Taze Bakla ‘ nın Faydaları
Taze bakla, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve bitki sterolleri ile birlikte protein ve enerjide (diğer fasulye ve mercimeklerle aynı şekilde) çok yüksektir.

Çekirdekler, toplu müshil olarak hareket eden çok zengin bir diyet lifi kaynağıdır – bu nedenle sizi düzenli tutmak ve hemoroit ve çatlaklara kolayca yol açabilecek kabızlığı önlemek için gereklidir . Diyet lifinin ayrıca kolesterol bağlayıcı safra asitlerinin kolonda yeniden emilimini azaltarak kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

Baklalar, izoflavon (meme kanserine karşı korumak için) ve doğal kolesterol düşürücü bitki sterolleri gibi fito-besinler bakımından zengindir.

Taze bakla iyi beyin yemidir, Parkinson hastalığının ve dopamin duyarlı distoni bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur .

Taze bakla fasulyesi mükemmel bir folat kaynağıdır. B-12 vitamini ile birlikte folat, DNA sentezi ve hücre bölünmesinin temel bileşenlerinden biridir. Anneler için gebelikte gebe kalma ve gebe kalma sırasında yeterli folat yenidoğan bebekte nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Taze bakla ayrıca iyi miktarda B-vitamin, tiamin, riboflavin ve niasin içerir.
Demir, bakır, manganez, kalsiyum ve magnezyum gibi iyi bir mineral kaynağı olan fava fasulyesi, potasyumun en yüksek bitki kaynaklarından biridir.

Taze baklada ayrıca önemli miktarda bulunan minerallerden ;

Folat, Bir fincan pişmiş bakla fasulyesi, 177 mikrogram folat, yetişkin bir erkek veya kadın için önerilen folat günlük izin miktarının yaklaşık yüzde 44’ünü içerir. Taze, çiğ baklagiller, her fincanda 634 mikrogram folat ile daha da fazlasını sağlar. Folat, B vitamin ailesine aittir ve enerji metabolizması için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda sinir sisteminin işlevini destekler ve DNA, RNA ve kırmızı kan hücrelerinin sentezine yardımcı olur. Düzenli olarak bakla gibi folat bakımından zengin besinler yiyenler kalp hastalığı, kanser ve depresyon riskini azaltabilirler. Folat alımı yüksek olan gebe kadınların doğum kusurları olan bir çocuğa sahip olma olasılığı daha düşük olabilir.

Demir, Bir fincan pişmiş bakla fasulyesi tüketmek erkeklerin BKA’larının yüzde 32’sini demir, kadınlarının günlük ihtiyacının yüzde 14’ünü sağlıyor. Vücudun kırmızı kan hücreleri ve birincil hücresel enerji kaynağı, adenozin trifosfat veya ATP üretmesi için yeterli demir alımı gereklidir. Diyetinizde yeterli demir yoksa, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi anemi veya nörolojik problemlerin ortaya çıkması daha olasıdır. Fava fasulyesindeki demir hem olmayan bir biçimdedir. Hem içermeyen demir, et, balık ve kümes hayvanlarında bulunan hem demirin şekeri kadar kolay emilmez. Etli ya da zengin bir C vitamini kaynağı olan fava fasulyesi yiyerek emdiğiniz miktarı artırabilirsiniz. Izgara biftek veya tavuk için pişmiş bir garnitür olarak pişirin ve ezin veya hafifçe sote edilmiş tohumları portakal veya greyfurt parçaları içeren bir salataya karıştırın .

 

Taze yeşil bakla

 

Manganez, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, Amerikalıların yüzde 37’si düzenli olarak mineral manganez tüketemiyor. Fava fasulyeleri pişmiş her kapta 1,6 mikrogram sağlayan mükemmel bir mangan kaynağıdır. Bu miktar kadınlar için BKA’nın yaklaşık yüzde 100’ü ve erkeklerin ihtiyacının yüzde 70’i. Manganez, sinir, bağışıklık ve endokrin sistemlerin işlevini destekler ve aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan bir enzim olan süperoksit dismutaz üretimi için gereklidir. Manganez oranı yüksek bir diyet artrit, osteoporoz ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, adet öncesi sendromunun ciddiyetinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Diyet lifi, Bir fincan pişmiş bakla fasulyesi, bir yetişkinin günlük diyet lifi ihtiyacının yüzde 37’sini sağlarken, bir bardak taze, çiğ bakla fasulyesi gereksinimin yüzde 150’sini karşılamaktadır. Bütün baklagiller ve baklagiller gibi, baklagiller, hem çözünmeyen hem de çözünmeyen lifler içerir, ancak bunlar özellikle çözünmeyen lifler bakımından zengindir. Bol miktarda çözünmez lif yemek sindirim sistemi sağlığını arttırır ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir. Çözünebilir lif alımı, yüksek kan kolesterol ve diyabet riskini azaltabilir. Yüksek lifli diyet, obezite, felç ve kalp hastalığının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın