Karın yağları ne kadar tehlikeli
Çok fazla karın yağının tehlikeleri

Yetişkinlerin % 60’ından fazlası şu anda Çok fazla visseral yağ fazla kilo ve kalp-damar hastalıkları, diyabet gibi yaşam tarzıyla ilgili rahatsızlıklardan muzdarip ve hızla artıyor. Sorunları daha da kötüleştirmek için, batı dünyasında bu hastalıklar en önemli ölüm nedenleri arasındadır. Aşırı kilolu veya obez olmak, diyabet, yüksek tansiyon veya kardiyovasküler hastalık gelişiminde sıklıkla merkezi bir faktördür ve hem vücut kitle indeksi (BMI) hem de vücut kompozisyonu, bu bozuklukların gelişmesi riskinin iyi bir göstergesidir. Aslında BMI normları başlangıçta vücut boyu ile vücut boyu arasındaki bağıntı ile hastalık geliştirme riski arasında bir bağlantı bulan araştırmaya dayanarak geliştirilmiştir.

Bununla birlikte, tek başına vücut ağırlığı veya VKİ, sağlık riskini belirlemek için mükemmel bir yöntem değildir, çünkü vücut ağırlığı, sağlık riskini artırmayan kas dokusundan da oluşabilir. Vücut yağ yüzdesi veya vücut bileşimi daha kesin bir yöntemdir, çünkü sağlık riskleriyle daha güçlü bir bağlantıya sahip olan yağ dokusu miktarı ölçülür. Bununla birlikte, vücut yağının depolandığı yer daha önemlidir. Kısacası yağ üç alanda saklanabilir.

Farklı yağ depoları

En belirgin olanı doğrudan cildin altındaki deri altı yağ deposudur. Estetik bir açıdan daha az arzu edilmesine rağmen, deri altı yağ çok tehlikeli bir tür değildir. İkincisi, uzun süreli egzersiz sırasında yakıt olarak kullanılmak üzere kaslar içinde depolanabilir. Bu depolama alanı genellikle çok fazla büyüyemez ve aynı zamanda tehlikeli değildir. Son olarak iç organları çevreleyen yağ olan visseral yağ veya karın yağı vardır. Burada depolanan yağ çok tehlikelidir çünkü sitokin adı verilen inflamatuar maddeler üretir.

Normalde çok fazla karın yağı olmadığında, bu sitokinler büyük miktarlarda üretilmez ve ihtiyaç duyulan durumlar dışında iltihap olmaz. Enflamasyon, bağışıklık sisteminin hasar görmesi durumunda enfeksiyondan iyileşmeye ve dokuları onarmaya yardımcı olan normal bir fonksiyonudur. Böyle bir neden olmadan mevcut olduğunda, sitokinler, pankreas, karaciğer ve kaslar gibi doku ve organlara, diyabet, arteriyoskleroz veya kardiyovasküler hastalığa yol açabilen sistemik düşük dereceli iltihaplanmaya neden olarak zarar verir.

Viseral yağın artmasına ne sebep olur?

Viseral yağ sadece kullandığınızdan daha fazla kalori tüketerek artmaz ve kilo alır. Diğer yaşam tarzı faktörlerinden de etkilenir. Fiziksel egzersiz eksikliği önemli bir faktördür. Stres başka önemli bir faktördür. Stres kortizol seviyesini yükseltir ve yerleşik bir yaşam tarzıyla birlikte karın yağ depoları artar.

Çok fazla karın yağının tehlikeleri

Çok fazla visseral yağ, bunlar arasında birçok durum gelişme riskini artırır:

Yüksek tansiyon
Kalp-damar hastalığı
Diabetes mellitus tip 2
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Depresyon
bunaklık
Kolon kanseri
Meme kanseri

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın