Keşkül Tarifi
Keşkül için Malzemeler :

  • 5 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı pirinç unu
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 3 yemek kaşığı badem unu
  • 6 yemek kaşığı şeker
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 paket vanilya

Keşkül Tarifi :

Tencereye bütün kuru malzemeleri ekleyip karıştırın. Yumurta sarısını ilave edin. Sütü yavaş yavaş dökerek el mikseriyle çırpın. Tencereyi ocağa alıp kaynayana kadar devamlı karıştırın. Pişen keşkülü bekletmeden kaselere paylaştırın. Üzerine badem tozu, antep fıstığı ve hindistan cevizi serperek servis edin.

Keşkül nedir?

Keşkül derviş çantası anlamına gelmektedir. Osmanlı döneminde dervişlerin bellerine iple bağladıkları kaselere keşkül adı verilmekteydi. Gurur ve kibir adına dilenmeye mecbur bırakılan dervişlere yiyeceklerini koymaları için keşkül adı verdikleri çantalar takılırdı.  Ancak burada dilenmek günümüzdeki gibi değil, felsefi tarikat olarak görülürdü.

Aynı zamanda dervişlerin taşıdıkları bu kaselere keşkülü fukara’ da denilmekteydi. Fukara keşkelü ileriki zamanlarda kanuni döneminde  imâretlerinde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili, sütlü bir tatlı halini almıştır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın