Genel

Kişisel temizlik

Kavramı  hijyen  son derece geniş bir kavramdır. Çalışma ve dinlenme koşulları rejimi, iyi beslenme, vücut bakım kurallarına uyum, hijyen ürünlerinin kullanımı ve çok daha fazlasını içerir.

Kişisel hijyen  , günlük yaşamda veya işyerinde insan davranışının bir dizi kuralıdır. Dar anlamda – vücudun, giysilerin ve ev eşyalarının hijyenik içeriği. Kişisel hijyen gerekliliklerinin ihlali sadece bir kişinin değil, aynı zamanda büyük insan gruplarının (gruplar, aileler, çeşitli toplulukların üyeleri) sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Hijyen önlemlerinin kanıtlanmış etkinliğine rağmen, hepsi bunlara uymaz.

Rusya’da, sadece her üç öğrenci düzenli olarak ellerini yıkar; Evcil hayvanların% 71’i onlarla konuştuktan sonra yıkanmaz; gün boyunca doğru diyet, Rusların% 51’inden fazla görülmez. Bazıları ellerini yıkamayı unuturken, diğerleri zaman kaybı olduğunu düşünüyor.

Kişisel hijyen bölümleri:

 • Vücudun hijyenik bakımı (cilt, saç, ağız boşluğu, işitme, görme, cinsel organlar);
 • Bireysel beslenmenin hijyeni;
 • Giysi ve ayakkabı hijyeni;
 • Evde hijyen.

Vücut hijyeni

Ellerinizi nasıl yıkamalı.

 

– Ellerini ıslat.  Musluktaki ılık suyu açın ve ellerinizi altındaki eşit şekilde ıslatın. Popüler inanışın aksine, sıcak su bakterileri sıcaktan daha iyi yıkamaz.

– Sabunu al.  Herhangi biri yapacak. Bununla birlikte, ellerinizi daha fazla zevkle yıkamak için, form, renk ve koku konularında kendi tercihlerinize göre bir sabun seçin.

Bir antibakteriyel sabunun normalden daha iyi olduğunu düşünmeyin. Sabunların yıkımlarında değil, deriden mikropların yıkanmasında eylem prensibi. Ayrıca, bilim adamları, antibakteriyel sabunların yaygın kullanımının, antibakteriyel maddelerin etkisine dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini ileri sürmektedir.

– Ellerinizi iyice sabunlayın.  Fırçaları (her iki tarafta), parmakları, parmaklar ve bilekler arasındaki boşlukları iyice köpürtün.

– Ellerinizi en az 15-20 saniye yıkayın.   Ellerinizi birbirine kuvvetlice ovalayın ve sabunu hemen yıkamayın – birkaç saniye verin ve ellerinizin her bölgesinin sabunlandığından emin olun. Bunu başarmak için, bir elinizi sıkıca sıkılmış parmaklarla diğer elinizle tutun ve dairesel bir hareketle ileri ve geri ovalayın, sonra elinizi değiştirin.

– Ellerinizi iyice durulayın.  Lavabonun yüzeyine dokunmadan, akan suyun altına, avuç içi aşağıya yerleştirin. Böylece ellerinizdeki sabunları ve bakterileri yıkarsınız.

– Musluğu sıkmak için, özellikle umumi tuvaletlerde bir peçete veya havlu kullanın.

– Ellerinizi kuru bir havluyla kurulayın.  Sıradan kumaş havlulardan daha hijyenik olan kağıt havlular kullanmak daha iyidir. Hala kumaş havlu kullanıyorsanız, düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Umumi tuvaletler el kurutma makinesidir.

Ellerinizi iyi yıkamak için büyük miktarda sabun kullanmanıza gerek yoktur. Ana şey, büyük miktarda sabun köpüğü oluşturmak için yeterli olması gerektiğidir. Elleriniz çok kirli veya yağlı olduğunda normalden biraz daha fazla kullanabilirsiniz.

Çıkıştaki umumi tuvalette kapıyı elinizle değil bir kağıt havluyla açın ve kapatın. Ne yazık ki, tuvaletten sonra ellerini yıkamadıkları anlaşılmalıdır.

Önkollarınızı, özellikle et gibi kirli bir şeyle çalıştıktan sonra dirseklere kadar yıkamayı unutmayın. Böylece mikropları sadece parmaklardan ve avuç içlerinden değil, elin tüm yüzeyinden yıkarsınız. Ve kollarınızı nesnelere dokunmak için çok sık kullanmamanıza rağmen, kollarınızı periyodik olarak geçebilmeniz nedeniyle, avuç içi mikroplar koldan daha yükseğe göç eder. Bu, sağlığınızı ve başkalarının sağlığını önemsiyorsanız bu yerlerin de yıkanması gerektiği anlamına gelir.

Ellerinizi sadece suyla yıkamak işe yaramaz. Böylece eldeki bakterilerin üremesi için elverişli bir ortam yaratır. Bu nedenle, sabun kullanmak gerekir.

 • Ayaklar her gün soğuk suyla yıkanmalı ve sabun kullandığınızdan emin olun. Soğuk su terlemeyi azaltır.

 

Dişlerinizi nasıl fırçalayabilirsiniz?

Dişler günde en az 2 kez 3 dakika veya daha uzun süre temizlenmelidir.

Yedikten sonra, ağzınızı yıkamanız ya da gıda kalıntılarının mekanik olarak çıkarılmasını destekleyen şekersiz sakız kullanmanız önerilir. Sakız kullanım süresi 5 dakikayı geçmemelidir.

 

Temel ağız bakım ürünlerine ek olarak, ek olanlar da vardır.

Diş macunları gibi ağız durulamalarında  anti-cariosis, anti-inflamatuar ve beyazlatma ayrılır. Diş yüzeylerinin temizlenmesini iyileştirir, diş tortularının oluşmasını önler ve ayrıca ağız boşluğunu deodorize eder. 

Kürdan  yemek yedikten sonra interdental gıda kalıntılarını gidermek için tasarlanmıştır.

diş ipi (diş diş ipi)  dişlerin fırça için erişilmesi zor yüzeylerinden plak ve gıda artıklarını iyice temizleyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

İnterdental fırçalar  , diş teli takanlar için çok uygun olan geniş interdental boşlukları temizlemek için tasarlanmıştır.

Irrigator, interdental boşluklara yönlendirilmiş titreşimli bir su jeti etkisi altında ağız boşluğunu temizleyen bir  cihazdır.

 

Diş fırçaları, diş ipleri, kürdanlar, diş arası fırçalar ve irrigatör nozulları kişisel kullanım öğeleridir.

Diş veya dişeti hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkarsa, derhal diş hekiminize başvurun.

Rutin bir muayene için yılda en az iki kez diş hekiminizi ziyaret edin.

Genital hijyen.

Cinsel organların kişisel hijyen kurallarına uyulmaması üretrit, sistit, kandidiyaz ve diğerleri gibi hastalıklara yol açabilir ve bu da kısırlığa yol açabilir.

Hijyen Prensipleri:

 • Yaygın bulaşıcı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların zamanında tedavisi
 • Kişisel hijyene uygunluk (temiz cinsel organlar, gevşek, temiz iç çamaşırı giymek)
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla enfeksiyonu önlemek için sadece kişisel hijyen ürünlerinin (havlu, jilet) kullanılması gerekir.
 • Tuvaleti ziyaret ettikten sonra, tuvalet kağıdı, samimi hijyen için ıslak mendil kullanmalı veya samimi hijyen için kendinizi sabunla yıkamalısınız.

Cinsel Hijyen:

 • Karışık cinsel temastan kaçının;
 • Hamilelik planlanmamışsa kontraseptif kullanın;
 • Yanlışlıkla cinsel ilişki durumunda, cinsel ilişki sonrasında cinsel organları cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla enfeksiyonu önlemek için miramistin ve klorheksidin gibi antiseptiklerle tedavi edin.
 • Sempil yokluğunda bile sifiliz, HIV, hepatit B için yıllık bir muayene önerilir.

Hijyenik iyi beslenme kuralları.

Beslenme, vücudun sağlığında önemli bir rol oynar. Tam ve rasyonel bir beslenme, vücudun normal işleyişini, normal büyümeyi sağlar, çalışma kapasitesini ve fiziksel aktiviteyi destekler.

 • İyi beslenmenin kurallarından biri diyete bağlılıktır. Bir yetişkin için yiyecek alım sıklığı günde en az 3 kezdir.
 • Gün boyunca besin kompozisyonunda beslenme dengelenmelidir: protein, yağ ve karbonhidrat oranı 1: 1.2: 4.6’dır.
 • Gün boyunca kalori içeriğini gözlemlemek gerekir (ortalama olarak, bir yetişkin için – bu 2850 kcal’dir).
 • Gıda ile ilgili güvenlik kurallarına uymak gerekir: yemeden önce meyve ve sebzeleri yıkamak, raf ömrünü ve gıdaların raf ömrünü gözlemlemek. Pişmiş yemekler buzdolabında en fazla 2 gün saklanmalıdır.
 • İçme rejimine uygunluk, sadece kaynamış veya şişelenmiş su için.
 • Yeterli vitamin alımı, eser elementler, esansiyel amino asitler, gıda ile çoklu doymamış yağ asitleri.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın