hücreleri nazikçe temizler.
  3. Cildinizi nemlendirmek için bir sprey şişesinden yüzünüze düz su veya hidrolit püskürtün.
  4. Yüzünüz hala ıslakken, cilt tipinize uygun ince bir yağ tabakası uygulayın. Jojoba yağı her türlü cilt için uygundur, sebuma en yakındır ve tahrişe neden olma olasılığı düşüktür.

Vücut bakımı

Vücut bakımı, yüz bakımı ile aynı prosedürleri içerir.

Açıklama için sabun tekrar kullanmamak daha iyidir, ubtan kullanmak daha iyidir. Vücut için ubtanı daha kolay hale getirebilirsiniz. Örneğin, eşit oranlarda yulaf veya nohut unu ve süt tozunu (cildi çok iyi besler) karıştırın. Bu ubtanın iki çay kaşığı vücudu temizlemek için yeterli olacaktır. Onları suyla karıştırmak ve ıslak bir vücuda ince bir tabaka uygulamak, sonra durulayın ve bir havluyla silin. Her şey basit!

Beslenme ve hidrasyon için, dermal yağ olarak da adlandırılan badem yağı çok uygundur. Badem yağı uçucu yağ ile karıştırılabilir, o zaman cildinize daha iyi bakım yapar ve hoş bir aroma verir. 30 ml yağ için, cilt tipine bağlı olarak 10 damla esansiyel yağ ekleyin. Kuru ciltler için, hassas yasemin veya sandal ağacı yağı, yağlı lavanta veya bergamot yağı için tatlı portakal veya sardunya yağı uygundur. Ayrıca vücut için ve kışın yüz için shea yağı kullanıyorum.

Yağın ıslak cilde uygulanması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum, aksi takdirde cilt daha da kuru olabilir. Duş veya banyo yaptıktan hemen sonra, avucunuzun içine biraz yağ dökün ve hala ıslakken tüm vücudunuza masaj yapın.

İyi görünmek nasıl? Dahili bakım veya sağlık bakımı

İyi görünmek ve iyi hissetmek için, kendinize içten bakmak son derece önemlidir.

Genel olarak, bu adımları takas etmek daha doğru olabilir, çünkü dışarıdaki hemen hemen her şey içimizden akar, ancak onları bu sırayla bırakmaya karar verdim.

Ana durum

Şimdi okuyacağınız şey günlük bakım için geçerli değildir, ancak görünümümüzün ve sağlığımızın bağlı olduğu temel bir durumdur …

Her şeyden önce, iyi görünmek ve iyi hissetmek için yaptığınız şeyden bir memnuniyet duygusu olmalıdır. Seçilen yaşam yolunun doğruluğuna inanmak gerekir. Bu bizim için çok önemli, çünkü zorluklara ve ağır yüklere rağmen bize güç ve enerji veriyor. Uyumak için yeterli zamanın olmadığı koşullarda bile. Her şeyden önce, inandığınız şeyi yapmanız gerekir. Sıkı çalışma olarak işe gidersek, eve dönmek istemiyorsak, orada bir asırdır görülmemiş bir aile tarafından karşılandığımız için, içsel “zihinsel azap” ın görünüşümüzü etkileyen hastalıklara yol açması muhtemeldir.

Her ne kadar hayattan memnuniyet veya memnuniyetsizliğin dışsal belirtileri hemen ortaya çıkmaz. Gençlerin hepsi güzeldir, ancak bazen aşırı sayıda sivilce muzdariptirler. Ancak zamanla, içsel durumu gittikçe daha fazla erkekte görünmeye başlar. Bu nedenle, 45 yaşında 30’a bakmak için günde en az bir kez kendinizden memnun olmak çok önemlidir, aksi takdirde cilt bakımı yardımcı olmaz.

Uyku

Yeterli uyku almak çok önemlidir. Bazı uzmanlar, iyi uykunun sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şey olduğunu iddia ediyor. Ve eğer sağlıklıysak iyi görünüriz. Uyku eksikliği kan şekerinde dengesizliğe, daha yüksek stres seviyelerine, obeziteye, zihinsel sorunlara ve diğer birçok ciddi soruna yol açabilir.

Tabii ki, kaliteli uykunun mümkün olmadığı zamanlar vardır. Ailede yenidoğan ortaya çıktığında veya biri hastalandığında. Ancak her zaman rejime uymak için çaba göstermeli ve yeterli uyku almalısınız.

Beslenme

Gerekli tüm proteinleri, yağları, karbonhidratları, vitaminleri ve mineralleri almak, iyi yemek de önemlidir. Şimdi yapmak özellikle zor değil, her yerde sağlıklı gıda mağazaları görünmeye başladı. Yerel ürünleri kullanmak daha iyidir, sadece nerede ve nasıl yetiştirildiğini bilmeniz gerekir. Yoğun bir trafiğin olduğu veya bir çöp sahasının yakınında bulunan bir sanayi şehrinde yetiştirilen elmalar, bir vitamin kabı için çok toksik olabilir. Ayrıca daha az et ve balık yemek ya da hiç yememek daha çevre dostudur. Onları yemek çok büyük miktarda kaynak gerektirir ve çevreye son derece zararlıdır. Yani sadece kendiniz hakkında değil, aynı zamanda doğanın “sağlığı” hakkında da düşünürseniz, et ve balık tüketimini azaltmak veya tamamen terk etmek daha iyidir.

Su tüketimi

Son zamanlarda, büyük miktarda su tüketmek moda haline geldi. Günde en az 2 litre saf su. Bu norm nereden geldi? Muhtemelen 1945’te ABD Ulusal Gıda ve Beslenme Konseyi’nin yayınından. Bu eğilimi takip ettiğim bir dönem geçirdim, içki arzusu bile olmadan kendime su döktüm. Ancak bu şiddetli kendi kendini nemlendirmeden, kendim için olumlu bir şey alamadım. Bu arada, Amerikalı nefrologlar Dan Negoianu ve Stanley Goldfarb büyük miktarda su ihtiyacını araştırdı. Sıradan bir sağlıklı insanın günde iki litre saf su içmesi gerektiğine dair tek bir onay bulamadılar. Genel olarak, sadece vücudunuzu dinlemeniz ve istediğiniz kadar sıvı içmeniz gerekir. Çay, meyve suyu, jöle içebilir, hatta sadece bir elma yiyebilir ve susuzluğunuzu giderebilirsiniz.

Yürüyüşler

Tiroid bezinde uzmanlaşmış bir endokrinolog olan Dr. Alan Christianson, sokakta gündüz sadece 20-30 dakika boyunca günlük bir yürüyüşün kortizol seviyelerini dengeleyebileceğini iddia ediyor. Bu çok önemlidir, çünkü kortizol seviyesi dengeli değilse, bu çeşitli hastalıklara yol açar. Öyleyse öğleden sonra, temiz havada ve en iyisi doğada yürüyüşe çıkın.

Egzersiz stresi

Tabii ki, sağlığı ve gençliği korumak için yeterli fiziksel aktiviteye ihtiyacınız var. Bir spor salonunu satın alabilirsiniz, böylece bir antrenmanı kaçırmazsınız, çünkü büyük olasılıkla aksi takdirde harcanan paraya yazık olur. Ama spor salonuna gitmeyi hiç sevmedim. Havasız ve çok fazla terleyen insan var. Evde çalışmayı seviyorum, çok daha az zaman alıyor ve çocuklarla bu önemli. Ve sadece tonda bir vücuda sahip olmak için fitness ekipmanına sahip olmak gerekli değildir; Ödev için birçok özel program vardır. Ancak başka bir harika seçenek daha var. Sokakta yapabilirsiniz. Küçük kızım gün boyunca evde uyumayı bıraktığında, parkta sokak egzersiz makinelerinde çalışmaya başladım. Temiz havada bu tür bir eğitimi, bir çocukla yürüyüşle birleştirmeyi gerçekten seviyorum.

Sonuç

İyi görünmek ve iyi hissetmek için pahalı kozmetik ve fitness kulüplerine çok para harcamak gerekmez. Uygulanması en kolay ve ucuz yöntemler bazen en etkili ve güvenlidir. Burada bizi daha sağlıklı, daha mutlu ve dolayısıyla daha güzel hale getirebilecek prosedürleri listeledim. Günlük ve fazla çaba harcamadan gerçekleştirilebilirler. Umarım bu öneriler sizin için yararlı olacaktır ve onlardan faydalı bir şeyler öğreneceksiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın