Kızarmış Gıdalar Neden Tehlikeli

Kızarmış Gıdalar Neden Sizin İçin Tehlikeli ?
Derin kızartma, dünya genelinde kullanılan yaygın bir pişirme yöntemidir. Genellikle restoranlar ve fast food zincirleri tarafından gıda hazırlamak için hızlı ve ucuz bir yöntem olarak kullanılır.

Popüler kızarmış yiyecekler arasında balık, patates kızartması, tavuk şeritleri ve peynir çubukları bulunur;

Birçok insan kızarmış yiyeceklerin tadını sever. Ancak bu besinler kalori ve trans yağ bakımından yüksek olma eğilimindedir, bu yüzden birçoğunun yemesi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu makale, ticari olarak kızartılan yiyeceklerin sizin için neden kötü olduğunu açıklamakta ve dikkate alınması gereken daha sağlıklı alternatifler sunmaktadır.

Fast Food ‘ lar Kalorilerde Yüksek

Diğer pişirme yöntemleriyle karşılaştırıldığında, derin kızartma çok kalori ekler .

Yeni başlayanlar için, kızarmış yiyecekler tipik olarak kızartmadan önce meyilli veya unla kaplanır. Ayrıca, yiyecekler yağda kızartıldığında, su kaybeder ve yağ emilir, bu da kalori içeriğini daha da arttırır .

Genel olarak konuşursak, kızarmış yiyecekler yağda ve kalorilerde, kızartılmamış emsallerinden daha yüksektir.

Örneğin, küçük bir fırınlanmış patates (100 gram) 93 kalori ve 0 gram yağ içerirken, aynı miktarda (100 gram) patates kızartması 319 kalori ve 17 gram yağ içerir .

Başka bir örnek olarak, 100 gram pişmiş morina balığı filetosu 105 kalori ve 1 gram yağ içerirken, aynı miktarda derin yağda kızartılmış balık 232 kalori ve 12 gram yağ içerir .

Gördüğünüz gibi, kızarmış yiyecekleri yerken kaloriler hızla toplanır.

Kızarmış Gıdalar Trans Yağlarda Genellikle Yüksek

Trans yağlar , doymamış yağlar, hidrojenasyon denilen bir işleme tabi tutulduğunda oluşur.

Gıda üreticileri, raf ömrünü ve kararlılığını arttırmak için yüksek basınç ve hidrojen gazı kullanarak yağları genellikle hidrojenler, ancak pişirme sırasında yağlar çok yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında hidrojenleme de gerçekleşir.

Bu işlem yağların kimyasal yapısını değiştirerek vücudunuzun parçalanmasını zorlaştırarak sonuçta olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir.

Aslında, trans yağlar kalp hastalığı, kanser, diyabet ve obezite dahil olmak üzere birçok hastalık riskinde artış ile ilişkilidir .

Kızartılmış gıdalar aşırı yüksek sıcaklıklarda yağda pişirildiği için, trans yağ içermeleri muhtemeldir.

Dahası, kızarmış yiyecekler genellikle ısıtılmadan önce trans yağlar içerebilen işlenmiş sebze veya tohum yağlarında pişirilir .

Soya fasulyesi ve kanola yağları üzerine yapılan bir ABD araştırması, yağ asidi içeriğinin% 0.6 ila% 2.2’sinin trans yağlar olduğunu buldu .

Bu yağlar kızartma sırasında olduğu gibi yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında, trans yağ içerikleri artabilir .

Aslında, bir çalışmada bir yağın kızartmak için tekrar kullanıldığı zaman, trans yağ içeriği artar .

Bununla birlikte, bu yapay trans yağlar ile et ve süt ürünleri gibi gıdalarda doğal olarak oluşan trans yağlar arasında ayrım yapılması önemlidir.

Bunların, sağlık üzerinde kızarmış ve işlenmiş gıdalarda bulunanlarla aynı olumsuz etkileri olduğu gösterilmemiştir.

Kızarmış Gıdalar Yeme Hastalık Riskinizi Artırabilir

Yetişkinlerde yapılan birçok çalışma, kızarmış yiyecekleri yemekle kronik hastalık riski arasında bir ilişki bulduk.

Genel olarak konuşmak gerekirse, daha fazla kızartılmış yiyecek yemek, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve obezite gelişme riski ile ilişkilidir .

Kalp hastalığı
Kızartılmış yiyecekleri yemek, yüksek tansiyon, düşük “iyi” HDL kolesterol ve obeziteye neden olabilir; bunlar kalp hastalığı için risk faktörüdür .

Aslında, iki büyük gözlemsel çalışma, insanların ne kadar sıklıkla kızarmış yiyecekler yediklerinde, kalp hastalığı gelişme risklerinin arttığını ortaya koymuştur .

Bir çalışma, haftada bir veya daha fazla kızarmış balık porsiyonu yiyen kadınların, ayda 1-3 porsiyon tüketenlere kıyasla% 48 daha yüksek kalp yetmezliği riski bulunduğunu tespit etmiştir .

Öte yandan, pişmiş veya broiled balık alımının artması, daha düşük bir riskle ilişkilendirilmiştir.

Bir başka gözlemsel çalışma, kızarmış yiyeceklerde yüksek bir diyetin, kalp krizi riskinin daha yüksek olması ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur .

Bu arada, meyve ve sebzelerde yüksek diyet yapanlar önemli derecede düşük risk altındaydı.

Şeker hastalığı
Bazı araştırmalar, kızarmış yiyecekleri yemenin sizi tip 2 diyabet geliştirme riskini daha yüksek hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır .

Bir çalışma, haftada iki kereden fazla fast-food yiyenlerin, haftada bir kereden az yiyenlere kıyasla insülin direncini geliştirme ihtimalinin iki katı olduğunu buldu .

Ayrıca, iki büyük gözlemsel çalışma, katılımcıların ne sıklıkta kızarmış yiyecek yedikleri ile tip 2 diyabet riski arasında güçlü bir ilişki bulmuşlardır.

Haftada 4-6 porsiyon kızarmış yiyecek tüketenlerin, haftada bir porsiyondan az tüketenlere kıyasla, tip 2 diyabet geliştirme olasılığı% 39 idi.

Benzer şekilde, haftada yedi veya daha fazla kez kızarmış yiyecek yiyenlerin, haftada bir porsiyondan daha az tüketenlere kıyasla, tip 2 diyabet geliştirme olasılıkları% 55 daha fazlaydı. .

Şişmanlık
Kızartılmış yiyecekler, kızartılmayan emsallerinden daha fazla kalori içerir, bu nedenle çok fazla yemek yemek kalori alımınızı önemli ölçüde artırabilir.

Ayrıca, çalışmalar kızartılmış gıdalardaki trans yağların iştah ve yağ depolamayı düzenleyen hormonları etkileyebileceği için kilo alımında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir .

Maymunlarda yapılan bir araştırma, ilave kalorilerin yokluğunda bile, trans yağ tüketiminin göbek yağını önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir .

Bu nedenle, sorun, yağ miktarından ziyade yağ cinsinden olabilir.

Aslında, sekiz yılda 41.518 kadının diyetini inceleyen gözlemsel bir çalışma, trans yağ alımının% 1 oranında artmasının normal kilolu kadınlarda 1.2 kilo (0.54 kg) kilo alımı ile sonuçlandığını göstermiştir.

Aşırı kilolu kadınlar arasında, trans yağ alımında% 1’lik bir artış, çalışma boyunca 2.3 kilo (1.04 kg) ağırlık artışıyla sonuçlanmıştır .

Bu arada, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ alımlarındaki artışlar kilo alımı ile ilişkili değildi.

Kızartılmış yiyeceğin kalorinin veya trans yağının yüksek olmasından bağımsız olarak, çok sayıda gözlem çalışması alımı ve şişmanlığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir .

Kızarmış Gıdalar Zararlı Akrilamid İçerebilir

Akrilamid, kızartma, kızartma veya fırınlama gibi yüksek sıcaklıkta pişirme sırasında yiyeceklerde oluşabilecek toksik bir maddedir.

Şekerler ve asparagin adı verilen bir amino asit arasındaki kimyasal reaksiyondan oluşur.

Patates kızartması ürünleri ve unlu mamüller gibi nişastalı yiyecekler tipik olarak daha yüksek akrilamid konsantrasyonlarına sahiptir .

Hayvan çalışmaları birçok kanser türü için risk teşkil ettiğini ortaya çıkarmıştır .

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu, insanların diyet yoluyla maruz kalacağı ortalama miktarın 1000-100.000 katı arasında değişen çok yüksek miktarda akrilamid kullanmıştır .

Bir avuç insan çalışması akrilamid alımını araştırırken, kanıtlar karışıktır.

Bir gözden geçirme, insanlarda diyet akrilamid ile böbrek, endometriyal ve yumurtalık kanserleri arasında mütevazı bir ilişki bulmuştur .

Diğer çalışmalar, insanlarda diyet akrilamidinin herhangi bir yaygın kanser riski ile ilişkili olmadığını göstermektedir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın