Pırasa ‘ nın Faydaları
Kolesterolü düşürür.  Kolesterolün dengelenmesine yardım eder.

İçerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığını korumada yardımcı olur.

Damar sertliğini engeller, damar hastalıkları riskini azaltır. Kan dolaşımını düzenler.

Antioksidan özelliği sayesinde kansere ve kronik rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Özellikle prostat kanseri ve kolon kanseri gibi türlerinde fayda sağlar.

Lifli olduğundan bağırsak için faydalıdır. Kabızlık problemini önler.

Etkili bir idrar söktürücüdür.

Zengin demir içeriği sayesinde saç dökülmelerini engeller ve demir eksikliğine bağlı oluşan anemi gibi rahatsızlıklarda yardımcı olur.

Solunum sistemi için de faydalıdır.

Pırasa tarlası

Böbrekler ve karaciğer için de büyük fayda sağlar.

Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya yardım eder.

Solunum sistemi için yararlıdır. Grip, nezle, bronşit gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında ve öksürük ve balgam gibi problemlerin önlenmesinde yardım eder.

Kan dolaşımını düzenler.

İştahın açılmasına yardım eder. Özellikle taze pırasa tüketirseniz, iştahınız açılır ve daha fazla yemek yeme isteği duyarsınız.

Kış sebzesi pırasa

Sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Gut hastalığına karşı da faydalıdır.

Bol miktarda omega 3 içermektedir. Bu sayede kolesterol, kalp – damar rahatsızlıklarını ve tansiyon sorunları dışında depresyon gibi rahatsızlıklara karşı da yardımcı olur.

Hamile kadınların beslenme sürecinde önemli bir rol oynayan folik asit (B9 vitamini) bakımından zengindir.

Kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardım eder.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Pırasa ‘ nın Faydaları” için bir yorum

  • 8 Eylül 2018 tarihinde, saat 13:09
    Permalink

    vay be…. bu kadar faydasının olduğunu bilmiyordum. iştahım arttı . illaki pırasa…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.