BaharatlarŞifalı Bitkiler

Kırmızı Pul Biberin FaydalarıKırmızı acı pul biber sağlık faydaları arasında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, kırmızı kan hücresi oluşumuna katkıda bulunmak, kan basıncını düşürmek ve kalp damar hastalıklarını engellemek, doğal ağrı kesici olarak hareket etmek, burun tıkanıklığını temizlemek, bağırsak hastalıklarını ve bozukluklarını yatıştırmak, bağışıklık sistemini arttırmak ve sağlıklı gözleri korumak vardır. Diğer yararları arasında kanserin önlenmesi, mide ülserlerinin önlenmesi, kilo kaybının teşvik edilmesi ve uzun ömürlülük iyileştirilmesi sayılabilir.

Kırmızı acı pul biber nedir? 

Güney Amerika’da Şili biberi veya İngiltere’de de biber olarak da bilinen acı biber, Solanaceae ailesinin bir üyesidir.Biber, Capsicum bitkileri cinsinin meyveleridir. Acı biberlerin Meksika’dan geldiğine inanılıyor; oradan da 16. ve 17. yüzyıllar arasında İspanyol ve Portekizli araştırmacılar tarafından tüm dünyaya yayılıncaya kadar Hindistan, Çin ve Türkiye’ye yolculuk yaptı. Şimdi en çok rağbet gören ticari ürünler arasında yer aldı. Gıda ve Tarım Örgütü Kurumsal İstatistik Veritabanına veya FAOSTAT’a göre, Çin şu anda her yıl yaklaşık 33.2 milyon ton taze yeşil Kuş Gözü biberleri üretmektedir. Bu arada, Peru en çok Capsicum bitkisi yetiştiriciliğine sahip ülke olarak kabul edilir. Biber çeşitleri Habanero, Jalapeno, Cayenne, Piri Piri, Fresno vb.
Sunumundan bu yana, Biber biber, çeşitli mutfaklarda temel bir malzeme haline gelmiştir. Biber, çiğ olarak yenebilir, pişirilebilir, kurutulabilir veya toz ve soslarda ana bileşen olarak ilave edilebilir. Güçlü, baharatlı lezzetini ağır bir şekilde barındırır. Chilies’in keskinliği, kapsaisin denilen aktif bir alkaloiteden kaynaklanır. Ne kadar fazla miktarda kapsaisin bulunursa, biber o kadar sıcak olur. Bununla birlikte, bir acı biberin baharatlı ısısı, türüne ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Peki biber biberleri ağız sulandıran bulaşıkları baharatlamaktan başka ne sunuyor?

Kırmızı acı pul biber

1. Bilişsel İşlevselliğini Geliştirir

İyi bilişsel performansı yakalamanız ve sürdürmeniz için uygun miktarda oksijen ve demire ihtiyacınız vardır. Yemeklerinizi her gün acı biberle baharatlamak, yaşlanmaya başladığınızda demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozukluklara yakalanma şansınızı azaltabilir .

2. Kırmızı Kan Hücresi Oluşumuna Katkılar

Anemi ve yorgunluk demir eksikliğinden kaynaklanır. Biber, bakır ve demir içerir. Bu mineraller yeni kan hücresi oluşumu için hayati öneme sahiptir.

Biber de folik asit bakımından zengindir. Folik asit , kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur ve anemi ile savaşır. Aynı zamanda hızlı hücre bölünmesi ve gebelikte büyümede hayati bir rol oynar. Hamile kadınlar asla folik asit eksikliğine uğramamalı; Aksi halde yenidoğanlarda belli doğum kusurlarına yol açabilir.

3. Tansiyonu Düşürür ve Kardiyovasküler Hastalığı Önler

Kırmızı acı pul biber potasyum içerir. Potasyum vücutta farklı işlevler oynayan bir mineraldir.Folat ile birlikte yeterli miktarda potasyum alımı kalp hastalığı riskini büyük ölçüde azaltabilir. Potasyum kan damarlarını gevşetir; Böylece ideal kan akımı yaratılır.

Biber de mükemmel bir riboflavin ve niasin kaynağıdır. Niasin, bir kişinin iyi kolesterol seviyesini yükseltir, aynı zamanda kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Niasin eksikliği sadece Pellagra adı verilen bir hastalığa neden olabilir.Pellagra, uykusuzluk, demans ve ishal ile karakterizedir.

Yemeklerinizi acı biber ile baharatlamak, aterosklerozu önlemede atabileceğiniz ilk adımdır.

4. Doğal Ağrı kesici olarak davranır

Topikal kapsaisin, osteoartrit ve diyabetik nöropati nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Duyusal reseptörleri duyarsızlaştırarak çalışır ve ayrıca antienflamatuar etkilere sahiptir.

Yemeklerinizi sıcak biber ile baharatlamak, aterosklerozu önlemede mükemmel bir ilk adımdır .

5. Burun Tıkanıklığını Temizler

Kapsaisin sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tıkanıklığı giderir.Ateşli ısısı tıkanık burundan mukusun temizlenmesine yardımcı olan salgıları uyarır. Kapsaisin, burun boşluğunun kan damarlarında vazokonstriksiyon indükleme kabiliyeti sayesinde kronik sinüs enfeksiyonlarına karşı savaşan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

6. Bağırsak Hastalıkları Ve Hastalıkları yatıştırır

Biberler, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerinden dolayı sıklıkla gıda koruyucu olarak kullanılır. Kapsaisin, H. pylori gibi bakterileri öldürebilir ve enflamatuar barsak hastalıklarını iyileştirebilir.

7. bağışıklığı artırır

Biberlerin parlak kırmızı rengi, yüksek A vitamini yanlısı veya beta-karoten içeriğini gösterir. Sadece iki çay kaşığı kırmızı pul biberle C vitamini için önerilen günlük değerin yaklaşık% 6’sını elde edebilirsiniz . A vitamini , sağlıklı bir solunum sistemi, bağırsak ve idrar yollarının tutulmasında hayati öneme sahiptir. A vitamini aynı zamanda anti-enfeksiyon vitamini olarak da bilinir ve enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattı olarak görev yapar.

8. Sağlıklı Gözleri Koruyun

Gözlerimizi her zaman sağlıklı tutmak için A vitaminine ihtiyacımız var. Normal diyetimize biberler dahil, her gün yaklaşık bir çorba kaşığı, görme duyunuzu kesinlikle artırabilir. Makula dejenerasyonunun yanı sıra gece körlüğünü de önler.

9. Kanseri inhibe eder

Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği, capsaicin’in lösemi ve kanser hücrelerini öldürme gücüne sahip olduğunu belirtti. Zerdeçal gibi, köri yapımında kullanılan bir baharat gibi, biberler tümör büyümesini ve kanseri önleyebilir. Medical News Today, Capsaicin’in meme kanserini durdurabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, daha fazla çalışmaya hala ihtiyaç vardır ve kanseri tamamen tedavi etmek için bir araç olarak henüz ilan edilmemiştir. 

10. Kırmızı acı pul biber Mide Ülserinin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Chilies aslında mide ülserlerini önleyebilir. Red hot chili biber, yutmuş olabileceğiniz bakterileri öldürür ve tamponlama sularını salmak için mideyi kaplayan hücreleri uyarır. Bu, biberlerin bu ülserlerin gelişimini veya sonucunu kötüleştirdiği inancının doğrudan aksinedir.

11. Kilo Kaybı Destekler

Obezite ciddi bir sağlık durumudur ve hafifçe alınmamalıdır. Tabii ki düzenli egzersiz dahil olmak üzere düzenli olarak biberler yiyerek kilo verebilirsiniz .Kapsaisin termojeniktir. İsteklerinizi azaltır ve metabolizmanızı arttırır. Acı biber içtikten sonra hissettiğiniz ısı zaten enerji alıyor ve kalori yakıyor.Kozmetik üreticileri bile zayıflama losyonlarına acı biber eklemiştir.

Daegu Üniversitesi’ndeki bir biyoteknoloji uzmanı olan Won Won Yun’a göre, düzenli olarak kapsaisin tüketen insanlar, vücutta daha düşük kalorili ve yağ düzeylerini rapor ettiler.

Ayrıca, obezitenin önlenmesi, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına neden olabilir.

12. Ömrü iyileştirin

Çin Tıp Bilimleri Akademisi’nden birkaç araştırmacı, 30 yaşından itibaren kabaca yarım milyon Çinli insanın yeme alışkanlıklarını gözlemlemekte. Yedi yıl boyunca, diyetlerine altı veya yedi kez biber biber ekleyenlerin haftada, bu biberleri düzenli olarak tüketmeyenlerin ölüm riski daha düşüktü. Bunun nedeni, acı biberlerin kanda, yaşlanma karşıtı bir hormon olan IGF-1 seviyelerini arttırdığı çok az bilinen olabilir.

Sonuç

Bir dahaki sefere yemek hazırlarken, biber ile ekstra bir kıvılcım ekleyin.Dilinizde ağrılı bir göz veya hafif bir yanık olması, özellikle de uzun bir sağlık yararları listesinden yararlanmaya hazır olduğunuzda alışmaya değer olabilir.Biber, dünyanın birçok yerinde iki sebepten dolayı talep görüyor: ateşli tadı ve vücuda olumlu etkileri. Kan kolesterolünü, trombosit agregasyonunu ve diğerlerinin yanı sıra trigliserit seviyelerini etkili bir şekilde azaltabilir. Baharatlı yiyecekleri sevseniz de beğenmeseniz de, biberler size bol miktarda vitamin ve mineral sağlayacaktır. Aslında bir acı biber bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir.

Bazı kaygılar, cilt tahrişi ve bazı bireylerde aşırı duyarlılık; ama sadece ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve gözlerinizi tahriş etmeyecek kadar dikkatli olun. Isıya dayanamıyorsanız, bir bardak süt için. Ancak, bu duruma göre değişir. Aşırı alınan herhangi bir şey her zaman iyiden daha fazla zarar getirir. Bu yüzden her zaman ölçülü olarak her şeyi kullanmak daha iyidir. 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın