Mutfağımdaki SırlarYemek Tarifleri

Kurut nedir ? Nasıl Yapılır ?Kurut; yoğurttan ya da yayık altı ayranından yapılan ve uzun süre saklanabilen fermente bir süt ürünüdür. Ayrandan tereyağı elde edildikten sonra kalan yayık altı, besin öğelerinin en az kaybıyla kurut olarak değerlendirilmiş olur. Ülkemizde en önemli fermente süt ürünlerinden biri olan yoğurdun süzülerek koyulaştırılması veya tuz ve yağ/krema ile yoğrularak güneşte kurutulması oldukça eski devirlerden beri yapılmaktadır. Diğer bir kurut elde etme şeklinde ise, yoğurttan tereyağı yapımında artık madde olarak kalan yayık altı, büyük kazanlarda ısıtılır ve ısıl işlemin etkisiyle yayık altının pıhtılaşması için bekletilir.
Pıhtı çöktükten sonra üstte kalan berrak yeşil sıvının süzülmesi için bez torbalara doldurulup asılır, kalan suyun mümkün olduğu kadar çok atılması için üzerine ağırlık konulur. Su atıldıktan sonra torbalar boşaltılarak yoğrulur. İstenen kıvamı aldıktan sonra tuzu kontrol edilen çökelti, torbalardan çıkarılan yoğurt, topaklar haline getirilerek tepsiye dizilir ve kurutulur. Buna kurut denir. Kurumuş olan bu yoğurtlar torbalara konarak kışın yenilmek üzere evin münasip bir yerine asılır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın