Glutatyon Seviyenizi Artırmanın 10 Doğal Yolu
Glutatyon, vücudun her hücresinde bulunan ve üç amino asitten oluşan bir antioksidandır: glisin, sistein ve glutamin. Büyük bir antioksidan olan, serbest radikalleri nötralize etmede ve hücresel hasarı önlemede hayati bir rol oynar. Buna ek olarak, detoksifikasyon, enerji kullanımı ve bağışıklık sistemi aktivitesi gibi birçok biyokimyasal fonksiyonu kontrol eder.

Bunlar, insanları kanser, kalp hastalıkları, demans, Alzheimer hastalığı, kistik fibroz, diyabet, artrit, kronik yorgunluk sendromu ve HIV gibi hastalıkları önledikleri için sağlıklı tutmak için gerekli olan güç merkezleri molekülleridir. Glutatyon seviyeleri sağlıksız bir diyet, enfeksiyon, yaralanmalar, erken yaşlanma, çevresel yaşlanma, radyasyonlar, stres,ilaçlar ve travma nedeniyle azalır .

Aşağıda doğal olarak glutatyon seviyelerini arttırmanın doğal yolları bulunmaktadır.

1. C vitamini ve E vitamini alımınızı artırın

Vücuttaki glutatyon seviyelerini arttırmak için C vitamini ve E vitamini açısından zengin bu tür yiyecekleri almak gerekir. C vitamini, kırmızı kan hücrelerinde ve lenfositlerde glutatyon seviyelerini arttırır. C vitamini, glutatyon seviyesini en iyi seviyede tutmak için serbest radikallere karşı savaşır. C vitamini oksitlenmiş glutatyonu yetişkinlerde aktif formuna geri döndürür.

E vitamini, reaktif oksijenden zarar görmesini önlemek için GSH ile çalışarak glutatyon seviyelerini arttırır ve glutatyona bağımlı enzimleri korur. Günde 500 mg C vitamini ve 500-1000 mg E vitamini almak glutatyon seviyelerini ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücuttaki glutatyon seviyelerini karşılamak için aşağıdaki gıdaları alabilirsiniz: portakal, brokoli, avokado, yeşil biber, ayçiçeği çekirdeği, palmiye yağı, çilek, greyfurt, zeytinyağı, ıspanak, alabalık, tatlı patates, badem, lahana, kivi , guava, buğday tohumu, Balkabagi, yeşil sebzeler ve Brüksel lahanası.

2. Selenyum yönünden zengin besinler alın

Selenyum vücuttaki glutatyon seviyelerini artıran bir antioksidandır. Günde 400 mg selenyum almak vücudun sağlığını artırır ve kronik böbrek hastalıkları gibi hastalıkları önler. Yetişkinler için selenyum bakımından zengin gıdalar, serbest radikallerin etkisine karşı tasarruf etmek en iyisidir.

Aşağıdaki yiyecekler selenyum açısından zengindir, daha iyi sağlık için bu yiyecekleri günlük diyetinize ekleyebilirsiniz: balık, sığır karaciğeri, tavuk, yumurta, ıspanak, Brezilya fıstığı, sarı yüzgeçli orkinos ve kemiksiz hindi.

3. Peynir altı suyu proteini en iyi yoldur

Peynir altı suyu proteini, glutatyon eksikliğinin meydana geldiği kişilerde glutatyon seviyelerini arttırmak için en iyi takviyedir. Peynir altı suyu proteini sistein açısından zenginleştirilmiştir, bu sistein bağışıklık tepkisi zayıfladığında vücut için glutatyonu yeniden oluşturur. Doğal ve organik olan son derece doğru peynir altı suyu proteini satın almalısınız.

Tüm kimyasallar, böcek ilaçları, hormonlar, yapay tatlandırıcılar ve antibiyotikler içermemelidir. İşlenmiş veya sağlıksız peynir altı suyu proteini, bağışıklık sisteminize zarar verir. Son çalışmalara göre, immünokal,vücudun fiziksel savunma sistemini iyileştirmek için alınması gereken biyoaktif denatüre olmayan peynir altı suyu proteinidir .

4. Kükürt açısından zengin gıdalar tüketin

Kükürt, bitkilerde ve proteinli gıdalarda bulunan önemli bir mineraldir.Özellikle vücut yaşlandığında karaciğer ve böbrekteki glutatyon miktarını arttırmak için kükürt gereklidir . Kükürt açısından zengin gıdalar vücudun bağışıklık sistemini aktif tutar ve kanser, artrit vb. Gibi çeşitli hastalıklara karşı korur. Kükürt açısından zengin gıdalardan bazıları şunlardır: brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana, şalgam, turp, hardal yeşillikleri, arpacık soğanları, soğan , Brussel lahanası, roka, Çin lahanası ve su teresi.

5. NAC’nizi tanıyın

N-asetil sistein (NAC) vücuttaki glutatyon seviyelerini arttırmak için yararlıdır ve çeşitli hastalıklardan tasarruf sağlar. Solunum ataklarını ve kompulsif davranışlar, şizofreni, bağımlılık ve bipolar bozukluk gibi nörobilişsel sorunları önler. Glutatyonun arttırılması ve bronşiyal mukusun inceltilmesinde en etkili olan amino asit sistein ve kükürt içerir.

Günlük 200-500 mg NAC almak, erken yaşlanmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi önlemek için çok verimlidir. İyi NAC kaynakları brokoli, kırmızı biber, soğan, buğday tohumu, muz, sarımsak, soya fasulyesi, keten tohumu, domuz eti, tavuk, hindi, süzme peynir, ricotta, yoğurt ve yumurtadır.

6. Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz, vücudun hareketlerini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Egzersiz, vücudun glutatyon düzeylerini artırır ve glutatyonu düşürmekten sorumlu oksidatif stresi önler. Düzenli egzersizle birlikte yeterli beslenmenin alınması, vücudun aktivitesini en iyi şekilde korur. Düzenli yürüyüş, koşu, direnç antrenmanı ve kardiyo egzersizi kombinasyonuserbest radikal hasarını önlemek için en iyisidir.

7. Yeterli uyku alın

Uzun süreli uyku eksikliği oksidatif hasara neden olabilir ve vücudun glutatyon seviyelerini düşürür. Yetersiz uyku, hormonları dengesizleştirdiği için baş ağrısı migren, ruh hali salınımı, depresyon vermekten sorumludur.Doğru beslenme, düzenli egzersiz ve uygun uyku, hastalıkları önlemek için en iyi anahtarlardır. Antioksidanların aktivitesini korumak için iyi uyku düzeni şarttır.

8. Sigara içmekten veya içmekten kaçının

Sigara içmek veya içmek vücudun işlevlerini etkiler ve vücut organlarına zarar verir. Karaciğer, böbrek, beyin, pankreas işlevselliğini yitirdi ve dokuları sigara içerek daha fazla patladı. Akciğerler normal solunum sürecinden sorumlu oldukları için solunum sisteminin bir parçasıdır. Sağlıklı akciğerler vücudun diğer bölgelerine göre 1000 kat daha fazla glutatyona sahip olabilir, ancak alkolden zarar gördüklerinde glutatyonu gerçekleştiremezler.

Glutatyon seviyeleri sigara içip alkol içerek azalır. Akciğerlerin düzgün çalışması
ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi için sigara içmeyi veya içmeyi sınırlamalısınız.

9. Süt devedikeni

Süt devedikeni yüzyıllar boyunca bağışıklık fonksiyon bozukluğunu, karaciğer hasarını ve safra yolu hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır.Silybum marianum’dan ekstrakte edilen bitkisel üründür . Bu bitki, süt devedikeni yüksek konsantrasyonda olan üç aktif bileşik içerir.

deve dikeni

Çalışmalar, süt devedikeni almanın glutatyon düzeylerini arttırdığını göstermiştir . Devedikeni karaciğeri alkolün sonucu olan toksisiteden kurtarır. Sadece glutatyon seviyelerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hücreyi oksidatif hasardan korur.

10. Metillenmiş besinler

Metillenmiş gıdalar glutatyon seviyelerini arttırmak için en iyi takviyedir. Bu gıdalar bağışıklık sistemini güçlü tutar ve hastalıkların saldırısına karşı korur. Bu metillenmiş besinler, glutatyonu optimumda tutmak için verimlidir: pancar, arka gözlü bezelye, brokoli, mercimek, pinto fasulye, karaciğer, garbanzo fasulye, bamya, ıspanak, kuşkonmaz, fındık ve avokado. 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın