Kivi ‘ nin FaydalarıKalp sağlığını iyileştirir

Potasyum kivi içerik kalp sağlığını destekler. Potasyum alımındaki artış, sodyumdaki aynı anda azalma ile kardiyovasküler hastalığın azaltılmasına yardımcı olur. Potasyumun kan inceltme ve pıhtı giderme işlemine yardımcı olduğu bilinmektedir . Kivi, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan kersetin olarak bilinen bir polifenol antioksidanına sahiptir .

Kan basıncını düşürür

Potasyum içeriği yüksek olduğundan kivi türleri yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir .

Sindirim geliştirmeye yardımcı olur

Prebiyotik bir element olarak hareket ederek sindirim sistemini beslemeye yardımcı olur. Ham kivi, papayada papain olarak sindirime yardımcı olan aktinidain olarak bilinen bir protein eritici enzime sahiptir .

DNA hasarına karşı koruma sağlar

Collins, Horska, Hotten tarafından yapılan bir çalışmada, bu meyvenin, hücre DNA’sini oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan çok özel bir antioksidan kombinasyonuna sahip olduğu tasvir edilmiştir. Bu mükemmel meyvelerdeki flavenoidler ve bitki besinleri DNA korunmasından sorumludur.

Kilo kaybı için faydalı

Kivi, düşük glisemik indeks ve yüksek lif içeriğine sahiptir, bu da vücudun yağ depolayarak tepki vermesini engelleyeceği anlamına gelir.

Kivinin sağlık faydaları

Toksinleri temizlemeye yardımcı olur

Meyvenin lif içeriği, toksinlerin bağırsak sistemimizden bağlanmasına ve taşınmasına yardımcı olur.

Kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur

Tüketici kivi kanın pıhtılaşma potansiyelini azaltmaya ve ayrıca pıhtılaşma önleyici yararlar içerdiğinden trigliseritleri yüzde 15 azaltmaya yardımcı olur.

Makula dejenerasyonuna karşı bir kalkan sağlar

Kivi, insan gözlerinde doğal kimyasallar olan yüksek düzeyde lutein ve zeaksantine sahiptir. Sonuç olarak göz problemlerine karşı koruma sağlar. Kivi de göz sağlığı için faydalı olan A Vitamini içerir .

Alkalin dengesi oluşturduğu bilinmektedir

Kivi, asitli yiyeceklerin yerini alabilen zengin bir mineral kaynağına sahip olduğunu ima eden en alkali meyve olarak bilinir .

Kanserle savaşmaya yardımcı olur

Kivi, hücrelerimize zarar veren ve cilt kanserine yol açabilecek serbest radikalleri temizleyerek bize yarar sağlayan zengin bir C Vitamini kaynağıdır . Ayrıca kolon kanserini önler . Bu meyvenin eti, kolon kanseri azaltan kolon kanserinde iyi bakteri üremesini destekleyen çözünür lif içerir.

diyabet kontrolü

Kivi glisemik indeksi son derece düşüktür ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselişi önler . Kivi ayrıca kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olan bir enzim olan inositol içerir.

Kemik bakım ve onarımı için

Bu meyve kemik sağlığı için gerekli olan K Vitamini ve Kalsiyum içeriği bakımından yüksektir . Ayrıca kemik yaralanmalarını azaltmaya yardımcı olurlar ve osteoporoz ile savaşırlar.

Kivi kullanımları

Kivi smoothies hazırlamak için kullanılabilir. Pavlovas üzerine süslemeler olarak kullanılabilir. Kivi çalışmak cildi merak ediyor. Yüz maskesi cildi gençleştiren, sivilceyle savaşan, güneşin zararını önleyen, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip, kibarlığı teşvik eden, koyu halkaları hafifleten, kırışıklıkları düzelten kivi kullanılarak hazırlanabilir . Ayrıca saç dökülmesine karşı savaşır, erken grileşmeyi önler, saç paketi olarak kullanılırsa kafa derisinde kollajen oluşumunu destekler. Çeşitli yemekler için renkli bir garnitür görevi görür.

Kivi’nin Yan Etkileri ve Alerjileri

Kivi kendine özgü tadıyla bilinmekle birlikte, her yaş grubundaki insanların çoğunda favori olmakla birlikte, çok miktarda alındığında bazı yan etkilere neden olabilir. Çok miktarda kivi tüketen birçok kişi, çapraz duyarlılık ve farklı tipte alerjiler olduğunu bildirmiştir. Kivi de şişmeye neden olabilir . Çok fazla kivi tüketimi insanda Anafilaksiye neden olabilir . Döküntü, astım , kurdeşen ve lokal ağız tahrişi de bildirilmiştir. Dermatit gibi cilt hastalıkları da gelişebilir. Bu meyvelerin aşırı yenilmesi akut pankreatite neden olabilir . Bu neden olabilir kusma , mide bulantısı ve ishal . Bu meyve mantar önleyici özelliklere sahip olduğundan, diğer mantar önleyici ilaçlarla birlikte alındığında bağımlılık yaratabilir etkilere neden olabilir. Belirli ilaçlarla birlikte alındığında kanama şansını arttırır . Kivi ayrıca serotonin düzeyleri üzerinde sinerjik etkiye yol açabilir. Kivi kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatabilir ve kanama bozukluklarını kötüleştirebilir. Kivi hamile ve emziren kadınlar için gıda miktarlarında alındığında güvenlidir. Uygun kivi dozu besleyicinin yaşına ve sağlık koşullarına bağlıdır. Bununla birlikte, uygun kivi dozu aralığının belirlenmesi için yeterli bilimsel bilgi yoktur.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın