Kayseri Mantısı TarifiTürk  mutfağının en ünlü yemeklerinden biridir. Sırrı parmak uçlarında gizli olan bu meşakkatli yemeğin anavatanı Kayseri’dir. Tüm Anadolu’ya, Kayseri’den yayılmıştır. Eskiden, Kayseri’de anneler biricik oğullarına kız beğenirken, mantıyı nasıl yaptığına bakarlarmış. Gelin adayı kaşığın içine ne kadar mantı tanesi sığdırırsa, o kadar marifetli sayılırmış. Reyhansız yaptıysa mantıyı, acemi denilirmiş. Çünkü, toplanan reyhan çiçeğinin yapraklarını özel olarak kurutup sumak ve naneyle birlikte üstüne serpmek adettenmiş.

Mantının ana unsuru undur. Pınarbaşı ilçemizde bulunan, Uzunyayla’da yetişen ve sarıbursa adı verilen buğday ununun özü çok iyi olduğundan, hamur ufacık yapıldığında bile parmaklar arasında kolayca şekil almaktadır.

Mantı, küçük hamur parçacıklarının içine kıyma konularak yapılır. Yağsız kıymanın içerisine ince ince kıyılan soğan, tuz ve kırmızı biber ilave edilerek hepsi macun haline  gelinceye kadar karıştırılır.

Mantı hamurunun yumuşak olmaması gerekir. Yoğrulan hamur 15-20 dk. dinlenmeye bırakılır. Ekmek tahtası üzerinde 1-1.2 milimetre açılır ve 1-1.5 santimetre genişliğinde dikdörtgen parçacıklar halinde kesilir.

Mantının doldurulması aşamasında kadınlar tüm marifetlerini gösterir. Kesilen hamurlar, birer birer alınır, içine nohut tanesinden biraz küçük kıyma parçası konur, her iki elin baş ve işaret parmakları arasında uçlar yanlarda biraz pay bırakılar birleştirilir. Mantı suda kaynatılarak pişirilir. Kaynama süresi çok önemlidir. Tereyağ  ile hazırlanan sos mantıya ilave edildikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt konur. Daha sonra isteğe göre sumak ve nane ilave edilir.

ETLİ MANTI                    

 Malzemesi:

– 1 kg un,
– Yumurta,
– kıyma,
– 1 Tatlı kaşığı Tuz,
– Yeterince su

Kişi sayısına göre özlü undan biraz tuz atılmak suretiyle bir veya iki bezi (Yumruk büyüklüğünde hamur topağı) yoğrulur. Eğer un özlü değilse hamurun içine 1 adet yumurta kırılabilir. Yoğrulan hamur yumuşak olmamalı aksine berk (Katı) olmalıdır. Hamur yoğrulduktan sonra üzerine temiz bir örtü ile örtülür ve 15- 20 dakika dinlenmeye bırakılır.  Bu arada yoğrulan hamurun miktarına göre mantının eti hazırlanmalıdır. Normal bir bezi hamur için 150-200 gram kıyma yeterli olacaktır. Hamurun içi ise; yağsız kıymadan üzerine soğan çırpılır(doğranır), tuzu biberi atılarak tahta üzerinde büyük bir bıçakla dövülmek suretiyle hazırlanır. Daha sonra, hazırlana bu iç bir tabağa konur. Dinlenen hamur ekmek tahtası veya düz bir yerde oklava ile her tarafı eşit olacak şekilde açılır. Açılan hamurun kalınlığı 1 ila 1,2 mm kalınlığında olmalıdır. Açılan hamur bıçakla eşit parçalara bölünür. Hamurdan tane tane alınmak suretiyle içine alınabildiği kadar iç konulup bükülür. Pişirilecek mantının miktarına göre tencere su konur ve su kaynadıktan sonra mantı kaynayan suyun içine atılır. Pişen mantıya isteğe göre sarımlı-sarımsaksız mantı ve üzerine tavada kızartılan salca dökülür.

 

YAĞ MANTISI:

Malzemeler:
 -1 kğ un
– 1 tatlı Kaşığı Tuz
– 1 adet paket yaş maya,
– orta boy haşlanmış  ve rendelenmiş patetes,
– yeteri kadar ılık  su.

  İç Malzemesi Yapılışı:

– 500 gr. Yağsız kıyma

-orta boy Kuru soğan

– 1 tatlı Kaşığı kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı tuz, 1çay kaşığı  karabiber.

 Yağ Mantısının Yapılışı:

Yoğrulan hamurun üzerine  zeytinyağı ilave edilir. Hamurun içi hazırlanır ve içine bir demet maydanoz kıyılmak suretiyle ilave edilir. Hamur 7-8 cm kare olacak şekilde kesilir . bu biçimde kesilen hamura  içi ile doldurulur. Mantı doldurulduktan sonra kızartılır. Kızartılan mantını üzerine zeytinyağından yapılan sosu ilave edilir.

 

sitemiz

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın