Ubtan – Dünyanın ilk kozmetik ürünleri
Ubtan dünyanın ilk kozmetik ürünüdür. Ve Hindistan’da bunu buldular. Şimdi ubtan alışılmadık bir şeklin doğal bir maskesi, ama bir zamanlar tam bir ritüeldi.

Ubtan nedir?

“Ubtan / Ubtan” , “cildi temizleyen farklı tozların bir karışımı” olarak tercüme edilen Hintçe bir kelimedir.

Ubtan Hikayesi

Ubtan 5.000 yıl önce ortaya çıktı, Hindistan’a inanılıyor. Ritüeller sırasında yüz ve vücudun cildini temizlemek ve güzelleştirmek için bitkisel tozlar kullanıldı. Ubtan, Hindistan’da popüler oldu ve Hint düğünleri sırasında Diwali ve Haldi töreni gibi dini festivaller için bir ritüel olarak kabul edildi.

Gelecekteki yeni evliler yeni bir hayata hazırlanıyorlardı ve mutlaka ubtan ile yıkandı, böylece geçmişe veda etti. Ayrıca, ritüel kötü ruhlara karşı koruyucudur. Düğün gününden önce veya sabahları, otlardan (mutlaka zerdeçal dahil) özel tozlar hazırladılar, bir macun yaptılar ve tüm vücuda uyguladılar ve sonra yıkadılar.

Ayurveda’nın eski geleneğinde (Hint “yaşam bilimi” nden)  ubtanlar olarak adlandırılan yüz ve vücut maskeleri mevsime bağlı olarak uygulandı ve ayarlandı.

Ubtan kullanıldıktan sonra elde edilen bariz sonuçlar ubtanı erkekler ve kadınlar arasında popüler hale getirdi.

Sözde ubtan ayin Solah-Shringar kavramının bir parçasıdır (kelimenin tam anlamıyla: bedeni iyileştirmenin 16 yolu). Bu, Hint tatili vesilesiyle bayanlar için çok hoş bir gelenek haline geldi.

Ubtan ‘ ın eski tarifi :

zerdeçal, safran, sandal ağacı, nohut ve sarı hardal tohumu, hardal yağı ve su. Toz cildi besler ve nemlendirir, ayrıca ışıltıyı geri kazandırır.

Zerdeçal  pigmentasyonu önler ve ortadan kaldırır, pH dengesini korur ve cildin parlaklığını verir.

Sandal ağacı antibakteriyel özelliklere sahiptir, yaşlılık lekelerini azaltır, gözenekleri sıkılaştırır.

Safran cilt dokusunu iyileştirir, ışıltı verir.

Nohut cildi temizler ve iltihabı hafifletir.

 

Daha önce ubtanı nasıl kullanıldı ?

Toz su, süt veya yoğurt ile seyreltildi, yağlar, limon suyu ve ezilmiş çiçekler ilave edildi. Tarif her zaman farklıydı. Macun, tüm vücuda 25-30 dakika boyunca uygulandı, sonra – banyo yaptılar. Ubtan cildi tonladı ve esnek, taze ve kadifemsi olmasına yardımcı oldu.

Tozlar yüksek rütbeli kadınlar için özel kozmetikti.

Ubtan maske, fırça veya temizleyici olarak kullanılabilir. Toz cilt sorunlarını ortadan kaldırır, gözenekleri sıkılaştırır, ince kırışıklıkları giderir, kan dolaşımını ve cilt dokusunu iyileştirir, besler.

Hintli kadınlar hala ubtan kullanıyor. Düğün ritüelleri de takip edilir, zerdeçal macun mutlaka yüze uygulanır, ancak vücut hiçbir şekilde bir karışımla kaplanmaz.

Ubtanlar tüm dünyada popüler hale geldi, şimdi sadece su, gül suyu veya sütle karıştırmanız gereken hazır karışımlar satılıyor. Evde ubtan yapabilirsiniz. Yeni başlayan biriyseniz, kendiniz için en basit tarif sizin için yararlıdır . Ayurveda kozmetik ürünleri, yaklaşık beş bin yıl önce ortaya çıkmasından bu yana, etkinliğinin, güvenliğinin ve kullanım kolaylığının bir kanıtı olarak çok fazla değişmedi.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın