Ramazanda nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan için yiyeceklerimizi tekrar gözden geçirmek, hangi besinlerin enerji vereceğini, hangilerini tüketip, hangilerinden uzak durmamız gerektiğini bir kez daha hatırlamakta fayda var.
Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Mutlaka sahura kalkmak ve bir şeyler yemek gerekiyor.
Sahurda hazmı kolay besinleri tercih edin. Kahvaltı sahur için en ideal seçimdir.
Bir tost, yağsız tepsi böreği, yoğurt, komposto yenebilir.
Ayrıca mutlaka 1 veya 2 porsiyon meyve tüketilmelidir.
İftardan önce oruç hafif bir besinle (örneğin 1 zeytin, ya da 1 hurma) bozulmalıdır.
Bunun ardından ılık bir çorba içmek yararlıdır. Çorba çok sıcak, ya da soğuk olmamalıdır.
Yediğiniz besinleri iyi çiğnemeyi de ihmal etmeyin. Bir lokmayı en az 25 kere çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.
Ramazanın en hoş yanlarından biri lezzetli Ramazan pidesidir. Ama unutmayın ki, pide hazmı en zor besinlerin başında gelir.
Bu yüzden iradenizi kullanarak, pide yerine kepek ekmeği tercih edin.
Bağırsak tembelliğini önlemek için yeterli miktarda posalı, ya da lifli besin almanız gerekir. Bu nedenle taze sebze ve meyve tüketimini artırın. Şekersiz kuru meyve kompostosu da bu bakımdan yararlıdır.
Uzun süren açlıktan sonra az ve sık aralıklarla beslenmek vücut dengesini korur. Bu sebeple iftara hurma veya zeytin ile başladıktan sonra 1-2 bardak su içilmelidir.
Su, tüm gün vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyması ve doygunluk hissini artırması bakımından önemlidir. Başlangıç için çorba en uygun yiyecektir.
Çorba içildikten 10 -15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği ve salata ile 3-4 yemek kaşığı pirinç pilavı, makarna, bulgur pilavı veya küçük bir dilim börek yenebilir.
Sindirim sisteminin sağlığı için yeterli sıvı alımının yanı sıra posa içeriği fazla olan ve tok tutma özelliğine sahip gıdalardan kepekli – esmer ekmek, kuru baklagiller ile süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.
Uzun süreli açlık sebebiyle azalan bağırsak hareketlerimiz için de posalı beslenmenin önemini unutmamalıyız.
Yetişkin bir insanın günde en az 1.5-2 litre su içmesi gerekmektedir. Bu sebeple iftardan sahura kadar geçen sürede 2-2,5 litre (10-12 su bardağı) su içilmesi çok önemlidir.
Gazlı içecekler ise, mide rahatsızlıklarına neden olabilecekleri ve yeme kapasitesini artırabileceği için önerilmemektedir. İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemeklerden alınan vitaminleri öldüreceğinden bu içecekleri yemekten 1 saat sonra içmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Ayrıca mide ve sindirim sistemini rahatlatacak bitki / meyve çayları, şekersiz komposto ve ayran gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz.
Uyku sırasında sindirim yavaşlayacağı için sahurda çok yemek sindirim sistemini zorlayacaktır. Bu nedenle sahurdan hemen sonra yatmamanız iyi olur, özellikle reflü (ağızda ekşime) veya gastrit-ülser gibi sorunlarınız varsa sahur yemeğinden sonra mutlaka bir süre uyanık kalın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın