Kakao Yağı Sağlık FaydalarıKakao yağı nedir? 

Kakao yağı, kakao çekirdeklerinden gelen bir tür bitkisel yağdır. Üreticiler krema kakao yağını fasulyeden fermente ederek, kurutup, kızartıp ardından bastırarak çıkarırlar. Kalan kısmı kakao tozuna dönüştürürler.

Kakao yağı, losyonlarda, kremlerde ve dudak balsamında yaygın olarak kullanılan bir etken maddedir. Bazı tarihi kaynaklara göre, insanlar 460 yılından beri kakaoyu başka şekillerde tüketmekte ya da kullanmaktadır .

Daha yakın zamanlarda araştırmacılar, kakaonun, anti-enflamatuar ve antioksidan etkiler dahil olmak üzere birçok sağlıklı özelliğe sahip olduğunu bulmuşlardır.

Bu özelliklerin çoğu, kakao tozunun kateşin gibi içerdiği maddelerden kaynaklanmaktadır.Kakao yağı da sağlıklı yararları olabilir.

Kakao yağı da çikolatada birincil bir bileşendir. Çikolata, genellikle süt ve şekerli kakao yağı ve kakao tozundan yapılır. 

Kakao yağının faydaları

1. cilt sağlığını artırmak

Birçok cilt bakım ürününde nemlendiriciler ve yaşlanma karşıtı kremler de dahil olmak üzere kakao yağı bulunur. Bu ürünler, cildin sağlığı için kuru cildi hafifletmek ve cildin esnekliğini artırmak gibi birçok faydaya sahip olduğunu iddia eder.

Kakao, çeşitli potansiyel sağlık yararları olan bir bitki kaynaklı kimyasallar grubu olan polifenoller adı verilen birçok antioksidan içerir. Bu polifenoller , enflamasyonu azaltmak ve cildi güneşin zararlarından korumak gibi iyi cilt sağlığı için yararlara sahip olabilir .

Bu polifenoller, esas olarak kakao yağı içinde olmak zorunda değil, esas olarak kakao tozundadır.

Birçok cilt bakım ürününde aktif bir bileşen olmasına rağmen, kakao yağının cilt sağlığını etkin bir şekilde iyileştirdiğine dair doğrudan bir kanıt yoktur.

Bir hücre çalışması , kakao polifenollerinin cilt elastikiyetini ve cilt yaşlanmasını iyileştirdiğini ve kakao yağının bu etkileri artırabileceğini öne sürüyor. Ancak, bu küçük ölçekli bir çalışmaydı ve bilim adamlarının kakao yağının cilt üzerindeki kesin etkilerini bilmeden önce daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

2. cildi nemlendirici

Kakao yağı, pek çok cilt nemlendiricisinde çekirdek bir bileşendir. Bazı insanlar kuru cildi rahatlatmak için saf kakao yağı kullanır.

Hindistan cevizi yağı gibi diğer doğal nemlendiriciler gibi , kakao yağı da çoğunlukla yağ asitlerinden oluşur. Bu yağlar cildin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olabilir, böylece nemin kaçmasını önler ve bu nedenle cildin kurumasını önler.

Bazı insanlar ayrıca, cilt kuruluğunu egzama ve sedef hastalığı gibi sık görülen cilt koşullarından korumak için kakao yağı kullanır . Bu, bazı insanlar için işe yararken, herkes için işe yarayacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

3. Çatlakların önlenmesi

Birçok insan, özellikle hamilelik sırasında kakao yağının çatlama izlerinin oluşmasını önleyebileceğine inanır.

Bazı doktorlar ve ebeler hamilelik sırasında gerilme izi riskini azaltmak için kakao yağı kullanılmasını önerebilirler, ancak kakao yağı kullanmanın bunu başaracağına dair kanıt yoktur.

Bir gözden geçirme , bazı çalışmaların kakao yağının hamilelik sırasında çatlama izlerini önlediğine dair herhangi bir kanıt bulamadığını bildirmiştir. Ayrıca, herhangi bir topikal kremin çatlama izlerini önlediğine dair bir kanıt olmadığını da eklerler.

Çatlak izleri hamileliğin doğal bir parçasıdır ve çoğu zaman içinde kaybolur.

4. Yaşlanmayı Önler

Kakao yağının bu kadar değerli olmasının sebeplerinden biri, oleik asit, palmitik asit ve stearik asit dahil olmak üzere yüksekkonsantrasyondaki antioksidan bileşikleridir. Her ne kadar bunlar teknik olarak yağ asitleri olsalar da, vücut için faydalıdırlar ve vücuttaki serbest radikalleri, özellikle ciltte nötralize etmeye yardımcı olurlar. Oksidatif stres oluşumunu azaltarak , kakao yağı kırışıklıklar ve yaş izleri dahil yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir .

5. Yara izlerini giderir

Araştırmalar, cilt üzerindeki izlerin görünümünü azaltmak ve genel cilt sağlığını arttırmaya yardımcı olmak için kakao yağını da göstermiştir.

6. Saç Bakımı

7. Kepek önleyici

Kakao yağı ayrıca kepek ve daha sağlıklı saç folikül yataklarının görülme sıklığına da bağlı olarak , böylece saç dökülmesini azaltıyor ve erkek tipi kellik başlangıcını önlüyor .

8. Cilt bakımı

Kakao yağının antioksidan özellikleri kesinlikle çoğu yaşlanma belirtisine dikkat eder, ancak kakao yağı da  cildi dış etkenlerden korur . Antioksidanlar ve faydalı organik moleküller, cildi tahrişe veya cilde zarar verebilecek çevresel, iç ve dış kuvvetlerden korur.

9. İltihabı azaltır

Kakao yağı içindeki yağ asitlerinin ve antioksidanların zengin karışımı , cilt iltihabını azaltmak isteyenler için ideal bir seçimdir . Kakao yağını sedef ,egzama , kızarıklıklar veya vücuttaki diğer iltihap türlerine uygularsanız , lezzetli bir aroma ile birlikte çabuk, rahatlatıcı bir rahatlama bulabilirsiniz.Bu, aynı zamanda çoğu insanın bu sağlık yararlarına erişmeyi seçtiği çikolata şeklinde kakao yağı tüketimi ile de sağlanabilir.

Aşırı yağın kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkisine rağmen , erken araştırmalar orta miktarda kakao yağı ile tedavi edildiğinde kalpteki enflamatuar durumda bir iyileşme gösteriyor .

Saf kakao yağı yenilebilir. Bununla birlikte, tekli doymamış ve doymuş yağların ve az miktarda besinin karışımını içerir .

  • 120 kalori
  • 13.6 g yağ

Kakao yağı da az miktarda E ve K vitamini içerir.

İnsanlar saf kakao yağı yiyebilir ancak cilt için tasarlanan kakao yağı ürünlerini tüketmemelidir.

Birçok cilt bakım ürününde olduğu gibi, kakao yağı formülasyonları cildi tahriş edebilecek başka bileşenler içerebilir.Potansiyel tahriş edici olup olmadığını daima kontrol edin.

özet

Kakao yağı, kakao çekirdeklerinin işlenmesinden gelen bir tür yağdır. Çikolatanın birincil bileşenidir ve birçok insan, potansiyel cilt yararları için topikal bir tedavi olarak kullanır.

Kakao yağı, cilt sağlığını desteklemeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Birçok kişi kakao yağını yararlı bulsa da, şu anda bu iddiaları destekleyen bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bu alanda daha fazla araştırma, gelecekte kakao yağının yararları için bazı kanıtlar sağlayabilir.

Birçok popüler cilt bakım ürünü aktif madde olarak kakao yağı içerir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın